• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badacze tworzą pionierski katalizator molekularny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy ze Szwecji opracowali molekularny katalizator ze zdolnością szybkiego utleniania wody do tlenu. Przedstawione w magazynie Nature Chemistry wyniki wnoszą znaczny wkład do przyszłego wykorzystania energii słonecznej i innych odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza że ??ceny benzyny nadal niebezpiecznie rosną.

  Dodano: 16.04.2012. 16:17  Czytaj więcej

  We wtorek nastąpi zakrycie gwiazdy przez obiekt transneptunowy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  We wtorek 17 kwietnia jeden z największych obiektów transneptunowych, Quaoar, zakryje gwiazdę. O gratce dla miłośników obserwacji astronomicznych przy pomocy teleskopu - informuje Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. 

  Dodano: 16.04.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Niedługo pierwsze Lirydy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ciągu najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory z ciekawego roju Lirydów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 14.04.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Astronom: na niebie - kolejna potrójna koniunkcja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z piątku na sobotę Księżyc spotka się z Saturnem i najjaśniejszą gwiazdą z konstelacji Panny - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 06.04.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Polscy astronomowie odkryli nowy mechanizm tworzenia się gwiazd pulsujących

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez prof. Grzegorza Pietrzyńskiego, ogłosił zaskakujące wyniki badań unikalnego układu podwójnego gwiazd - poinformowało Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Na podstawie obserwacji układu podwójnego gwiazd naukowcom udało się wyznaczyć dokładne parametry składników, co doprowadziło do odkrycia nowego mechanizmu tworzenia się gwiazd pulsujących.

  Dodano: 05.04.2012. 08:19  Czytaj więcej

  Osiem Sióstr na niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeszcze tylko w środę możemy podziwiać planetę Wenus znajdującą się w obrębie gromady otwartej Plejady - informuje serwis SpaceWeather.com.

  Dodano: 04.04.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Stefan Banach od wtorku na monetach NBP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające najwybitniejszego polskiego matematyka - Stefana Banacha. Złota moneta 200 złotowa, srebrna dziesięciozłotówka oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold są dostępne od 3 kwietnia.

  Dodano: 04.04.2012. 06:47  Czytaj więcej

  Błękitna gwiazda spotka nocą Srebrny Glob i Czerwoną Planetę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z wtorku na środę Księżyc spotka się na sferze niebieskiej z Marsem i Regulusem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


  Dodano: 03.04.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Astronom: na wieczornym niebie można podziwiać Wenus na tle Plejad

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od poniedziałku przez najbliższe dwie doby będzie można podziwiać planetę Wenus przechodzącą na tle gromady otwartej Plejady - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 02.04.2012. 17:04  Czytaj więcej

  Zaskakujące właściwości mikrokropel w małych reaktorach chemicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Instytuty Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli zaskakujące właściwości kropli substancji chemicznych płynących w miniaturowych reaktorach chemicznych, czyli tzw. układach mikroprzepływowych - poinformował IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie.

  Dodano: 02.04.2012. 08:04  Czytaj więcej

  W kwietniu warto obserwować Wenus, Marsa i Saturna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W kwietniu wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji Wenus, Marsa i Saturna. Swoją aktywnością popisze się także ciekawy rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 6.10, a zajdzie o 19.11. Pod sam koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5.07, a zachód o 20.01. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

  Dodano: 31.03.2012. 23:47  Czytaj więcej

  Astronomowie dostrzegli prastary układ planetarny sprzed 13 mld lat!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niemieccy astronomowie odkryli prastary układ planetarny sprzed 13 mld lat, który uznaje się za pozostałość jednej z najwcześniejszych er kosmicznych. Układ składa się z gwiazdy HIP 11952 i dwóch planet. Tak stary układ pomoże rzucić światło na powstawanie planet we wczesnym wszechświecie - proces, który zachodził w warunkach całkowicie odmiennych od tych, jakie panowały w dobie późniejszych układów planetarnych, takich jak nasz.

  Dodano: 30.03.2012. 18:26  Czytaj więcej

  Senat upamiętnił Stefana Banacha

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stefan Banach uznawany jest za jednego z najwybitniejszych matematyków ostatniego stulecia - napisali senatorowie w uchwale w 120. rocznicę urodzin uczonego. Zachęcają też "do refleksji nad rolą matematyki w rozwoju intelektualnym i mentalnym człowieka".


  Dodano: 30.03.2012. 11:04  Czytaj więcej

  W najbliższych dniach warto obserwować na niebie Wenus i Plejady

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na początku kwietnia jasna Wenus zagości w gromadzie otwartej o nazwie Plejady, co zapowiada atrakcje dla obserwatorów nieba - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 30.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  XVIII-wieczny ekwatoriał Adamsa trafił do Muzeum UJ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  XVIII-wieczny instrument astronomiczny ekwatoriał Adamsa wzbogacił w czwartek zbiory Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Zakup eksponatu został sfinansowany przez Fundację PZU.

  Dodano: 23.03.2012. 14:04  Czytaj więcej

  W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 28 października. 

  Dodano: 23.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Polowanie na młody Księżyc

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższy piątek, wczesnym wieczorem, nadarza się okazja do dojrzenia bardzo młodego Księżyca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 22.03.2012. 14:47  Czytaj więcej

  Małe bomby wodorowe na Mazowszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Synteza termojądrowa, taka jak odbywa się w Słońcu lub w bombie wodorowej, jest potencjalnym nowym źródłem energii. Nad wywoływaniem tej reakcji pracują uczeni z warszawskiego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Wkrótce zyskają nowy sprzęt.

  Dodano: 22.03.2012. 07:25  Czytaj więcej

  W środę zacznie się kalendarzowa wiosna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choć kalendarzowa wiosna zacznie się w tym roku, jak zwykle, 21 marca, to astronomiczna wiosna już trwa. Słońce znalazło się bowiem w punkcie równonocy wiosennej dzień wcześniej - już we wtorek 20 marca o godz. 6:14.

  Dodano: 20.03.2012. 23:33  Czytaj więcej

  Zdaniem astronomów mała asteroida nie rozbije się o Ziemię w 2013 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowo odkryta asteroida minie Ziemię w 2013 r. zaledwie o włos. Odkryta przez grupę astronomów w połowie lutego, ta mała, pięćdziesięciometrowa asteroida, zwana "2012 DA14", śmignęła obok naszej planety w odległości równej mniej więcej siedmiokrotności dystansu do Księżyca.

  Dodano: 20.03.2012. 16:17  Czytaj więcej