• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odwzorowywanie ciemnej materii w odległej gromadzie galaktyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwa zespoły astrofizyków z Danii, Francji, Izraela i USA wykorzystały dane z kilku wiodących teleskopów do odwzorowania rozmieszczenia ciemnej materii w gromadzie galaktyk o nazwie Abell 383, która znajduje się w odległości około 2,3 mld lat świetlnych od Ziemi. Obok ustalenia, gdzie znajduje się ciemna materia w dwóch wymiarach na niebie, zespołom udało się również określić rozmieszczenie ciemnej materii wzdłuż linii widzenia.

  Dodano: 19.03.2012. 18:17  Czytaj więcej

  We wtorek rano - początek astronomicznej wiosny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rankiem, 20 marca (godz. 6:14), Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

  Dodano: 19.03.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Trwa akcja liczenia gwiazd na nocnym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bezchmurny wieczór to okazja do policzenia ile gwiazd widać na niebie w naszej okolicy - zachęcają organizatorzy międzynarodowej akcji badania ciemnego nieba, która właśnie trwa. W projekcie GLOBE at Night mogą wziąć udział także Polacy. 

  Dodano: 17.03.2012. 09:33  Czytaj więcej

  O pulsacjach gwiazd w olsztyńskim planetarium

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne prowadzi cykl popularnonaukowych odczytów astronomicznych. Najbliższa prelekcja odbędzie się 16 marca i będzie dotyczyć pulsacji gwiazd.

  Dodano: 15.03.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Wenus i Jowisz razem na wieczornym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższych dniach na sferze niebieskiej dojdzie do efektownego spotkania Wenus i Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 13.03.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Ekologiczne badania chemiczne na Mazowszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Region Mazowsza ma szansę stać się ważnym ośrodkiem "zielonej" chemii w Europie, dzięki nowej infrastrukturze badawczej, z której będą mogły korzystać najlepsze jednostki naukowe z dziedziny chemii z całej Polski. Głównym celem inicjatywy jest stworzenie warunków sprzyjających dynamicznemu rozwojowi różnych dziedzin chemii i szybkiemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu.

  Dodano: 12.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Kujawsko-Pomorskie/ Program astrobaz na półmetku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Siódmą w regionie kujawsko-pomorskim Astrobazę Kopernik otwarto w piątek przy gimnazjum w Kruszwicy. W ramach unikalnego programu budowy ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych powstaje jeszcze siedem obiektów tego typu.

  Dodano: 12.03.2012. 08:47  Czytaj więcej

  Badacze rozwiązali fragment zagadki autyzmu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Schemat dziedziczenia zaburzeń ze spektrum autystycznego (ASD) jest złożony. Mimo iż badacze zidentyfikowali u pacjentów z ASD rzadkie zmiany w białkach synaptycznych, podejmowano niewiele prac w kierunku ustalenia, jakie są tego skutki w synapsach oraz interakcje z innymi zmianami genetycznymi... aż do teraz. Zespół europejskich badaczy potwierdził, że mutacje synaptyczne zwiększają ryzyko wystąpienia ASD. Badania przedstawione w czasopiśmie PLoS Genetics, były częściowo finansowane w ramach projektu EUHFAUTISM ("Europejska sieć ds. autyzmu wysokofunkcjonującego: badania translacyjne na próbie dobrze scharakteryzowanej pod kątem fenotypicznym) pod auspicjami programu Neuron-ERA-NET, wspieranego ze środków siódmego programu ramowego (7PR) UE w wysokości niemal 370 000 euro.

  Dodano: 06.03.2012. 10:26  Czytaj więcej

  Mars w opozycji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z 3 na 4 marca Mars znajdzie się w opozycji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Mówiąc, że planeta zewnętrzna znajduje się w opozycji rozumiemy przez to taką sytuację, w której Słońce, Ziemia i planeta znajdują się prawie w jednej linii, a planeta świeci w odległości 180 stopni od Słońca, a więc po dokładnie przeciwnej stronie nieba niż nasza dzienna gwiazda. Co więcej, planetę od Ziemi dzieli wtedy odległość najmniejsza albo bliska najmniejszej, a więc warunki do jej obserwacji są najlepsze.

  Dodano: 03.03.2012. 11:19  Czytaj więcej

  W warszawskim CAMK o ESO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O olbrzymiej instytucji astronomicznej i wielkich teleskopach będzie okazja posłuchać podczas popularnonaukowego wykładu, który odbędzie się 5 marca w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

  Dodano: 02.03.2012. 20:04  Czytaj więcej

  Doktorat honoris causa UJ dla ks. prof. Michała Hellera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego jednogłośnie zdecydował w środę o przyznaniu godności doktora honoris causa tej uczelni ks. prof. Michałowi Hellerowi - filozofowi i teologowi, pierwszemu polskiemu laureatowi nagrody Templetona.


  Dodano: 01.03.2012. 12:47  Czytaj więcej

  W marcu warto obserwować jasne planety

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Marzec to doskonały czas do podziwiania jasnych planet - w tym Marsa będącego w opozycji. Wiosna rozpocznie się 20 marca o godzinie 6:15, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.

  Dodano: 01.03.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Projekt polskich astronomów na gali Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polski projekt SOLARIS będzie jednym z pięciu przedsięwzięć naukowych, które zostaną zaprezentowane w środę w Brukseli na gali z okazji 5-lecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Minister nauki Barbara Kudrycka cieszy się z tego wyróżnienia toruńskich naukowców, a przewodnicząca ERC prof. Helga Nowotny ma nadzieję, że polska prezentacja zachęci innych naukowców do starania się o grant ERC.

  Dodano: 29.02.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Zielona chemia rozgości się na Mazowszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Powstaje Mazowiecka Dolina Zielonej Chemii - infrastruktura badawcza grupująca najlepsze instytucje chemiczne z Warszawy i okolic. Głównym jej zadaniem jest wypracowanie warunków sprzyjających dynamicznemu rozwojowi różnych dziedzin chemii i szybkiemu transferowi osiągnięć naukowych do przemysłu - poinformował Instytut Chemii Fizycznej PAN w przesłanym PAP komunikacie.

  Dodano: 29.02.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Ekspertka o 29 lutego: konstrukcja kalendarza nie jest prosta

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Konstrukcja kalendarza nie jest prostą sprawą. Rok zwrotnikowy nie składa się z całkowitej liczby dób słonecznych, stąd problemy z rokiem przestępnym - powiedziała PAP dr hab. Ilona Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego.

  Dodano: 29.02.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Astronom: dobry czas na podziwianie Merkurego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Końcówka lutego i pierwsza połowa marca to dobry czas do podziwiania Merkurego - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 28.02.2012. 19:19  Czytaj więcej

  Prezentacja projektu Solaris odbędzie się także w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wykorzystująca możliwości sensora Kinect prezentacja projektu naukowego "Solaris" przygotowana na jubileusz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) to fenomenalne wydarzenie, które chcemy zorganizować również w Polsce. Prawdopodobnie zostanie pokazana w pełniejszej, polskiej wersji w połowie kwietnia w IMAX-ie w Warszawie - zapowiedział w rozmowie z PAP prof. dr hab. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika.

  Dodano: 28.02.2012. 07:40  Czytaj więcej

  W poniedziałek Księżyc i Jowisz razem na wieczornym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek wieczorem będziemy mieli okazję podziwiać na niebie złączenie Księżyca i Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Przypomniał, że w ostatnich dniach Księżyc spotykał się najpierw z Merkurym, potem z Wenus, a teraz przyszedł czas na kolejne z wieczornych spotkań z jasnymi planetami.

  Dodano: 27.02.2012. 11:04  Czytaj więcej

  W warszawskim CAMK PAN o zdalnych obserwacjach astronomicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prelekcja pokazująca, jak za pomocą przeglądarki internetowej można wykonywać obserwacje astronomiczne odbędzie się 27 lutego w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN).

  Dodano: 25.02.2012. 22:47  Czytaj więcej

  Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować w sobotę wieczorem - informuje PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


  Dodano: 24.02.2012. 12:47  Czytaj więcej