• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzynastolatek ze Świdwina odkrył kometę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wśród Polaków, którzy w ramach projektu Sungrazing Comets odkryli komety, znalazł się właśnie kolejny młody miłośnik astronomii - donosi portal Astronomia.pl. 13-letni uczeń gimnazjum ze Świdwina - Rafał Reszelewski - odnalazł nieznany wcześniej obiekt na zdjęciach ze znajdującego się na satelicie SOHO koronografu LASCO C2.

  Dodano: 13.05.2010. 05:17  Czytaj więcej

  Pierwsza polska baza marsjańska ma powstać w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsza w Polsce i Europie baza marsjańska ma powstać w Toruniu. Będzie to centrum badań, edukacji i informacji o planecie, która od lat jest w centrum zainteresowania astronomów. "Toruń związany jest z kosmosem w sposób naturalny. Współcześnie ze względu na uczelnię, sukcesy naukowców w badaniu kosmosu i cały swój potencjał w tej dziedzinie" - mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

  Dodano: 13.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Nowa kamera polskiego projektu OGLE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od początku marca największy i najbardziej prestiżowy program obserwacyjny polskiej astronomii - OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) - dysponuje nowym instrumentem pomiarowym. 32-detektorowa kamera mozaikowa CCD, w którą został niedawno wyposażony polski teleskop w Chile, jest jednym z największych tego typu instrumentów na świecie.

  Dodano: 13.05.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Film z narodzin gwiazdy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe, niezwykłe zdjęcia z kosmicznego teleskopu podczerwonego Herschel Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazują gwiazdy na różnych etapach formowania się. Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych mniej więcej 100.000 lat pewien konkretny zarodek gwiezdny przekształci się w jedną z największych gwiazd w naszej galaktyce. Zdjęcia z teleskopu sugerują, że ta gwiazda-dziecko, usadowiona w chmurze RCW 120, gdzie formują się gwiazdy, ma już masę 10 razy większą od Słońca.

  Dodano: 11.05.2010. 22:12  Czytaj więcej

  Nanomagnesy w otoczkach z węgla na UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nad zamykaniem nanocząstek magnetycznych w nanokapsułkach węglowych pracuje dr Michał Bystrzejewski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Takie cząstki mogą znaleźć zastosowanie np. jako mobilne nośniki katalizatorów, przy rozpoznawaniu zmian nowotworowych w organizmie lub przy oczyszczaniu wody z metali ciężkich. Projekt dostał w tym roku wyróżnienie w konkursie "Cudze chwalicie, swego nie znacie - promocja osiągnięć nauki polskiej" w obszarze nauk ścisłych.

  Dodano: 11.05.2010. 06:19  Czytaj więcej

  Amerykański astronauta z wizytą w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Amerykański astronauta, dr Stephen Robinson, uczestnik czterech lotów kosmicznych, odwiedzi we wtorek Toruń, by spotkać się ze studentami astronomii i uczniami liceów. Robinson spędził w kosmosie 41 dni.

  Dodano: 11.05.2010. 02:17  Czytaj więcej

  O źródłach promieniowania kosmicznego w warszawskim CAMK PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O teleskopie HESS i poszukiwaniu źródeł promieniowania kosmicznego opowie 10 maja w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie dr hab. Rafał Moderski. Poniedziałkowa prezentacja rozpocznie ostatni miesiąc wiosennego cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 10.05.2010. 12:17  Czytaj więcej

  Amerykańscy astronauci rozpoczęli wizytę w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W niedzielę 6-dniową wizytę w Polsce rozpoczęła grupa amerykańskich astronautów. Do piątku członkowie załogi promu kosmicznego Endeavour, którzy w lutym tego roku w ramach misji STS-130 spędzili na orbicie 13 dni, mają odwiedzić kilkanaście polskich miast, miasteczek i wsi, aby spotkać się z dziećmi i młodzieżą.

  Dodano: 10.05.2010. 09:18  Czytaj więcej

  Fizyk: cząstka Higgsa nie jest boska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cząstka Higgsa, której istnienie próbują potwierdzić naukowcy pracujący w CERN, to nie jest "boski" obiekt. To niejako produkt uboczny teorii opisującej masę cząstek elementarnych - tłumaczy fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Stefan Pokorski.

  Dodano: 10.05.2010. 05:19  Czytaj więcej

  Naukowcy wspinają się po kwantowej drabinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespołowi naukowców z Uniwersytetu Cardiff w Wlk. Brytanii, którego prace są finansowane ze środków unijnych, udało się wystrzelić fotony (cząstki lekkie) w małą wieżę z materiału półprzewodnikowego. Prace mogą przyczynić się do stworzenia szybszych komputerów. Wyniki stanowią dorobek projektu CUSMEQ (Spójna, ultraszybka spektroskopia i manipulacja ekscytonowymi q-bitami), dofinansowanego na kwotę niemal 179.000 EUR z programu "Ludzie" Siódmego Programu Ramowego (7PR). W ramach projektu CUSMEQ badano spójną, ultraszybką spektroskopię i manipulację pojedynczych stanów ekscytonowych zamkniętych w półprzewodnikowej kropce kwantowej. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Materials.

  Dodano: 07.05.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Polski CHOMIK pobierze glebę z księżyca Marsa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) w Warszawie, Polska, rozpoczęło prace nad wyjątkowym "penetratorem geologicznym", który zostanie wykorzystany do pobrania próbki gleby z powierzchni Fobosa, jednego z dwóch księżyców Marsa. Narzędzie o nazwie CHOMIK zostanie wykorzystane w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt. Misja, której wystrzelenie zaplanowano na 2011 r., dostarczy kosmologom istotnych informacji na temat tajemniczego księżyca Marsa.

  Dodano: 06.05.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Polacy i Japończycy odkrywają tajemnice podczerwonych galaktyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy i japońscy naukowcy użyli satelity AKARI do zbadania źródeł promieniowania podczerwonego. Okazało się, że większość źródeł promieniujących jasno w podczerwieni to bliskie galaktyki. Praca opisująca odkrycie ukazała się w specjalnym wydaniu naukowego czasopisma "Astronomy & Astrophysics", poświęconym satelicie AKARI.

  Dodano: 06.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Siedmiomilowy krok w kryptografii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców znalazł sposób na to, aby liczby losowe były rzeczywiście losowe. Badania, o których pisze magazyn Nature, wspierane były przez UE poprzez projekty PERCENT (Perkolacyjne splątanie i źródła informacji kwantowej poprzez sieci kwantowe) oraz QORE (Korelacje kwantowe), z których każdy otrzymał odpowiednio 7 i 2 mln EUR od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN). Część funduszy pochodziła także z projektu QAP (Aplikacje kubitowe), który uzyskał 9,9 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

  Dodano: 05.05.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Nowa technologia rozszerza granice kosmosu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejscy astronomowie zidentyfikowali tlenek węgla w atmosferze Trytona, największego księżyca Neptuna. Swoje odkrycie zawdzięczają nowej technologii, w tym przeprowadzonej po raz pierwszy analizie atmosfery Trytona w podczerwieni. Naukowcy dokonali również pierwszego naziemnego wykrycia metanu w atmosferze Trytona. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics, umożliwią astronomom rozpoczęcie w nadchodzących dekadach zakrojonego na szeroką skalę monitoringu Trytona.
  Dodano: 04.05.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Międzynarodowa nagroda im. Banacha dla dra Gismatullina z UWr

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Jakub Gismatullin z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego został laureatem drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha za najlepszą pracę doktorską. Zwycięzca otrzymał 20 tys. złotych.

  Dodano: 04.05.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Niebo w maju

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Atrakcją majowego nieba będzie stosunkowo dobra widoczność większości jasnych planet - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  Dodano: 04.05.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Nowa technika ma pomóc w badaniu komet

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowa metoda opracowana przez naukowców z Niemiec i Hiszpanii umożliwia teraz astronomom identyfikację aktywnych obszarów na powierzchni komety. Technika opisana w czasopiśmie Astronomy and Astrophysics może okazać się pomocna naukowcom w opracowywaniu bezpiecznych dróg sond kosmicznych wysyłanych w przyszłości w kierunku komet.

  Dodano: 29.04.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Piękna antymateria po raz pierwszy w eksperymencie LHCb

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aparatura detekcyjna eksperymentu LHCb, jednego z czterech najważniejszych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), zaobserwowała rozpad mezonu pięknego. Detekcja jest kolejnym krokiem na drodze do odkrycia w przyszłości nowych, nieznanych współczesnej fizyce zjawisk - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku, dr Marek Pawłowski.

  Dodano: 27.04.2010. 05:19  Czytaj więcej

  Kosmiczne Pustki w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek, 26 kwietnia, w warszawskim CAMK PAN Maciej Bilicki, doktorant astronomii, wygłosi wykład pt. "Kosmiczne Pustki". Będzie to kolejna odsłona cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 25.04.2010. 01:17  Czytaj więcej

  20 lat teleskopu Hubble'a w Centrum Hewelianum

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Budowanie modelu teleskopu Hubble'a, wystawa jego modeli, poznawanie Układu Słonecznego - to tylko część atrakcji popularnonaukowej akcji, która odbędzie się 24 kwietnia w gdańskim Centrum Hewelianum. Akcję "20-tka teleskopu Hubble'a" zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a.

  Dodano: 22.04.2010. 09:17  Czytaj więcej