• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania marsjańskiego meteorytu dają wskazówki nt. ewolucji planet

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowej analizy marsjańskiego meteorytu ALH84001 pokazały, że ta szeroko omawiana próbka kosmicznej skały ma 4,019 miliardów lat, czyli o 400 milionów lat mniej niż wcześniejsze szacunki. Odkrycia belgijsko-amerykańskiego zespołu, opublikowane w czasopiśmie Science, dostarczają cennych informacji na temat charakteru wnętrza Marsa, co pomoże naukowcom dopracować modele powstawania i ewolucji planety.

  Dodano: 21.04.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Nadchodzi maksimum aktywności roju Lirydów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najbliższe noce to okres największej aktywności ciekawego roju Lirydów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 21.04.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Wykład na UW - Bohdan Paczyński - w poszukiwaniu prostoty Wszechświata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek, 19 kwietnia, w ramach Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michał Jaroszyński wygłosi wykład "Bohdan Paczyński - w poszukiwaniu prostoty Wszechświata". Konwersatorium odbędzie się w trzecią rocznicę śmierci prof. Paczyńskiego.

  Dodano: 19.04.2010. 09:17  Czytaj więcej

  Staże naukowe dla studentów w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Centrum Fizyki Teoretycznej PAN prowadzi nabór na staże naukowe dla studentów III, IV, i V roku kierunków ścisłych. Uczestniczy programu skupią się na rozwiązywaniu aktualnych problemów naukowych pod kierunkiem pracowników CFT PAN, a za swoją pracę otrzymają wynagrodzenia.

  Dodano: 19.04.2010. 03:20  Czytaj więcej

  Wirus rozkłada wodę

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Udało się wykorzystać wirusa do rozkładu wody na tlen i wodór - informuje pismo "Nature Nanotechnology". Zespołowi prof. Angeli Belcher z Massachusetts Institute of Technology udało się naśladować proces, w którym rośliny wykorzystują energię słoneczną do rozkładu wody i wytwarzania "paliwa", potrzebnego im do rozwoju.

  Dodano: 16.04.2010. 19:43  Czytaj więcej

  Do 2014 r. ma powstać pierwszy w Polsce synchrotron

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Do 2014 r. w Krakowie ma powstać synchrotron - pierwsze w tej części Europy urządzenie, w którym rozpędzone w polu magnetycznym elektrony emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Jest ono stosowane do badań m.in. w fizyce, chemii i materiałoznawstwie.

  Dodano: 15.04.2010. 12:15  Czytaj więcej

  Aktywność wulkaniczna dostarcza wskazówek na temat (geologicznego) życia na Wenus

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Planeta Wenus, najbliższa sąsiadka Ziemi, może być nadal aktywna geologicznie - ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Sonda kosmiczna Venus Express należąca do ESA zidentyfikowała młode wypływy lawy, które świadczą o tym, że na planecie nadal występują erupcje wulkaniczne. Odkrycie wspiera teorię, że za niezwykle gładką powierzchnię planety odpowiadają wulkany. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.

  Dodano: 13.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Polski CHOMIK wgryzie się w powierzchnię marsjańskiego księżyca

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zadaniem penetratora będzie "wgryzienie" się w powierzchnię księżyca i pobranie próbek, które później mają trafić na Ziemię - materiał zostanie umieszczony w specjalnym pojemniku, a ten we wnętrzu rosyjskiej kapsuły powrotnej, która w 2014 roku wyląduje w Kazachstanie.

  Dodano: 09.04.2010. 21:01  Czytaj więcej

  Wyjątkowy eksperyment polskich i brytyjskich naukowców

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadzili w Toruniu eksperyment, który pozwoli zwiększyć dokładność pomiarów do granic wyznaczonych fundamentalnymi cechami rzeczywistości. "Wykorzystaliśmy efekty kwantowe i zmusiliśmy fotony - za pomocą których dokonujemy pomiarów - aby współpracowały ze sobą" - tłumaczy dr Rafał Demkowicz-Dobrzański z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, instytucji członkowskiej Narodowego Laboratorium Technologii Kwantowych (NLTK).

  Dodano: 09.04.2010. 20:56  Czytaj więcej

  Polacy pomogli w opublikowaniu przeglądu nieba w podczerwieni

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Międzynarodowy zespół naukowców analizujący dane z japońskiego satelity AKARI opublikował 31 marca przegląd całego nieba w podczerwieni. W analizie danych udział brali polscy naukowcy, którzy opracowali nową metodę odróżniania rodzajów obiektów astronomicznych w podczerwieni.

  Dodano: 01.04.2010. 12:44  Czytaj więcej

  W akceleratorze LHC osiągnięto rekordową energię - naukowcy liczą na odkrycia

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  "Początek ery nowych odkryć", "przełom w fizyce" - takimi słowami określają naukowcy wtorkowy start cyklu zderzeń protonów przy energii 7 TeV i zacierają ręce. Tym eksperymetem LHC rozpoczął zbieranie milionów megabajtów danych, w których naukowcy będą szukać nowych odkryć.

  Dodano: 31.03.2010. 21:48  Czytaj więcej

  Jutro w LHC zderzenia o sile 7 bilionów elektronowoltów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W Laboratorium CERN w Genewie trwają ostatnie przygotowania do ekstremalnych zderzeń protonów rozpędzanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to jutro tuż po godzinie dziewiątej rano można się spodziewać pierwszych zderzeń o energii 7 bilionów elektronowoltów - energii niemal trzykrotnie większej niż rekord osiągnięty w grudniu ubiegłego roku.

  Dodano: 29.03.2010. 22:45  Czytaj więcej

  Nowoczesne materiały ochronią przed promieniowaniem

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ubrania, które lepiej niż krem zabezpieczą przez promieniami UV, tkaniny chroniące starodruki oraz materiały tłumiące pole elektromagnetyczne powstają w ramach projektu kluczowego "Envirotex", który realizuje konsorcjum naukowe koordynowane przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Jak powiedziała PAP kierowniczka projektu dr Jadwiga Sójka-Ledakowicz, opracowywane przez naukowców materiały barierowe, które mają powstać do września 2012 roku, będą chroniły przed polem elektromagnetycznym, promieniowaniem UV i elektrycznością statyczną.

  Dodano: 29.03.2010. 22:43  Czytaj więcej

  Naukowcy z IChF PAN opracowali nowatorski czujnik wykrywający melaminę

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nowatorskie czujnik, który w przyszłości pozwoli szybko i pewnie wykrywać produkty skażone melaminą, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie. Na razie urządzenie - przetestowane w warunkach laboratoryjnych - zgłoszono do opatentowania.

  Dodano: 25.03.2010. 13:07  Czytaj więcej

  Nowe polskie obserwatorium astronomiczne

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W Bukowcu, niewielkiej wsi pod Łodzią trwają ostatnie prace przy budowie nowego polskiego obserwatorium astronomicznego. Dostrzegalnia powstała dzięki współpracy miłośników astronomii, lokalnego samorządu oraz dyrekcji miejscowej szkoły podstawowej.

  Dodano: 24.03.2010. 23:05  Czytaj więcej

  Naukowcy z UG zajmą się kwantowymi technologiami informatycznymi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Aby zwiększyć szybkość komputerów i zmniejszyć ich rozmiary, być może konieczne będzie przejście ze współczesnej informatyki do informatyki kwantowej, która nie jest jednak intuicyjna i dobrze zbadana. Zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego będzie pracować nad kwantowymi technologiami informatycznymi przyszłości. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej na rozwój tych badań przeznaczyła ponad 4 mln zł, w ramach Międzynarodowych Projektów Doktoranckich.

  Dodano: 19.03.2010. 17:24  Czytaj więcej

  Gigantyczne supernowe stawiają nowe pytania przed astronomami

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Międzynarodowy zespół naukowców dokonał przełomowego odkrycia w badaniach astronomicznych. Masa konkretnego typu supernowej przekracza wartość uznawaną dotąd za graniczną. Odkrycia, które zostaną niedługo opublikowane na łamach czasopisma The Astrophysical Journal, mogą zmienić sposób, w jaki kosmologowie mierzą rozszerzanie się wszechświata oraz pomóc w stworzeniu nowego modelu strukturalnego, aby lepiej poznać supernowe. Badania zostały dofinansowane w części z grantu Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 18.03.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Bioogniwo po polsku

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy naukowcy są na dobrej drodze do skonstruowania bioogniwa, które będzie mogło zasilać np. czujnik poziomu glukozy we krwi, połączony z dozownikiem insuliny, miernik poziomu tlenu czy temperatury danego narządu albo rozrusznik serca. Prace prowadzi Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej i UMCS w Lublinie.

  Dodano: 12.03.2010. 20:50  Czytaj więcej

  Odkryto dziwną cząstkę antymaterii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W eksperymencie STAR, prowadzonym w zderzaczu ciężkich jonów RHIC w Nowym Jorku, odkryto nietypową cząsteczkę antymaterii - antyhipertryton.

  Dodano: 10.03.2010. 14:12  Czytaj więcej

  Wielki galaktyczny kanibal

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ogromna galaktyka eliptyczna ESO 306-17 tkwi samotnie w przestrzeni kosmicznej, bo pochłonęła wszystkich swoich sąsiadów - wynika z analizy zdjęcia, wykonanego przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST).

  Dodano: 10.03.2010. 14:11  Czytaj więcej