• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Materiał, który zatrzyma nawet nanocząsteczki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nowe materiały polimerowe i węglowe, które ochronią człowieka przed nanocząsteczkami o szkodliwych właściwościach oraz specyficznymi parami i gazami, opracowują naukowcy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB). W odróżnieniu od dotychczas stosowanych materiałów filtrująco-pochłaniających będą zatrzymywały nie tylko parę i gaz, ale nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości od 1 do 100 nanometrów (1 nanometr to jedna milionowa milimetra).

  Dodano: 10.03.2010. 13:47  Czytaj więcej

  Kosmiczne laboratorium testowane na wulkanie Mauna Kea

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Na uśpionym wulkanie Mauna Kea na Hawajach testowane jest mini laboratorium, które ma identyfikować skład skał oraz atmosfery w warunkach księżycowych. Za testy prototypu odpowiada dr Inge Ten Kate z Uniwersytetu Maryland w hrabstwie Baltimore.

  Dodano: 08.03.2010. 20:43  Czytaj więcej

  Sonda Mars Express udanie minęła Phobosa

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Europejska sonda przeleciała 3 marca w pobliżu jednego z księżyców Marsa. W astronomicznej skali Mars Express minął księżyc niemal "o włos", bowiem znajdował się zaledwie 67 km od niego.

  Dodano: 08.03.2010. 20:41  Czytaj więcej

  Akcelerator LHC znów w akcji

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dobiegła końca planowa przerwa techniczna w pracy akceleratora LHC. W tunelu zderzacza pojawiły się protony, których energia w najbliższych dniach niemal trzykrotnie przekroczy dotychczasowy rekord. Przeanalizowano już także pierwsze dane zebrane w grudniu i nie obyło się bez niespodzianek.

  Dodano: 01.03.2010. 15:57  Czytaj więcej

  Eksperyment T2K - nowa era w badaniu fundamentalnych własności przyrody

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wiązka neutrin - cząstek elementarnych o zerowym ładunku elektrycznym - wytworzona w ramach eksperymentu T2K przeleciała przez warstwę ziemi grubości niemal 300 km i wywołała pierwszy błysk w japońskim detektorze Super-Kamiokande. Eksperyment ma pomóc wyjaśnić tajemnice tzw. zjawiska oscylacji neutrin. Biorą w nim udział naukowcy z kilkunastu państw, w tym z Polski.

  Dodano: 26.02.2010. 18:38  Czytaj więcej

  W Rynie rozmawiano o przyszłości europejskich laserów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ponad 60 osób z Polski, Niemiec i siedmiu innych krajów wzięło udział w Międzynarodowych Warsztatach Diagnostyki Rentgenowskiej i Naukowych Zastosowań Europejskiego Lasera XFEL. Spotkanie odbyło w dniach 14-17 lutego w Rynie - poinformował dr Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) - organizatora imprezy.

  Dodano: 23.02.2010. 14:18  Czytaj więcej

  Ekologiczne poliestry z kwasu mlekowego

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Biodegradowalne poliestry produkowane z surowców odnawialnych powstają w łódzkich laboratoriach. Polimery te będą mogły służyć m.in. do produkcji jednorazowej odzieży sanitarnej, wszczepialnych protez o czasowym działaniu lub jako nośniki leków. Na realizację badań przeznaczono ponad 43 mln zł. Projekt "Technologia otrzymywania biodegradowalnych poliestrów z wykorzystaniem surowców odnawialnych" jest realizowany przez zespoły badawcze Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMM PAN) w Łodzi wspólnie z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

  Dodano: 17.02.2010. 11:42  Czytaj więcej

  Nanokompozyty dla optoelektroniki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W produkcji wysokowydajnych, energooszczednych źródeł światła mogą być użyteczne nanokompozyty metalu i półprzewodnika. Mogą one również pozwolić na wytwarzanie wydajnych izolatorów optycznych stosowanych w telekomunikacji i w laserach. Nad takimi materiałami pracuje dr Jan Suffczyński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego projekt będzie finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  Dodano: 16.02.2010. 18:50  Czytaj więcej

  Innowacyjna technologia opracowana w WAT

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W Katedrze Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej trwają prace nad innowacyjnymi zastosowaniami cienkich taśm i folii wykonywanych według autorskiej technologii ze specjalnego stopu na osnowie fazy międzymetalicznej Ni3Al. Innowacyjność wynika stąd, że uzyskiwane taśmy i folie posiadają bardzo drobną, ultra-lub nawet nanokrystaliczną strukturę, a ich warstwa wierzchnia wykazuje szczególną aktywność względem otaczającego środowiska.

  Dodano: 16.02.2010. 18:48  Czytaj więcej

  Zdrowe mleko, dzięki nanocząstkom

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Skażenie chemiczne mleka można w łatwy i tani sposób wykryć dzięki zmodyfikowanym powierzchniowo nanocząstkom srebra - donosi "Analyst". W 2008 roku, światowe media huczały od doniesień o kolejnych dzieciach zatrutych produkowanym w Chinach mlekiem, które skażone zostało melaminą. Łącznie, w wyniku tej produkcyjnej manipulacji, ucierpiało około 300 000 dzieci.

  Dodano: 14.02.2010. 10:02  Czytaj więcej

  Światłowodowy generator supercontinuum dla medycyny i wojska

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Światłowodowy generator supercontinuum to bardzo dobry przykład technologii podwójnego zastosowania: w technologiach wojskowych oraz cywilnych - zapowiada dr inż. Jacek Świderski z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jego badania będą finansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Aplikacje tej nowoczesnej i oryginalnej technologii są niezwykle szerokie - od medycyny, poprzez przemysł biochemiczny aż do obronności.

  Dodano: 13.02.2010. 15:48  Czytaj więcej

  Naukowcy z WAT opracowali nowoczesną metodę otrzymywania spieków

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Metalurgia proszków, polegająca na prasowaniu i spiekaniu w wysokiej temperaturze proszków metali lub ceramiki albo też mieszanin proszków metali i ceramiki, jest wydajną technologią otrzymywania elementów maszyn. Od lat stosuje się ją na dużą skalę m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i w produkcji artykułów gospodarstwa domowego. Nowoczesną metodę otrzymywania spieków z mieszaniny proszków żelaza i aluminium opracowali naukowcy z Katedry Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej.

  Dodano: 06.02.2010. 18:32  Czytaj więcej

  Polacy opracowali ekologiczną metodę wytwarzania czerwonego pigmentu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nowatorską, ekologiczną metodę uzyskiwania czerwonego pigmentu ceramicznego opracował zespół naukowców pod kierunkiem dr Cecylii Dziubak z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Ekologiczny aspekt technologii polega na znaczącym ograniczeniu liczby toksycznych substancji, powstających przy produkcji pigmentu. Wytworzony w ten sposób pigment nie ustępuje w niczym pigmentowi produkowanemu w tradycyjny sposób.

  Dodano: 05.02.2010. 11:26  Czytaj więcej

  Polscy miłośnicy astronomii będą obserwować tranzyt planety XO-3b

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy miłośnicy astronomii przyłączyli się do europejskiej kampanii, organizowanej przez włoskie obserwatorium Merate - 13 lutego mają zarejestrować tranzyt odkrytej niecałe 3 lata temu supermasywnej planety pozasłonecznej XO-3b.

  Dodano: 03.02.2010. 10:29  Czytaj więcej

  Warsztaty naukowe XMM-Newton 2010, Madryt, Hiszpania

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W dniach 24-26 maja 2010 r. w Madrycie, Hiszpania, odbędą się trzydniowe warsztaty nt. ultrajasnych źródeł rentgenowskich i czarnych dziur masy średniej.

  Dodano: 02.02.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Pierwsza europejska Baza Marsjańska może powstać w Toruniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, która umożliwi prowadzenie badań naukowych i poznanie specyfiki Czerwonej Planety, może powstać w Toruniu. Przedstawiciele stowarzyszenia Mars Society Polska (MSP) - pomysłodawcy budowy obiektu - spotkali się z władzami miasta, w tym z prezydentem Michałem Zaleskim, i będą teraz wybierali najlepszą lokalizację dla przyszłej Bazy.

  Dodano: 01.02.2010. 10:27  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy pomagają modernizować kompleks akceleratorów w CERN-ie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Naukowcy z Polski pomagają zwiększać wydajność Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) wyjechał właśnie buncher - urządzenie, które w przyszłości będzie odgrywało istotną rolę na pierwszym etapie rozpędzania cząstek dla akceleratora LHC - informuje rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski.

  Dodano: 27.01.2010. 19:14  Czytaj więcej

  Żywa woda powstała w polskich laboratoriach

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach, a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej - unikalną metodę wytwarzania wody o takich właściwościach udało się wypracować prof. Wiesławowi Strękowi i Zdzisławowi Oszczędzie z firmy Nantes. Twórcy nazywają ją nanowodą; już została wykorzystana w kosmetologii.

  Dodano: 27.01.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Mieszaniny chemikaliów pod lupą

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Rada Unii Europejskiej wezwała Komisję Europejską do weryfikacji obecnych regulacji prawnych związanych z ochroną zdrowia i środowiska przed chemicznym zanieczyszczeniem.

  Dodano: 18.01.2010. 18:59  Czytaj więcej

  Badania odkrywają, że atomy mogą się wiązać

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Od wielu lat molekuła dimera berylu zadziwiała chemików. Ostatnie pomiary pomogły naukowcom zidentyfikować 11 poziomów oscylacji, a teraz amerykańsko-czeski zespół naukowców rzuca światło na 12 poziom. Odkrycia opublikowano w magazynie Science.

  Dodano: 18.01.2010. 15:12  Czytaj więcej