• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niezwykły siarczan srebra(II) zsyntezowany przez polsko-słoweński zespół badaczy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Siarczan srebra(II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach - uzyskał polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków.

  Dodano: 15.01.2010. 14:33  Czytaj więcej

  Skaningowy mikroskop elektronowy dla studentów UG

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nowoczesny skaningowy mikroskop elektronowy, który zmieści się nawet na biurku, już w 13 stycznia zostanie oddany do użytku w dydaktycznym laboratorium fizycznym Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Będą z niego mogli korzystać studenci i doktoranci - informuje rzecznik uczelni, Beata Czechowska-Derkacz.

  Dodano: 12.01.2010. 16:18  Czytaj więcej

  20 spektrometrów dla projektu EAGLE

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Urządzenie badawcze EAGLE, działające w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego (ŚLCJ) otrzymało 20 "precyzyjnych spektrometrów germanowych promieniowania gamma o wysokiej wydajności". Sprzęt przekazało konsorcjum GAMMAPOOL, grupujące wszystkie wiodące ośrodki fizyki jądrowej w Europie.

  Dodano: 12.01.2010. 16:07  Czytaj więcej

  Na Marsie odkryto jeziora

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wbrew powszechnemu przekonaniu 3 miliony lat temu Mars był ciepłą i wilgotną planetą, na co wskazują wyniki nowych badań. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Geology, naukowcy z Imperial College w Londynie i University College w Londynie (UCL), Wlk. Brytania, snują przypuszczenia, że na czerwonej planecie znajdowały się ogromne jeziora (każde z nich o szerokości około 20 km), które powstały z topniejącego lodu w okresie hesperyjskim, drugim z trzech marsjańskich okresów geologicznych naznaczonych wypływami lawy.

  Dodano: 08.01.2010. 15:12  Czytaj więcej

  Światło zatrzymane na sekundę!

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W chmurze utworzonej z atomów sodu, schłodzonych do ekstremalnie niskiej temperatury, promień (impuls) światła zatrzymał się na ponad sekundę. Prędkość, z jaką światło przenikało przez chmurę sodu oszacowano na zaledwie 25 kilometrów na godzinę, informuje "Physical Review Letters".

  Dodano: 08.01.2010. 12:10  Czytaj więcej

  Polskie satelity w kosmosie zbadają najgorętsze gwiazdy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity badające gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca. Projekt astronomów, którego koszt wyniesie ponad 14 mln zł, ma pomóc w zrozumieniu wewnętrznej budowy największych gwiazd naszej galaktyki.

  Dodano: 04.01.2010. 18:05  Czytaj więcej

  Pierwsza pełna mapa pola grawitacyjnego Ziemi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Na podstawie danych, otrzymanych z aparatu kosmicznego GOCE Europejskiej Agencji Kosmicznej (EAK), naukowcy opracowali pierwszą pełną mapę pola grawitacyjnego Ziemi.

  Dodano: 04.01.2010. 17:59  Czytaj więcej

  Naukowiec o tym, czy mamy kosmicznych braci

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wiele poszlak wskazuje na to, że życie we Wszechświecie nie jest być może zjawiskiem rzadkim. A skoro tak, to z czasem powinno dojść do powstania jego inteligentnych form czyli cywilizacji - mówił Janusz Ziółkowski z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, podczas grudniowego wykładu na temat inteligentnych form życia we Wszechświecie. "Dlaczego jak dotąd nie natrafiliśmy na ich ślad? " zastanawiał się wykładowca. - Bo albo nie umiemy szukać, albo były, ale wyginęły, albo jeszcze nie powstały. Na razie nauka nie zna na te pytania odpowiedzi, ale nie zawsze tak będzie".

  Dodano: 29.12.2009. 18:10  Czytaj więcej

  Pierwszy obraz orbitali pojedynczego atomu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Igor Mik­hail­ovskij wraz z zespołem z Charkowskiego Instytutu Fizyki na Ukrainie, poprawiając starą technikę obrazowania, zwaną mikroskopią emisji pola, po raz pierwszy pokazał obraz orbitali atomowych i faktyczny kształt pojedynczego atomu węgla.

  Dodano: 21.12.2009. 21:39  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy zaprojektowali wysokosprawny chromatograf cieczowy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy naukowcy zaprojektowali wysokosprawne ciśnieniowe chromatografy cieczowe (HPLC), jeden - bezpompowy do celów dydaktycznych i prostych analiz, a drugi profesjonalny. Oba wyróżniono medalem Innowacje na Targach Technicon Innowacje, pierwszy w tym roku, drugi w roku 2007. Polskie prototypy HPLC powstały i pracują na Politechnice Gdańskiej.

  Dodano: 18.12.2009. 17:28  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają zagadkę księżyca yin-yang Saturna

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Niemiec i USA rozwikłali 300-letnią zagadkę, skąd wziął się dziwny i asymetryczny wygląd księżyca Saturna - Japeta, który jest z jednej strony biały, a z drugiej czarny. W dwóch artykułach opublikowanych w czasopiśmie Science, naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób zapylone szczątki innych księżyców Saturna wbudowały się w jedną stronę Japeta, zmieniając jego temperaturę i powodując migrację lodu wodnego na drugą stronę.

  Dodano: 15.12.2009. 15:12  Czytaj więcej

  W kierunku molekularnej elektroniki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Badania naukowe wskazują, iż pojedyncze cząsteczki mają różne właściwości elektryczne, w zależności swego kształtu (konformacji). Ta informacja może nieco utrudnić prace nad molekularnym komputerem, którego "procesor" zbudowany byłby z molekularnych tranzystorów, donosi "Physical Chemistry Chemical Physics".

  Dodano: 13.12.2009. 21:10  Czytaj więcej

  CERN: wykryto ciekawe zjawisko; pomogła polska instalacja pomiarowa

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nietypowa cząstka elementarna - mion - została zarejestrowana przez aparaturę pomiarową działającą przy akceleratorze LHC w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Współtwórcami aparatury są warszawscy fizycy.

  Dodano: 13.12.2009. 21:06  Czytaj więcej

  O kojarzeniu małżeństw i rejestracji kandydatów na studia cz.2

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  Rozwój teorii stabilnych kojarzeń

  Dodano: 11.12.2009. 16:55  Czytaj więcej

  O kojarzeniu małżeństw i rejestracji kandydatów na studia cz.1

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  Co ma wspólnego kojarzenie małżeństw z rekrutacją do szkół?
  Okazuje się, że ma i to dużo. Jako pierwsi zauważyli to matematycy amerykańscy David Gale i LLoyd Stowell Shapley, którzy w 1962 roku opublikowali swój słynny artykuł: ''College admission and the stability of marriage''. Przedstawili w nim prosty, formalny model procesu rekrutacji, zdefiniowali pojęcie optymalnego przydziału kandydatów do szkół i udowodnili istnienie przydziału optymalnego. Swoje rozważania ilustrowali właśnie modelem kojarzenia małżeństw, który można traktować jako pewną uproszczoną wersję modelu rekrutacji.

  Dodano: 11.12.2009. 16:24  Czytaj więcej

  Książka i wystawa o prof. Jeśmanowiczu

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  W holu Wydziału Matematyki i Informatyki można oglądać wystawę poświęconą postaci prof. Leona Jeśmanowicza.

  Dodano: 09.12.2009. 12:46  Czytaj więcej

  Powstaną pierwsze polskie satelity

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Centrum Astronomiczne PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie otrzymały 15 milionów złotych na budowę dwóch małych satelitów naukowych. Będą to pierwsze polskie satelity w kosmosie - poinformował PAP dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego PAN.

  Dodano: 08.12.2009. 18:33  Czytaj więcej

  Nanokoralowce lekarstwem dla elektroniki?

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Dzięki nowej metodzie syntezy nanocząstek tlenku cyny, powstają nanometrycznej wielkości twory, które morfologicznie do złudzenia przypominają zwierzęta - koralowce. Nanokoralowce, wykorzystane przy konstrukcji baterii słonecznych, znacząco poprawiają ich charakterystykę - informuje "Chemical Communications".

  Dodano: 03.12.2009. 18:55  Czytaj więcej

  Nowy rekord świata akceleratora LHC w CERN

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W tym tygodniu w CERN (Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych) w Genewie, Szwajcaria, został pobity rekord świata, kiedy Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), największy na świecie akcelerator cząstek, przyspieszył bliźniacze wiązki protonów do energii równej 1,18 TeV (teraelektronwolt odpowiada milionowi milionów elektronwoltów), pobijając poprzedni rekord ustanowiony na poziomie 0,98 TeV przez akcelerator amerykański.

  Dodano: 02.12.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Spinotronika może przynieść ogromne oszczędności energii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół naukowców dokonał przełomu w nanotechnologii dzięki odkryciu sposobu transferu informacji magnetycznych bezpośrednio na półprzewodnik. Nowa technika działa na zasadzie wytwarzania i polaryzacji spinu w urządzeniu na bazie krzemu, które pracuje w temperaturze pokojowej - po raz pierwszy udało się coś takiego osiągnąć. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

  Dodano: 30.11.2009. 15:12  Czytaj więcej