• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wschód słońca w Szwecji: obserwatorium słoneczne w helowym balonie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dnia 8 czerwca z Centrum Kosmicznego Esrange w Kirunie, Szwecja, wystrzelono obserwatorium słoneczne "Sunrise" (wschód słońca). Gigantyczny balon helowy, zawierający około 1 mln metrów sześciennych gazu, niesie teraz największy teleskop słoneczny, jaki dotąd opuścił powierzchnię Ziemi. Obserwatorium będzie krążyć nad biegunem północnym, gdzie latem Słońce nie zachodzi. Tam ma zebrać bardzo dokładne informacje na temat pól magnetycznych atmosfery słonecznej.

  Dodano: 10.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Mglista, uboga w wodór supernowa może pomóc rozwiązać zagadkę promieni gamma

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że gwiazda supernowa zwana SN 2008ha, po raz pierwszy zaobserwowana w listopadzie 2008 r., jest mglistą, ubogą w wodór supernową. Ich odkrycie, częściowo finansowane przez Szósty program ramowy UE (PR6), może powiązać te wydarzenia z grupą kosmicznych impulsów promieni gamma, dając cenny wgląd w wieloletnią zagadkę. Badanie opublikowano w magazynie Nature.

  Dodano: 09.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Zamki z piasku wskazówką co do pradawnej technologii budowlanej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy odkryli sekret wytrzymałości glinobitki - pradawnej, przyjaznej środowisku technologii budowlanej wykorzystywanej w tak różnych konstrukcjach jak Mur Chiński czy Alhambra w Hiszpanii. Odkrycie, o którym napisano w czasopiśmie GĂŠotechnique, może mieć znaczenie dla sposobów konserwacji historycznych konstrukcji z glinobitki oraz dla budowy nowych tego typu budowli.

  Dodano: 05.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Misje kosmiczne ESA to sprawa rodzinna

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) łączy i wspólnie wykorzystuje przedsięwzięcia, metody, obiekty i procedury w swoich dążeniach do poszerzenia współpracy, podniesienia wydajności oraz obniżenia kosztów. Koncepcja "Rodziny misji" obejmuje wszystkie Obserwatoria Ziemi (EO), misje związane z astronomią, podstawami fizyki, słońcem i planetami, kontrolowane przez Europejski Ośrodek Operacji Kosmicznych (ESOC), zwłaszcza te przydzielone do Dedykowanej Sali Kontroli i Sterowania (DCR).

  Dodano: 02.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy unijni stworzyli nadprzewodnik ze starego półprzewodnika

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcom z Niemiec udało się przekształcić stary półprzewodnikowy element z germanu w materiał nadprzewodnikowy. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters mają niebagatelne znaczenie dla nanoelektroniki i opracowywania komputerów nowej generacji.

  Dodano: 02.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Syntetyczny związek chemiczny pomaga chronić uprawy przed suszą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół amerykańskich, hiszpańskich i kanadyjskich naukowców rzucił światło na to, co daje roślinom impuls niezbędny, by chroniły się przed surowymi warunkami pogodowymi takimi jak susza. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Science, pomogą odpowiedzieć na zasadnicze pytania, jakie pojawiły się na przestrzeni lat.

  Dodano: 28.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Europa poszerza korpus astronautów o sześciu nowych członków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dnia 20 maja Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przedstawiła sześciu nowych rekrutów do Europejskiego Korpusu Astronautów: Samantha Cristoforetti i Luca Parmitano z Włoch, Alexander Gerst z Niemiec, Andreas Mogensen z Danii, Timothy Peake z Wielkiej Brytanii i Thomas Pesquet z Francji. Zanim staną się nowymi europejskimi astronautami przejdą szkolenia przygotowujące do misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

  Dodano: 25.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Magnesy kluczem do energooszczędnych produktów AGD nowej generacji

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Energochłonne lodówki i systemy klimatyzacyjne mogą odejść do lamusa dzięki "magnetycznym" badaniom naukowym prowadzonym przez naukowców z brytyjskiego Imperial College w Londynie we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Stanowego Iowa, USA. Magnetyczna technologia chłodnicza może być zapowiedzią nowej epoki przyjaznych środowisku lodówek i systemów klimatyzacyjnych, redukując nawet o 30% potężne ilości energii, jakie obecnie zużywają te urządzenia. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Advanced Materials.

  Dodano: 19.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Europejczycy odkrywają najlżejszą egzoplanetę

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół astronomów pochodzących z całej Europy odkrył najlżejszą egzoplanetę (planetę spoza Układu Słonecznego) za pomocą spektrografu HARPS Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - przez wielu uznanego za najlepszego "łowcę egzoplanet o niskiej masie" na świecie - który przymocowany jest do 3,6-metrowego teleskopu ESO w Chile. Zlokalizowana w systemie Gliese 581 egzoplaneta "e" ma masę mniej więcej dwa razy większą od Ziemi. W czasie czteroletnich badań naukowcy poprawili również orbitę planety Gliese 581 "d" (odkrytej po raz pierwszy w 2007 r.) i umieścili ją w strefie sprzyjającej rozwojowi życia.

  Dodano: 19.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Innowacyjne źródła światła mają przed sobą świetlaną przyszłość

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których prace finansowane są ze środków unijnych, stworzyli organiczne diody emitujące światło (OLED, innowacyjne, jasne źródła światła), które są równie skuteczne jak tradycyjne świetlówki. Naukowcy opisują na łamach czasopisma Nature przyszłość diod OLED jako "świetlaną, nie tylko z powodu dużej siły światła, ale również z powodu wyjątkowej wydajności, która pomoże zmniejszyć nasz ślad węglowy".

  Dodano: 18.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Herschel i Planck nadają do ESA z kosmosu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dnia 14 maja nowoczesne obserwatoria kosmiczne Herschel i Planck zostały pomyślnie wystrzelone w kosmos i wysłały pierwsze sygnały radiowe na Ziemię. Supernowoczesny statek kosmiczny wystartował z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Kourou, w Gujanie Francuskiej i oddzielił się od rakiety nośnej Ariane 5 między 1.150 a 1.700 kilometrem nad Ziemią. Sygnały radiowe zostały odebrane przez 35-metrową antenę w sieci głębokiego kosmosu w New Norcia w Australii.

  Dodano: 18.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy badający karłowatą galaktykę satelitarną mówią: Może Newton się mylił

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dwa nowe projekty badawcze prowadzone przez naukowców z Niemiec, Austrii i Australii stawiają pod znakiem zapytania nasze rozumienie fizyki rządzącej ciążeniem. Odkrycia, o których napisano w czasopismach Astrophysical Journal oraz Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, opierają się na badaniu karłowatych galaktyk satelitarnych lub mniejszych galaktyk znajdujących się "u wybrzeży" naszej ogromnej, spiralnej Drogi Mlecznej.

  Dodano: 07.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Nowe techniki dostrajania torują drogę dla rozwoju nanofotoniki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Badacze europejscy skorzystali z technologii dostrajania częstotliwości radiowych do opracowania nowej metody kontroli światła w nanoskali. Nowa metoda może znaleźć zastosowanie w pracach rozwojowych nad czułymi biosensorami do stosowania w diagnostyce lekarskiej lub w bardzo szybkich fotodetektorach opracowywanych na potrzeby przetwarzania informacji.

  Dodano: 21.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Śledzenie asteroid stało się łatwiejsze

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Identyfikacja meteorytów nigdy nie była prosta. Jednakże ostatnio, międzynarodowa grupa badaczy z powodzeniem zidentyfikowała asteroidę w kosmosie zanim weszła ona w atmosferę ziemską. Przy użyciu komputerów badacze mogą teraz określić, z jakiej części układu słonecznego pochodzi asteroida, przewidzieć jej czas wejścia w atmosferę ziemską, a także miejsce, gdzie będzie można znaleźć jej resztki. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

  Dodano: 20.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Technika 'balistycznego rezonansu spinowego' jako nowatorskie podejście do zjawiska spin flip

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Badacze w Niemczech i Kanadzie opracowali nową technikę pod nazwą 'balistyczny rezonans spinowy', który wykonuje tzw. spin flip niesparowanych elektronów bez stosowania pól oscylacyjnych, które nie są łatwe do wygenerowania na mikrochipach. Ta odkrywcza metoda, opisana w czasopiśmie Nature, jest krokiem naprzód w kontrolowaniu spinu w półprzewodnikach i ma implikacje dla obliczeń kwantowych.

  Dodano: 17.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badania finansowane ze środków unijnych doprowadzają do opracowania nanofilmu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół naukowców z Danii, Niemiec, Izraela i USA, którego badania finansowane są ze środków unijnych, znalazł sposób na ułożenie molekuł na powierzchni wody w nanofilm znacznie ułatwiający badanie struktury molekuł. Uzyskane wyniki, o których można przeczytać w Journal of Chemical Physics, otwierają drogę do dalszego rozwoju w dziedzinie badań nad białkami błony komórkowej i opracowania zaawansowanych materiałów funkcjonalnych.

  Dodano: 16.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Uruchamianie reakcji chemicznych za pomocą molekularnej linki wyzwalającej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Politechniki w Eindhoven (TU/e) w Holandii odkryli sposób na wykorzystanie sił mechanicznych do kontrolowania aktywności katalitycznej, a więc do uruchamiania reakcji chemicznych - zjawiska, które stanowi jedno z najbardziej podstawowych pojęć w chemii. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się tego dokonać. Wyniki badań zostały opublikowane 6 kwietnia w czasopiśmie Nature Chemistry.

  Dodano: 08.04.2009. 18:11  Czytaj więcej

  Europejski sposób spoglądania w gwiazdy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Unia Europejska zapaliła zielone światło dla dalszego wsparcia projektu RadioNet z Siódmego Programu Ramowego (7PR). Projekt RadioNet przyczynił się już do zbudowania społeczności astronomów radiowych w Europie (i poza Europą) - cel założony i osiągnięty w ramach finansowania z Szóstego Programu Ramowego (6PR). Dzięki kolejnym 10 mln EUR wsparcia finansowego z 7PR ten udany projekt stawia sobie teraz za cel wspólne wykorzystywanie obiektów i wymianę wiedzy ze światową społecznością astronomów.

  Dodano: 29.03.2009. 00:13  Czytaj więcej

  W Polsce powstanie laser najnowszej generacji

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W Instytucie Problemów Jądrowych (IPJ) im. Andrzeja Sołtana w Świerku powstanie ultrafioletowy laser najnowszej generacji, pozwalający m.in. obrazować struktury na poziomie pojedynczych atomów. Będzie on jednym z elementów europejskiej sieci laserów powstającej w ramach unijnego 7. Programu Ramowego - poinformował rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski.

  Dodano: 28.03.2009. 13:38  Czytaj więcej

  Święto Liczby Pi - 14 marca

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Mało kto wie, że w najbliższy weekend przypada Dzień Liczby Pi, zwanej również Ludolfiną. Święto jednej z najbardziej niezwykłych według miłośników matematyki cyfr obchodzone jest co roku, 14 marca czyli (3.14).

  Dodano: 14.03.2009. 15:04  Czytaj więcej