• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy Dzień Pierwiastka Kwadratowego - 03.03.2009

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pierwiastka Kwadratowego. Dla miłośników matematyki to prawdziwe święto. Dzień Pierwiastka Kwadratowego wypada 9 razy w ciągu stulecia. W tym roku pierwiastek kwadratowy z 9 (bo 2009) to 3, czyli odpowiednio cyfra miesiąca i dnia.

  Dodano: 04.03.2009. 19:50  Czytaj więcej

  Dla zakochanych matematyków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już niebawem Święto Zakochanych. Jak co roku, staniemy przed dylematem wyboru odpowiedniej niespodzianki dla ukochanej osoby. Firma Casio postanowiła w dość niekonwencjonalny sposób uczcić ten wyjątkowy dzień, umożliwiając miłośnikom matematyki wyrażenie swoich uczuć za pomocą specjalnych programów do generowania miłosnych symboli na ekranach kalkulatorów. Oprogramowanie dostępne jest na stronie www.kalkulatory.pl

  Dodano: 12.02.2009. 23:37  Czytaj więcej

  W poszukiwaniu nowych planet: rozpoczyna się unijny projekt ROPACS

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu ROPACS (Skaliste planety wokół chłodnych gwiazd) - który jest siecią szkoleniową Marie Curie, finansowaną z Siódmego Programu Ramowego (7PR) na kwotę 3,2 mln EUR - europejscy naukowcy poszukują planet podobnych do Ziemi, krążących wokół chłodniejszych gwiazd. Międzynarodowy zespół badaczy ma nadzieję odkryć planety wokół gwiazd, które mogą być przyjazne dla życia, a także lepiej zrozumieć początki życia we wszechświecie.

  Dodano: 18.01.2009. 11:51  Czytaj więcej

  Nowa teoria do prognozowania siły pola magnetycznego ciał niebieskich

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Niemieccy naukowcy opracowali teorię, która pozwala przewidywać pole magnetyczne zarówno planet jak i gwiazd. Symulacje komputerowe przeprowadzone przez zespół pokazują, że siła pola magnetycznego ciała niebieskiego zależy od ilości energii (w postaci np. ciepła lub światła), jaką ono emituje. Teoria potwierdzona została przez dane obserwacyjne i może pomóc astronomom przewidzieć, które planety i gwiazdy powinny posiadać wykrywalne pole magnetyczne.

  Dodano: 11.01.2009. 12:03  Czytaj więcej

  Ziemia najbliżej Słońca - 4 stycznia 2009

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W najbliższą niedzielę (4 stycznia 2009r.) Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. W starożytności i w średniowieczu uważano, że wszystkie planety poruszają się po orbitach idealnie kołowych. Pogląd ten zrewidował Jan Kepler, który udowodnił, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych: elipsach, parabolach i hiperbolach.

  Dodano: 02.01.2009. 23:52  Czytaj więcej

  Mapa drogowa na najbliższe 20 lat europejskiej astronomii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W tym tygodniu partnerzy unijnego projektu ASTRONET (Koordynacja planowania strategicznego w obszarze europejskiej astronomii) przedstawili swoją mapę drogową infrastruktury, która ma w przyszłości służyć europejskiej astronomii. Mapa wyznacza priorytety badawcze na najbliższe 20 lat i przedstawia rentowne podejście do ich realizacji. Plan popierany jest przez astronomów z 28 państw członkowskich i stowarzyszonych z UE, i jest wyrazem zaawansowanej współpracy naukowej w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA).

  Dodano: 28.11.2008. 17:00  Czytaj więcej

  Model zbiorowego lądowania ptaków opracowany w ramach badań finansowanych ze środków unijnych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Węgierski naukowiec opracował matematyczny model, który precyzyjnie odzwierciedla zbiorowe lądowanie stada szpaków. Badania prowadzone były w ramach projektu STARFLAG (Szpaki w locie: analiza schematów poruszania się grup zwierzęcych), finansowanego z Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE, którego wyniki opublikowano w elektronicznej wersji czasopisma Proceedings of the Royal Society B.

  Dodano: 28.11.2008. 12:34  Czytaj więcej

  Chemiczny Nobel 2008 za świecące białko

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim. Nagroda wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł).

  Dodano: 09.10.2008. 23:07  Czytaj więcej

  Polacy odkryli rzadki rodzaj gwiazdy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Ernest Świerczyński, student V roku astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wraz z doktorantami, Elżbietą Ragan i Cezarym Gałanem, odkryli rzadki rodzaj gwiazdy, tzw. polara pośredniego. Do tej pory znanych jest zaledwie kilkanaście takich obiektów - informuje dr hab. Maciej Mikołajewski z UMK, jeden z opiekunów naukowych grupy. Polarem pośrednim okazała się być gwiazda V2467 Cygni, która w marcu 2007 roku wybuchła jako gwiazda nowa, zwiększając w ciągu kilkunastu godzin swoją jasność blisko 100 tysięcy razy.

  Dodano: 06.10.2008. 17:45  Czytaj więcej

  Prof. Wolszczan wśród kandydatów do Nobla z fizyki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Profesor Aleksander Wolszczan jest wymieniany wśród głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która zostanie przyznana w najbliższy wtorek. Jak pisze niedzielny sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter", polski astronom może otrzymać Nobla za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. Razem z Wolszczanem kandydatami do nagrody jest trzech astrofizyków: Kanadyjczyk Dale Frail oraz dwóch Szwajcarów Michel Mayor i Didier Queloz, którzy dokonali podobnych obserwacji. Zgodnie z regulaminem Nagrodę Nobla można podzielić między maksimum trzech laureatów.

  Dodano: 05.10.2008. 19:56  Czytaj więcej

  Europejczycy rozwiązują zagadkę energii emitowanej przez Mgławicę Kraba

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Brytyjsko-włoska grupa naukowców rzuciła więcej światła na silne źródło energii emitowanej przez Mgławicę Kraba - pozostałość po supernowej z centralnym pulsarem. Odkryta po raz pierwszy w XVIII w. Mgławica Kraba jest przez wielu uważana za najbardziej spektakularny widok w przestrzeni kosmicznej. Najnowsze badania doprowadziły do odkrycia gwiazd neutronowych w obszarze Mgławicy Kraba, a wyniki tych badań opublikowano niedawno w czasopiśmie Science.

  Dodano: 03.10.2008. 18:05  Czytaj więcej

  Odkryto nową cząstkę subatomową!

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Odkryto nową cząstkę subatomową!

  Dodano: 14.09.2008. 11:10  Czytaj więcej

  Naukowcy zaskoczeni pierwszą próbą wielkiego zderzacza

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Naukowcy zaskoczeni pierwszą próbą "wielkiego zderzacza"

  Dodano: 10.09.2008. 18:33  Czytaj więcej

  Nowatorska elektrownia w Niemczech

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Nowatorska elektrownia w Niemczech

  Dodano: 08.09.2008. 16:14  Czytaj więcej

  Chiny planują nową misję kosmiczną

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Chiny planują nową misję kosmiczną

  Dodano: 08.09.2008. 15:22  Czytaj więcej

  Największy eksperyment w historii nauki

  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek
  Największy eksperyment w historii nauki

  Dodano: 08.09.2008. 15:17  Czytaj więcej

  Konkurs filmowy 'Matematyka nie kończy się w szkole' - na półmetku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  To już półmetek konkursu filmowego "Matematyka nie kończy się w szkole". Na stronie www.kalkulatory.pl pojawiły się najlepsze filmy z zagranicznych edycji konkursu. Wszyscy chętni mogą umieszczać swoje projekty do końca października. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

  Dodano: 03.09.2008. 13:17  Czytaj więcej

  Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle

  opublikowane przez: Redakcja

  Mamy przyjemność poinformować o kolejnym ważnym odkryciu dokonanym w dużej mierze przez polskich fizyków prowadzących badania w ramach eksperymentu ATLAS z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC)  w CERN. Naukowcy zaobserwowali, po raz pierwszy na świecie, rozpraszanie światła na świetle, bardzo rzadki proces polegający na oddziaływaniu dwóch fotonów, czyli cząstek elementarnych światła. Opublikowany dzisiaj w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics wynik potwierdza jedno z najstarszych przewidywań elektrodynamiki kwantowej (ang. QED).  

  Dodano: 20.08.2017. 16:49  Czytaj więcej

  Telekomunikacja kwantowa

  opublikowane przez: Redakcja

  Kwantowy internet oraz hybrydowe komputery kwantowe, zbudowane z podsystemów pracujących dzięki różnym zjawiskom fizycznym, przestają być mrzonką fantastów. Na łamach prestiżowego czasopisma „Nature Photonics” fizycy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) i Uniwersytetu w Oksfordzie (UO) właśnie zaprezentowali kluczowy element takich systemów: elektrooptyczny przyrząd pozwalający w kontrolowany sposób modyfikować cechy pojedynczych fotonów. W przeciwieństwie do dotychczasowych, laboratoryjnych konstrukcji, nowe urządzenie pracuje z nieosiągalną dotychczas wydajnością, jest przy tym stabilne, niezawodne i kompaktowe. 

  Dodano: 10.12.2016. 16:27  Czytaj więcej

  Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła!

  opublikowane przez: Redakcja

  Wykonanie hologramu pojedynczego fotonu uchodziło dotąd za niemożliwe z przyczyn fizycznie fundamentalnych. Naukowcom z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego udało się jednak w oryginalny sposób przenieść idee klasycznej holografii do świata zjawisk kwantowych. Nowa technika pomiarowa nie tylko umożliwiła rejestrację pierwszego hologramu pojedynczej cząstki światła, ale także pozwoliła w nowy sposób spojrzeć na fundamenty mechaniki kwantowej.

  Dodano: 28.07.2016. 21:51  Czytaj więcej