• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W tym tygodniu Wenus złaczy się z Uranem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z czwartku na piątek dojdzie do bardzo bliskiego złączenia Wenus i Urana - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Bardzo bliskie złączenia planet na sferze niebieskiej są zjawiskami rzadkimi. Do najbliższej takiej koniunkcji dojdzie w nocy z 9 na 10 lutego, kiedy o godzinie 3 nad ranem na odległość tylko 0.3 stopni (a więc mniej niż tarcza Księżyca) zbliżą się do siebie bardzo jasna Wenus i ledwo widoczny gołym okiem Uran.

  Dodano: 07.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Przesunięcie daty startu pierwszego polskiego satelity o kilka dni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wystrzelenie polskiego satelity PW-Sat zostało przesunięcie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) o kilka dni - informuje Politechnika Warszawska, której studenci skonstruowali satelitę przy wsparciu specjalistów Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  Dodano: 05.02.2012. 16:04  Czytaj więcej

  W duże mrozy widać w powietrzu pył diamentowy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rzadkie zjawisko pyłu diamentowego można obserwować w powietrzu w związku z bardzo niskimi temperaturami. Wystąpiło ono w Podlaskiem - poinformowało Biuro Prognoz w Białymstoku.


  Dodano: 03.02.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Ważne odkrycia dotyczące własności lokalnego otoczenia Słońca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Astronomowie zbadali strumień atomów docierających z ośrodka międzygwiazdowego i poznali dokładne położenie Słońca w lokalnym otoczeniu - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Międzynarodowy zespół naukowców, z istotnym udziałem polskich uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), dokonał odkryć dotyczących najbliższego otoczenia galaktycznego wokół naszego Układu Słonecznego.

  Dodano: 01.02.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Luty - dobry miesiąc na obserwację planet

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W lutym możemy bez problemów obserwować wszystkie planety widoczne gołym - od Merkurego po Uran - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN. W lutym zaczynamy już wyraźnie odczuwać wydłużenie się dnia, którego w tym miesiącu przybywa prawie dwie godziny. W Warszawie, 1 lutego Słońce wzejdzie o godzinie 7:18, a zajdzie o 16:22. Natomiast 29 lutego wschód możemy obserwować o 6:24, a zachód o 17:14. W lutym nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.

  Dodano: 01.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w Europejskim Programie Badań Naukowych w Metrologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w Europejskim Programie Badań Naukowych w Metrologii (EMRP).

  Dodano: 31.01.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Zofia - polskie imię dla satelity z systemu Galileo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zofia - takie imię wybrano dla jednego z 27 satelitów europejskiego systemu Galileo. Imienia satelicie użyczy 11-letnia Zosia Ćwir z Krasnegostawu, laureatka polskiej edycji konkursu plastycznego dla dzieci, którego wynik ogłoszono w poniedziałek w Warszawie. 

  Dodano: 31.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Centrum Hewelianum czeka na zdjęcia kosmosu w konkursie AstroCamera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Drugą edycję ogólnopolskiego konkursu astrofotograficznego na najbardziej niezwykłe zdjęcia kosmosu - AstroCamera 2012 ogłosiło Centrum Hewelianum w Gdańsku. Prace można nadsyłać do 30 kwietnia; na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

  Dodano: 31.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w ramach Programu Ramowego Euratom działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w ramach Programu Ramowego Euratom działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej.

  Dodano: 30.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Roman Juszkiewicz, wybitny polski kosmolog

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W sobotę, 28 stycznia w szpitalu im. Św. Anny w Piasecznie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Roman Juszkiewicz - jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków i kosmologów - poinformowała Astronomia.pl. 

  Dodano: 30.01.2012. 12:33  Czytaj więcej

  W poniedziałek Księżyc złączy się z Jowiszem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek wieczorem będziemy mogli obejrzeć koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


  Dodano: 30.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Fizycy o krok od potwierdzenia grawitacji w świecie kwantów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jest szansa na potwierdzenie wpływu grawitacji na najmniejsze cząstki materii - twierdzą naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytutu Fizyki UJ. Byłby to pierwszy doświadczalny dowód na to, że grawitacja działa w świecie kwantów.

  Dodano: 27.01.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Przetarg: badanie na temat rozwoju misji Galileo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Organ Nadzoru Europejskiego GNSS (Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej) opublikował zaproszenie do składania ofert na badanie na temat rozwoju misji Galileo.

  Dodano: 25.01.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Naukowe Zimowanie w Centrum Hewelianum

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Budowanie owocowego Układu Słonecznego, eksperymenty fizyczne i codzienny science show -to niektóre atrakcje "Zimowania w Centrum Hewelianum" - programu, który na czas zimowych ferii placówka w Gdańsku przygotowała dla odwiedzających.

  Dodano: 25.01.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Czwartkowe spotkanie Wenus z Księżycem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować w czwartek wieczorem - informuje PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 25.01.2012. 11:47  Czytaj więcej

  Nowa europejska rakieta Vega gotowa do startu z polskim satelitą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że jej nowa rakieta nośna Vega przeszła pozytywnie kolejny etap testów i jest gotowa do swojego pierwszego startu, który ma nastąpić 9 lutego. Wyniesie na orbitę m.in. polskiego satelitę PW-Sat.

  Dodano: 25.01.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Życie - cudowne dziecko kosmosu - astronomiczny wykład w olsztyńskim planetarium

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  27 stycznia o godz. 17.00 w olsztyńskim planetarium odbędzie się wykład popularnonaukowy dra hab. Macieja Mikołajewskiego, który przedstawi splot niezwykłych okoliczności, które doprowadziły do powstania życia rozumnego na Ziemi.

  Dodano: 24.01.2012. 19:19  Czytaj więcej

  Słońce i magiczny proszek oczyszczą brudną wodę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. "Moja praca przypomina trochę alchemię. Biorę +magiczny+ proszek, wsypuję do brudnej wody, mieszam i wystawiam na słońce. Po paru godzinach mam czystą wodę plus substancje, z których można robić użyteczne rzeczy, na przykład leki" - opisał autor badań dr inż. Juan Carlos Colmenares z IChF PAN.

  Dodano: 20.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  W Olsztynie o wielkiej sieci radioteleskopów ALMA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach cyklu wykładów popularnonaukowych "Nie tylko o gwiazdach" olsztyńskie planetarium zaprasza 20 stycznia na prelekcję dra Bartosza Dąbrowskiego na temat radiowego interferometru ALMA.

  Dodano: 18.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Astronomiczne podcasty po polsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udostępniło kilkadziesiąt darmowych podcastów astronomicznych w polskiej wersji językowej. Kilkuminutowe filmiki prezentują najnowsze odkrycia astronomiczne, wielkie teleskopy oraz pracę astronomów. 

  Dodano: 17.01.2012. 12:19  Czytaj więcej