• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła!

  opublikowane przez: Redakcja

  Wykonanie hologramu pojedynczego fotonu uchodziło dotąd za niemożliwe z przyczyn fizycznie fundamentalnych. Naukowcom z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego udało się jednak w oryginalny sposób przenieść idee klasycznej holografii do świata zjawisk kwantowych. Nowa technika pomiarowa nie tylko umożliwiła rejestrację pierwszego hologramu pojedynczej cząstki światła, ale także pozwoliła w nowy sposób spojrzeć na fundamenty mechaniki kwantowej.

  Dodano: 28.07.2016. 21:51  Czytaj więcej

  Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC

  opublikowane przez: Redakcja

  Wiązki w akceleratorze LHC zaczynają się zderzać przy maksymalnych energiach, detektory zalewa potok cząstek wtórnych – w tym mionów. Za błyskawiczne wskazanie najciekawszych zdarzeń w detektorze CMS, jednym z głównych eksperymentów przy LHC, odpowiada specjalny system selekcji. Układ, gruntownie zmodernizowany przez fizyków i inżynierów z Polski, pełni kluczową rolę w poszukiwaniu nowych zjawisk fizycznych.

  Dodano: 28.07.2016. 21:49  Czytaj więcej

  Nowy model opisu jąder atomowych

  opublikowane przez: Redakcja

  Nowy model opisu jąder atomowych, przedstawiony przez fizyka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, pozwala dokładniej przewidywać właściwości egzotycznych izotopów powstających w wybuchach supernowych oraz tworzących się w kontrolowanych reakcjach zachodzących we wnętrzach nowoczesnych reaktorów nuklearnych.

  Dodano: 02.03.2015. 20:57  Czytaj więcej

  Antymateria coraz lepiej poznana - znamy ładunek antywodoru [CERN]

  opublikowane przez: Redakcja

  Dzisiaj w czasopiśmie Nature Communications, eksperyment ALPHA na CERNowskim Spowalniaczu Antyprotonów (ang.: Antiproton Decelerator, AD) opublikował pomiar ładunku elektrycznego atomów antywodoru. Jego wynik zgodny jest z zerem z dokładnością do ośmiu miejsc po przecinku. Chociaż sam wynik nie jest zaskoczeniem jako, że atomy wodoru są elektrycznie obojętne, to jest to pierwszy tak dokładny pomiar dokonany na atomie antymaterii.

  Dodano: 03.06.2014. 17:15  Czytaj więcej

  Na księżycu Saturna może istnieć życie pozaziemskie

  opublikowane przez: Redakcja

  Spotkanie z ET może nastąpić znacznie szybciej niż nam się wydaje. Naukowcy ujawnili, że na Enceladusie, jednym z księżyców Saturna, mogą występować duże zasoby wody, co oznacza, że możemy zbliżać się do odkrycia życia pozaziemskiego w naszym Układzie Słonecznym.

  Dodano: 10.04.2014. 15:37  Czytaj więcej

  Zastosowania plazmy i nanotechnologii poprzez matematykę

  opublikowane przez: Redakcja

  Plazma to jeden z czterech podstawowych stanów materii, obok stałego, ciekłego i gazowego. Wszechobecna pod względem postaci plazma jest zjonizowanym gazem na tyle pobudzonym energią, że elektrony posiadają zdolność odrywania się od jądra.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Symulacja hamowania statku kosmicznego kluczowym etapem do rzeczywistego lotu testowego

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowcom z dofinansowanego ze środków unijnych projektu AEROFAST (Przechwytywanie aerodynamiczne w przyszłym transporcie kosmicznym) przeprowadzili z sukcesem symulowany manewr lotniczy, w którym pojazd kosmiczny wykorzystuje atmosferę planety do wyhamowania.

  Dodano: 19.09.2013. 15:27  Czytaj więcej