• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jutro w nocy maksimum Kwadrantydów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W drugiej połowie nocy z 3 na 4 stycznia będziemy mogli obserwować wysoką aktywność roju Kwadrantydów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


  Dodano: 02.01.2012. 22:19  Czytaj więcej

  Rój Kwadrantydów jedną z atrakcji styczniowego nieba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Maksimum aktywności roju Kwadrantydów, lornetkowa kometa oraz dobra widzialność większości planet - to niektóre atrakcje styczniowego nieba, jakie będą mogli podziwiać miłośnicy astronomii. W styczniu, po zimowym przesileniu, dni stają się coraz dłuższe. W Warszawie w pierwszy dzień nowego roku, Słońce wschodzi o godz. 7.45, a zachodzi o godz. 15.33. Natomiast 31 stycznia wschodzi o godz. 7.19, a zachodzi o godz. 16.20. W styczniu nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Wodnika.

  Dodano: 01.01.2012. 01:19  Czytaj więcej

  Wirtualny spacer śladami Skłodowskiej-Curie kończy obchody roku noblistki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kamienica przy ul. Freta, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie czy skarpa nad Wisłą - ulubione miejsce spacerów przyszłej noblistki to dwa z dwunastu miejsc, które można odwiedzić podczas wirtualnego spaceru śladami uczonej. Powstał na zakończenie roku 2011, którego była patronką.

  Dodano: 31.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Rok 2011 w polskiej astronomii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kończy się rok 2011, który w Polsce był ogłoszony Rokiem Jan Heweliusza. W jego trakcie polscy astronomowie odkrywali planety, tworzyli nowe teleskopy. Podjęto także negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną.

  Dodano: 30.12.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Astronom: kometa Garradd już na porannym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kometa Garradd wciąż jest ładnym obiektem lornetkowym, obecnie widocznym na porannym niebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 29.12.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Astronom: w środę na niebie pierwsze Kwadrantydy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W środę w nocy można będzie obserwować pierwsze meteory z aktywnego i ciekawego roju Kwadrantydów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 28.12.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Astronautyka w roku 2011 z polskimi akcentami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rok 2011 w lotach kosmicznych jest z polskiej perspektywy przełomowy: mamy pierwsze polskie satelity oraz rozpoczęliśmy negocjacje akcesyjne z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W światowej astronautyce końcem pewnej epoki są ostatnie loty amerykańskich wahadłowców.

  Dodano: 28.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Dwanaście nowych planetoid na liście młodych polskich odkrywców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polacy wzięli udział w dwóch kolejnych kampaniach obserwacyjnych wspierających monitorowanie zagrodzeń, jakie dla Ziemi mogą stanowić asteroidy. Podczas zakończonych właśnie obserwacji uczniom i nauczycielom z naszego kraju udało się odkryć  m.in. 12 nowych małych ciał Układu Słonecznego.

  Dodano: 27.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Interakcje leków z żywnością

  opublikowane przez: Gronek Kamil
  W krajach rozwiniętych coraz większy problem stanowi oddziaływanie leków z żywnością. Według danych WHO, około 50% ludzi zażywających środki lecznicze, nie stosuje ich zgodnie z zaleceniami.

  Dodano: 25.12.2011. 13:26  Czytaj więcej

  Odkryto dwie nowe planety wielkości Ziemi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół astronomów odkrył dwie planety wielkości Ziemi orbitujące wokół starej gwiazdy, która była kiedyś czerwonym olbrzymem, a obecnie znajduje się w końcowej fazie ewolucji charakteryzującej się wysokim poziomem jaskrawości oraz niską lub pośrednią masą.

  Dodano: 23.12.2011. 14:37  Czytaj więcej

  Naukowcy przyglądają się układom tanecznym anionów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół niemieckich i szwedzkich naukowców odkrył sposób, w jaki aniony wchodzą w interakcje - wedle odkryć opisanych w czasopiśmie Review of Scientific Instruments. Jony ujemne odgrywają kluczową rolę we wszystkim, począwszy od funkcjonowania naszych organizmów po strukturę wszechświata.

  Dodano: 23.12.2011. 14:26  Czytaj więcej

  Polscy astronomowie rozdzielili mikrosoczewkę grawitacyjną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół astronomów kierowany przez dr. Pawła Pietrukowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, dokonał obserwacji gwiazdy w gromadzie kulistej, która 11 lat temu wywołała zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego. To pierwsze potwierdzone mikrosoczewkowanie w gromadzie kulistej.

  Dodano: 23.12.2011. 07:47  Czytaj więcej

  Astronom: pierwszą wigilijną gwiazdką może być...planeta Wenus

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także jasna Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 23.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Prof. Turski o tym, czy święty Mikołaj łamie prawa fizyki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Co święty Mikołaj może zrobić z grafenem z komina i w ilu tankowcach zmieściłyby się jego prezenty? Opowiadał o tym prof. Łukasz Turski w czasie spotkania Kawiarni Festiwalu Nauki w Warszawie.

  Dodano: 22.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Otwarto laboratorium fizyczne w Centrum Nauki Kopernik

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Laboratoria CNK to wzorce dla polskiej edukacji. Liczę na to, że po pierwszym okresie szoku, zachwytu (nad tym), na jakim to jest poziomie, te narzędzia (...) trafią stopniowo do szkół" - stwierdził podczas wtorkowego otwarcia podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zbigniew Marciniak. Przypomniał, że nauczyciele podczas lekcji fizyki w szkołach, mają obowiązek pokazywania eksperymentów.

  Dodano: 21.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  W czwartek początek astronomicznej zimy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rankiem w najbliższy czwartek Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 20.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  W sobotę pierwsze Ursydy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W sobotę swoją aktywność rozpoczyna kolejny ciekawy rój meteorów jesienno-zimowego nieba - Ursydy - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 16.12.2011. 18:47  Czytaj więcej

  Prof. UJ Adam Bielański skończył 99 lat, wciąż jest aktywny zawodowo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Bielański, znakomity chemik, członek PAN i PAU skończył w środę 99 lat. Wciąż jest aktywny zawodowo, a jego największym marzeniem jest uzyskanie grantu na nowy chromatograf gazowy.


  Dodano: 15.12.2011. 09:19  Czytaj więcej

  Astronomiczny kalendarz z Grudziądza na rok 2012

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Urząd Miejski Grudziądza wydał kalendarz na rok 2012 ilustrowany zdjęciami astronomicznymi. W nadchodzącym roku 40-lecie będzie obchodzić Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

  Dodano: 15.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  CERN: są sygnały, że cząstka Higgsa istnieje

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował we wtorek ośrodek badawczy CERN. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie przemawiało za słusznością dotychczasowych teorii fizyki cząstek, sformułowanych w tzw. Modelu Standardowym. Rzeczniczka eksperymentu ATLAS Fabiola Gianotti i rzecznik CMS Guido Tonelli przedstawili we wtorek po południu na seminarium w Genewie dotychczasowe wyniki poszukiwania bozonu Higgsa - cząstki elementarnej, której istnienie przewiduje Model Standardowy.

  Dodano: 14.12.2011. 00:33  Czytaj więcej