• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy fizycy o wynikach eksperymentów CERN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - podkreśla prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Inny fizyk z UW prof. Jan Królikowski przypomina, że w eksperymentach CERN biorą udział Polacy. 

  Dodano: 14.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Astronom: pogoda nie sprzyjała obserwatorom zaćmienia Księżyca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W sobotni wieczór można było próbować dojrzeć całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety pogoda w Polsce nie dopisała - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 12.12.2011. 13:33  Czytaj więcej

  WCB walczy denaturantami z oszustwami spirytusowymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wspólne Centrum Badawcze (WCB) Komisji Europejskiej opublikowało listę substancji skażających, które można by wykorzystać do ujednolicenia praktyk denaturowania na szczeblu UE. Ostateczna lista denaturantów przedstawiona 6 grudnia zminimalizuje zarówno oszustwa, jak i uchylanie się od płacenia podatków, którymi obłożone są napoje alkoholowe.

  Dodano: 08.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Będą zmiany w Uranii - Postępach Astronomii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ukazał się ostatni w roku 2011 numer czasopisma popularnonaukowego "Urania - Postępy Astronomii". Głównym tematem numeru są polskie starania o przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Redakcja zapowiada też duże zmiany w formule czasopisma.

  Dodano: 08.12.2011. 16:04  Czytaj więcej

  Spotkanie Saturna i gwiazdy na grudniowym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na początku grudnia na porannym niebie można zobaczyć obok siebie Saturna i najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 04.12.2011. 10:47  Czytaj więcej

  Geminidy i Ursydy oraz zaćmienie Księżyca atrakcjami grudniowego nieba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Grudzień obfituje w dużą ilość ciekawych zjawisk astronomicznych. Między innymi zobaczymy dwa ciekawe roje meteorów: Geminidy i Ursydy, a także całkowite zaćmienie Księżyca.

  Dodano: 30.11.2011. 23:47  Czytaj więcej

  Kronika potężnej burzy na Saturnie na zdjęciach z sondy Cassini

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choć i na Ziemi gwałtowne burze mogą od czasu do czasu siać spustoszenie, to jednak nasz glob nie doświadcza tego co Saturn - przez planetę przetoczyło się pasmo burz trwające 200 dni. Największy od ponad 20 lat, rekordowy sezon burzowy został uchwycony na zdjęciach i filmach animowanych przez sondę Cassini w czasie misji Cassini-Huygens, która odkrywa tajemnice znanej planety opasanej pierścieniami.

  Dodano: 24.11.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Megateleskopy czekają na Polskę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższej dekadzie astronomię czeka prawdziwa rewolucja. Nadchodzi era megateleskopów - instrumentów optycznych o średnicach 30 i 40 metrów. Najnowszy numer ,,Nature" przedstawia światową rywalizację w tej dziedzinie z zaakcentowaniem polskich starań o przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). 

  Dodano: 16.11.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Jowisz, Saturn czy bliska przestrzeń kosmiczna? - kolejne europejskie misje kosmiczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na posiedzeniu Komitetu Doradczego ds. Nauki o Kosmosie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które odbyło się 17 i 18 października, pojawił się wyraźniejszy pogląd na kolejne cele europejskich wypraw w kosmos. Wybrano kilka propozycji przyszłych misji, w tym badanie układu Jowisza, satelitów Saturna i ciemnej materii.

  Dodano: 14.11.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Zadaj pytanie i porozmawiaj z orbitującymi astronautami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozmowa na żywo z astronautami przebywającymi na stacji kosmicznej czeka osoby, które wymyślą najciekawsze pytania dla członków załogi. Konkurs organizują Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz portal Kosmonauta.net.


  Dodano: 14.11.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Dlaczego czekolada się nie psuje?

  opublikowane przez: Gronek Kamil
  Czekolada jest uważana za produkt posiadający wiele właściwości leczniczych. Już w starożytności była stosowana przy osłabieniu organizmu, anemii czy problemach żołądkowych. Pierwszymi, którzy zajmowali się uprawą kakaowca byli Olmekowie. Dzięki rozwojowi szlaków komunikacyjnych i handlowych w ostatnich latach produkcja czekolady znacznie wzrosła.

  Dodano: 11.11.2011. 12:35  Czytaj więcej

  Prezentacja wielkich sieci teleskopów w warszawskim CAMK PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  14 listopada w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie Mateusz Janiak zaprezentuje największe na świecie sieci teleskopów. Będzie to kolejna odsłona jesiennego cyklu pt. "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 11.11.2011. 09:04  Czytaj więcej

  Trwa walka o uratowanie marsjańskiej sondy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rosyjska sonda Fobos-Grunt, która miała przywieźć na Ziemię próbki z powierzchni marsjańskiego księżyca Fobos, nie może opuścić orbity okołoziemskiej ponieważ nie zadziałały jej silniki służące do skierowania jej na trajektorię w kierunku Marsa - potwierdził w środę przedstawiciel rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.


  Dodano: 10.11.2011. 09:47  Czytaj więcej

  Rekordowo długi meteor przeleciał nad Polską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W niedzielę nad Polską pojawił się rekordowo długi meteor, którego widoczna trasa liczyła aż 254 kilometry - informują strony internetowe Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). 

  Dodano: 09.11.2011. 12:19  Czytaj więcej

  W Warszawie seminarium inżynierskie nt. napędów plazmowych dla satelitów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  9 listopada w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk odbędzie się seminarium inżynierskie pt. "Elektryczne napędy plazmowe dla satelitów i sond kosmicznych: przegląd technologii i zakres zastosowań".

  Dodano: 09.11.2011. 09:04  Czytaj więcej

  Rosyjska sonda na Marsa ma usterkę silnika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pod znakiem zapytania stanęła wyprawa rosyjskiej sondy Fobos-Grunt, która ma przywieźć próbki ziemi z marsjańskiego księżyca, gdy przez awarię silnika sonda po wystrzeleniu nie obrała prawidłowego kursu - podała agencja Interfax w środę nad ranem.


  Dodano: 09.11.2011. 08:47  Czytaj więcej

  Rosjanie wystrzelili sondę w kierunku jednego z księżyców Marsa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rosyjska sonda Fobos-Grunt została wystrzelona we wtorek wieczorem z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku jednego z księżyców Marsa - Fobosa. Jej celem jest przywiezienie z powrotem na Ziemię bezcennego ładunku, czyli 200 gramów gruntu Fobosa. Na pokładzie sondy znajduje się "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców.

  Dodano: 09.11.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Bliskie spotkania galaktyk powodują wzrost czarnych dziur

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najnowsze odkrycie astrofizyków sugeruje, że za wzrost czarnych dziur przynajmniej częściowo odpowiedzialne są oddziaływania par galaktyk znajdujących się we wczesnych fazach łączenia się. Jednym z autorów pracy opisującej ten proces jest polski naukowiec, dr Paweł Kampczyk. Artykuł opisujący konsekwencje bliskich spotkań galaktyk został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie "Astrophysical Journal". Praca przedstawia szczegóły odkrycia 55 astrofizyków biorących udział w międzynarodowym projekcie COSMOS. Wiodącą rolę odgrywa w nim dr John Silverman z wchodzącego w skład Uniwersytetu Tokijskiego Institute for the Physics and Mathematics of the Universe oraz dr Paweł Kampczyk pracujący w Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu.

  Dodano: 08.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Czas dla atomów płynie różnie w zależności od grawitacji - można to udowodnić

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dla atomu znajdującego się bliżej źródła grawitacji, jakim jest np. nasza planeta, czas płynie wolniej niż dla tego samego atomu, znajdującego się dalej od niego - uważają fizycy teoretyczni z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Wiedzą również, jak sprawdzić to w praktyce. Grawitacja to siła powszechnie oddziałująca w przyrodzie - podlega jej wszystko, co widzimy. Fizykom jak dotąd nie udało się jednak zaobserwować, ani nawet dobrze opisać teoretycznie, jej oddziaływania w skali mikro, czyli na atomy i jeszcze mniejsze cząstki. Grawitacja między tymi leciutkimi obiektami jest niezwykle słaba, w porównaniu z innymi oddziaływaniami.

  Dodano: 07.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Rozbłyski gamma pomagają w odkryciu składu odległych galaktyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kosmologowie badający skład bardzo odległych galaktyk odkryli dwie galaktyki w młodym wszechświecie, które posiadają więcej ciężkich pierwiastków chemicznych niż Słońce. Międzynarodowy zespół, pracujący pod kierunkiem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka w Niemczech, wykorzystał w badaniach krótkie, ale olśniewające światło odległych rozbłysków gamma. Zdaniem astronomów być może mamy tu do czynienia z fuzją dwóch galaktyk. Tego typu wydarzenia we wczesnym wszechświecie mogą pomóc w powstaniu nowych gwiazd i być zapalnikiem rozbłysków gamma.

  Dodano: 04.11.2011. 17:17  Czytaj więcej