• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Lewenstein - laureat polskiego Nobla 2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Maciej Lewenstein, fizyk teoretyk z Institut de Ciencies Fotoniques (ICFO) w Castelldefels i Institucio Catalana de Recerca i Estudis Avanats w Barcelonie, został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2011 roku w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

  Dodano: 04.11.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Urodzinowy pokaz specjalny w planetarium Centrum Nauki Kopernik

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Warszawskie planetarium Niebo Kopernika włączy się w obchody pierwszych urodzin Centrum Nauki Kopernik, którego jest częścią. Zespół planetarium przygotował na tę okazję pokaz specjalny, który m.in. odsłania kulisy jego pracy.

  Dodano: 04.11.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Ekspert: symulowany lot na Marsa może przybliżyć prawdziwą misję

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kończący się w piątek w Moskwie symulowany lot na Marsa może przybliżyć moment prawdziwej misji na Czerwoną Planetę - ocenił w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Mars Society Polska Mateusz Józefowicz. 

  Dodano: 04.11.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Psycholog: symulacja misji na Marsa to próba charakterów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naprzemienna apatia i agresja, konflikty, stres spowodowany trudnymi zadaniami - takie i inne problemy czekają astronautów w trakcie misji na Marsa - mówi PAP psycholog stresu prof. Jan Terelak. Podobnych wrażeń doświadczają uczestnicy symulacji Mars500. 

  Dodano: 04.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Niebo w listopadzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do największych atrakcji listopadowego nieba astronomowie zaliczają jasnego Jowisza i aktywność roju Leonidów.


  Dodano: 31.10.2011. 22:33  Czytaj więcej

  Astronomowie lokalizują zaginionego bliźniaka Plutona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po raz pierwszy zespół astronomów skutecznie przeprowadził dokładne pomiary średnicy odległej planety karłowatej Eris poprzez uchwycenie jej, kiedy przesunęła się na tle gwiazdy. Obserwacji dokonano za pomocą teleskopów mieszczących się w chilijskim obserwatorium La Silla Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Wskazują one, że Eris jest niemal identycznych rozmiarów co Pluton, kładąc tym samym kres twierdzeniom naukowców, jakoby Eris była o 25% od Plutona większa.

  Dodano: 31.10.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Zakrycie jasnej gwiazdy przez Księżyc

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek wieczorem Księżyc zakryje stosunkowo jasną gwiazdę z konstelacji Strzelca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 31.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Nowy film w planetarium Centrum Nauki Kopernik - Galileusz: potęga teleskopu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowy film, którego motywem przewodnim jest teleskop, pojawi się w stałym repertuarze warszawskiego planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik 4 listopada. Przedstawiam on historię urządzenia, które umożliwia obserwacje odległych gwiazd i galaktyk oraz odkrywanie przeszłości Wszechświata.

  Dodano: 31.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Idealny plastik w zasięgu ręki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki europejskim badaczom, którzy odkryli nową metodę wytwarzania plastiku, ten materiał przeżywa prawdziwy renesans. Innowacyjna "książka z przepisami" pomoże ekspertom w stworzeniu "idealnego plastiku" o określonych zastosowaniach i właściwościach. Badania opublikowane w czasopiśmie Science zostały częściowo sfinansowane w ramach projektu DYNACOP ("Dynamika polimerów złożonych strukturalnie"), który otrzymał dotację w wysokości prawie 3,5 miliona EUR w ramach akcji Marie Curie "Networks for Initial Training" w siódmym programie ramowym UE (7PR).

  Dodano: 28.10.2011. 15:49  Czytaj więcej

  Uczeni zbadali widmowe kolana i rozwiązali zagadkę sprzed półwiecza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W międzynarodowym projekcie KASCADE-Grande, w którym uczestniczyli m.in. Polacy, zbadano problem widmowych "kolan" i rozstrzygnięto, dlaczego ze wzrostem energii w promieniowaniu kosmicznym zaczyna raptownie ubywać pewnych typów cząstek. Naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie od ponad pół wieku.

  Dodano: 27.10.2011. 00:25  Czytaj więcej

  ESO zaprasza Polskę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedna z najbardziej znaczących na świecie organizacji do badań astronomicznych, chętnie przyjmie Polskę do swoich szeregów. Tak wynika ze słów wypowiedzianych przez Dyrektora Generalnego ESO deklarujących gotowość ESO do rozpoczęcia negocjacji.

  Dodano: 26.10.2011. 17:04  Czytaj więcej

  Astronomowie odkryli kolejne planety poza Układem Słonecznym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Astronomowie z Pennsylvania State University i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli trzy kolejne planety poza Układem Słonecznym - poinformowała w środę toruńska uczelnia. Nowe planety mają masy zbliżone do masy Jowisza i są tzw. gazowymi olbrzymami.

  Dodano: 26.10.2011. 15:47  Czytaj więcej

  Polscy uczniowie i nauczyciele odkryli kolejne asteroidy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczniowie i nauczyciele z Sierpca i Torunia odkryli kolejne asteroidy. Dane obiektów trafiły już do Minor Planet Center na Harwardzie, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego. Planetoida 2011 RB1 została odnaleziona przez Józefa Urbańskiego - nauczyciela fizyki i astronomii z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.

  Dodano: 26.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Grant Fundacji Templetona dla Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fundacja Johna Templetona przyznała Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie grant na lata 2011-2014 na rozwój działalności i przeprowadzenie badań teoretycznych oraz empirycznych w ramach projektu ,,Granice wyjaśnienia naukowego".

  Dodano: 25.10.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Hawajskie teleskopy bezpieczne po ostatnim trzęsieniu ziemi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzęsienie ziemi, które w ostatnią środę nawiedziło Hawaje nie zagroziło działającym tam instrumentom astronomicznym. Wszystkie teleskopy znajdujące się na szczycie wulkanu Mauna Kea działają obecnie w normalnym trybie. 

  Dodano: 24.10.2011. 10:19  Czytaj więcej

  Współpraca PG i UMK ws. budowy radioteleskopu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Politechnika Gdańska (PG) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu będą współpracować ws. budowy w Borach Tucholskich radioteleskopu ,,Hevelius 90m" i utworzenia Narodowego Centrum Radioastronomii.

  Dodano: 24.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Haensel przedstawi gwiazdy neutronowe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  24 października w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN wygład pt. "Gwiazdy neutronowe we Wszechświecie - od pulsarów do magnetarów" wygłosi prof. Paweł Haensel. Będzie to kolejna odsłona jesiennego cyklu "Spotkania z astronomią".

  Dodano: 23.10.2011. 19:47  Czytaj więcej

  Droga Mleczna - niezbyt przyjazna sąsiadka?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Francuscy naukowcy po raz pierwszy odkryli, że intensywne światło ultrafioletowe (UV) wyemitowane przez gwiazdy Drogi Mlecznej w trakcie ich powstawania rozproszyło gaz w sąsiadujących galaktykach i odebrało im zdolność do utworzenia gwiazd.

  Dodano: 21.10.2011. 15:49  Czytaj więcej

  Start rakiety z satelitami Galileo odłożony do piątku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z "przyczyn technicznych" o 24 godziny przełożono przewidziany pierwotnie na czwartek start rakiety Sojuz, która ma wynieść na orbitę pierwsze dwa operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo - poinformowała Komisja Europejska. 

  Dodano: 21.10.2011. 09:04  Czytaj więcej

  Astronom: Jowisz zbliża się do opozycji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Największa planeta Układu Słonecznego - Jowisz zbliża się do opozycji - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 21.10.2011. 00:11  Czytaj więcej