• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partnerzy projektu Astro-Baza odebrali akty erekcyjne

  24.09.2010. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przedstawiciele samorządów regionu kujawsko-pomorskiego odebrali akty erekcyjne budynków "Astro-Baz". Ogólnodostępne centra edukcji i obserwacji astronomicznej powstają w czternastu miejscowościach dzięki wsparciu UE.

  "Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa: będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który był inicjatorem projektu.

  Budowa "Astro-baz", czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstaną w czternastu miejscowościach regionu już się rozpoczęła, a pierwsze z nich będą gotowe już w tym roku. Okazją do wręczenia symbolicznych, pamiątkowych dokumentów rozpoczęcia budowy, było w czwartek wmurowanie kamienia węgielnego pod obiekt powstający w Unisławiu, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem.

  "Astro-bazy" będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z "Astro-baz" będzie miała swojego opiekuna, przeszkolonego nauczyciela, który będzie organizował zajęcia w obserwatorium" - zaznaczył Marszałek Całbecki.

  Prace przy budowie rozpoczęły się już w Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej, Rypinie, Dobrzyniu nad Wisłą, Radziejowie, Kruszwicy, Gniewkowie oraz w Golubiu-Dobrzyniu, a wkrótce zaczną się też w Gostycynie, Świeciu, Inowrocławiu i Żninie. Pierwsze obserwatorium będzie gotowe jeszcze w tym roku, a pozostałe w pierwszej połowie przyszłego roku.

  We wszystkich miejscowościach powstaną identyczne obiekty: budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

  Kopuła o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób.

  Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. "Astro-bazy" zostaną wyposażone we w pełni zautomatyzowany 14-calowy teleskop główny (Schmidta-Cassegraina), teleskop do obserwacji słońca, lornetki, kamery cyfrowe i inny sprzęt.

  Łączna wartość projektu to 4,2 miliona złotych. Budynki "Astro-baz" wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ dym/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Suzaku (początkowo Astro E-2) – japoński teleskop kosmiczny używany do obserwacji z dziedziny astronomii rentgenowskiej, powstały w celu zastąpienia utraconego w 2000 roku teleskopu Astro-E. Wystrzelony w 2005 rakietą M-5-6 stał się piątym japońskim teleskopem rentgenowskim na orbicie okołoziemskiej. Nazwa teleskopu pochodzi od mitycznego chińskiego ptaka. Astro to brydżowa konwencja licytacyjna, jedna w wielu form obrony po otwarciu 1BA przeciwnika, opracowali ją brydżyści Allinger, Stern i Rosler. Wejścia Astro wyglądają następująco: Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB.

  Ginga (jap. ぎんが, tłum. galaktyka, formalnie Astro-C) – japoński orbitalny teleskop kosmiczny prowadzący obserwacje z wykorzystaniem promieni X pochodzących od gwiazd i galaktyk. Wystrzelona w 1987 rakietą M-3S2-3 Ginga stała się trzecim japońskim teleskopem rentgenowskim (zaraz po teleskopach Hakucho (1979) i Tenma (1983)). Teleskop zakończył pracę 1 listopada 1991, kiedy to rozpoczął destrukcyjne wejście w atmosferę Ziemi. Misję satelity kontynuowały teleskopy ASCA (Astro-D) (1993) i Suzaku (Astro-E2) (2005). Astro-H (nazywany też NeXT od New X-ray Telescope, czyli Nowy Teleskop Rentgenowski) – planowany naukowo-badawczy satelita budowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA. Umieszczenie na orbicie wokółziemskiej na wysokości 550 km ma nastąpić w 2014 roku. Będzie służył do badań Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

  Astro-Physics, Inc. – jedna z największych na świecie firm produkujących teleskopy oraz montaże paralaktyczne i inne akcesoria – głównie do produkowanych przez siebie apochromatycznych teleskopów soczewkowych. Powstała w 1975 r. firma koncentruje się na wytwarzaniu sprzętu do obserwacji i fotografii. Produkowane tu teleskopy mają aperturę z zakresu od 90 mm do 250 mm. Astpro to brydżowa konwencja licytacyjna, jedna w wielu form obrony po otwarciu 1BA przeciwnika, odmiana konwencji Astro i Aspro. Wejścia Astpro wyglądają następująco:

  Astro-Creep: 2000 (pełny tytuł: Astro-Creep: 2000 - Songs of Love, Destruction and Other Synthetic Delusions of the Electric Head) – czwarty i ostatni album studyjny heavy-metalowego zespołu White Zombie, wydany 11 kwietnia 1995 roku. Wydano dwa single: "More Human Than Human" i "Super-Charger Heaven". Rob Zombie, wokalista i frontman zespołu, po wydaniu tego albumu rozpoczął solową karierę. Astro-E – utracony w 2000 roku teleskop kosmiczny zbudowany przez ISAS we współpracy z NASA. Był piątym z kolei japońskim satelitą służącym do badań w zakresie promieniowania X.

  Astro-małpy (ang. Rocket Monkeys, od 2013) – kanadyjski serial animowany stworzony przez Dana Abdo i Jasona Pattersona. Wyprodukowany przez Breakthrough Entertainment, Atomic Cartoons Inc. i Penguin Group.

  Va banque – teleturniej emitowany w Polsce od 1 marca 1996 roku do 2 czerwca 2003 na antenie TVP2. Prowadzącym teleturnieju był Kazimierz Kaczor. Teleturniej oparty został na pomyśle amerykańskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Jeopardy!. Odcinki trwały po 30 minut. Producentem programu była firma Astro.

  Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego – organ stanowiący i kontrolny samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Istnieje od 1998 i w jego skład wchodzą radni wybierani w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w wyborach bezpośrednich na kadencje trwające 4 lata. Obecna IV kadencja Sejmiku trwa od 2010 do 2014. Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Dorota Jakuta. Marszałkiem województwa jest Piotr Całbecki. Vixen – japońska firma zajmująca się produkcją sprzętu do obserwacji astronomicznych, zwłaszcza teleskopów, montaży i licznych akcesoriów. Wysoko ceniona za precyzję i jakość wykonania. Marka zajmuje wysoką pozycje jeśli chodzi o prestiż i renome wśród światowych producentów amatorskiego sprzętu astronomicznego, powyżej takich popularnych firm jak Meade czy Celestron, nieco jednak niżej względem Takahashi, TMB, czy Astro-Phisyc. Podobnie jak inny japoński producent Takahashi firma znana jest głównie z wytwarzanych wysokiej klasy refraktorów, w tym również apochromatycznych.

  Lista obserwatoriów astronomicznych: Lista zawiera grupy wybranych obserwatoriów astronomicznych, które można sortować według nazwy, roku założenia, położenia geograficznego oraz międzynarodowego kodu obserwatorium. Wykorzystano w tym celu dane m.in. z Wikipedii angielskojęzycznej. Główny podział obserwatoriów astronomicznych specyfikują następujące kategorie: kosmiczne, atmosferyczne, naziemne i podziemne. Ponadto wiele nowoczesnych teleskopów to urządzenia bardzo precyzyjne, a co za tym idzie zdolne do selektywnych obserwacji. Dlatego można też mówić o obserwatoriach nastawionych na zbieranie danych astronomicznych pochodzących z różnych części widma elektromagnetycznego (np. obserwacje w ultrafiolecie, radiowe, rentgenowskie, w obszarze promieni gamma itp.). Obserwacje kosmiczne, dokonywane przez teleskopy poza atmosferą Ziemi, cechują się niespotykaną dotąd dokładnością. Postęp nowej generacji tzw. optyki adaptatywnej pozwala także teleskopom naziemnym znacznie poszerzyć swoją precyzję. Stadion Narodowy w Singapurze – będący obecnie w budowie wielofunkcyjny stadion w Singapurze. Budowa obiektu (powstającego w miejscu poprzedniego stadionu Narodowego) rozpoczęła się w 2010 roku, a jego otwarcie ma nastąpić wiosną 2014 roku. Pojemność obiektu wyniesie 55 000 widzów. Arena będzie wyposażona w rozsuwane zadaszenie. Konstrukcja dachu stadionu będzie największą kopułą na świecie. Obiekt będzie częścią kompleksu sportowego Singapore Sports Hub.

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Dodano: 24.09.2010. 00:04  


  Najnowsze