• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Perseidy największą atrakcją na sierpniowym niebie

  01.08.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Klasyczną atrakcją sierpniowego nieba są Perseidy. W opozycji jest też planetoida Westa, którą dzięki temu możemy ją dojrzeć "gołym okiem".  W sierpniu Słońce nadal zbliża się do równika niebieskiego, więc dni stają się coraz krótsze. 1 sierpnia wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o godzinie 4:56, a zachód o 20:28. Pod sam koniec miesiąca Słońce wschodzi o 5:45, a zachodzi o 19:27. W sierpniu Słońce wstępuje w znak Panny.


  Kolejność faz Księżyca jest w nadchodzącym miesiącu następująca: pierwsza kwadra - 6 VIII o godz. 13:08, pełnia - 13 VIII o godz. 20:57, ostatnia kwadra - 21 VIII o godz. 23:54 i nów - 29 VIII o godz. 5:04. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 2 sierpnia o godzinie 23:00 i 30 sierpnia o 19:36, a najdalej 18 sierpnia o godzinie 18:24.

  Końcówka miesiąca to czas kiedy możemy dojrzeć Merkurego. W ostatnich dniach sierpnia, godzinę przed wschodem Słońca, widać go około 8 stopni nad wschodnim horyzontem.

  Wenus znajduje się na sferze niebieskiej blisko Słońca i jej obserwacje w sierpniu nie są możliwe.

  Nad ranem panują dobre warunki do obserwacji Marsa. Godzinę przed wschodem Słońca, Czerwona Planeta świeci już 30 stopni nad wschodnim horyzontem. Widać ją w konstelacji Bliźniąt.

  Druga połowa nocy to czas kiedy możemy podziwiać Jowisza. Największa planeta Układu Słonecznego świeci jasno w konstelacji Ryb. Pod nieobecność Wenus jest ona najjaśniejszym obiektem planetarnym na niebie.

  Kończy się sezon na wieczorne obserwacje Saturna. Widać go tylko wieczorem, około godziny po zachodzie Słońca, na wysokości zmieniającej się od 12 stopni na początku miesiąca do tylko 5 stopni w ostatnich dniach sierpnia.

  W sierpniu możemy bez problemów podziwiać Urana i Neptuna. Obie planety przebywają w okolicach opozycji i ich blask jest bliski maksymalnemu. Urana widać w Rybach, a Neptuna w Wodniku. Do obserwacji obu tych planet warto wykorzystać lornetkę.

  Jeśli chodzi o planety karłowate, to Pluton przebywa w konstelacji Strzelca i można go obserwować wieczorem. Trzeba jednak dysponować sporym teleskopem amatorskim, bo jego blask to tylko 14.2 wielkości gwiazdowych. Ceres widoczna jest wieczorem w gwiazdozbiorze Wieloryba. Jej blask w trakcie miesiąca wzrasta w związku ze zbliżaniem się do opozycji. Do obserwacji wystarczy nawet mała lornetka.

  Sporą atrakcją sierpnia jest opozycja planetoidy Westa, która wypada 6 dnia tego miesiąca. Maksymalny jej blask jest na tyle duży (5.6 wielości gwiazdowych), że w dobrych warunkach nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z dojrzeniem jej "gołym okiem". Westa przemieszcza się na tle gwiazd z konstelacji Koziorożca. W zasięgu lornetki jest natomiast planetoida (192) Nausikaa, którą widać w Wodniku.

  Niewątpliwą atrakcją sierpnia są meteory z roju Perseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku wypada ono w godzinach od 3:00 do 15:30 z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 8:00. Nie jest to czas korzystny dla obserwatorów w Polsce. Co więcej, maksimum aktywności pokrywa się z pełnią Księżyca, przez co tegoroczne warunki do obserwacji tego roju nie są dobre. Mimo tego, w drugiej połowie nocy z 11/12 i z 12/13 sierpnia, obserwując w dobrych warunkach, możemy liczyć na nawet 40-50 "spadających gwiazd" na godzinę.

  W okresie od 3 do 25 sierpnia możemy obserwować bardzo wolne meteory z roju Kappa Cygnidów. Maksimum aktywności roju przypada 18 sierpnia i da się wtedy dojrzeć 3-4 meteory z tego roju na godzinę obserwacji.

  W sierpniu na naszym niebie widać kometę C/2009 P1 (Garradd). Nie jest ona jasna, ale powinna być dostępna obserwacjom przez większe lornetki. Warunki geometryczne do jej obserwacji są bardzo dobre, bo widać ją praktycznie przez całą noc. W trakcie sierpnia przesuwa się ona na tle konstelacji Pegaza, Delfina i Strzały.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  kappa Cygnidy (KCG) – rój meteorów aktywny od 3 sierpnia do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Maksimum roju przypada na 17 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 25 km/s. Północne delta Akwarydy (NDA) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Maksimum roju przypada na 8 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (42 km/s). pi Erydanidy (ERI) – coroczny rój meteorów aktywny od 20 sierpnia do 5 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Erydanu. Maksimum roju przypada na 25 sierpnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 59 km/s.

  Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR. Północne jota Akwarydy (Północne ι Akwarydy, NIA) – rój meteorów aktywny od 11 do 31 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 20 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 31 km/s.

  gamma Doradidy (GDO) – coroczny rój meteorów aktywny od 19 sierpnia do 6 września. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Złotej Ryby. Maksimum roju przypada na 30 sierpnia, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju jest średnia (40 km/s). Południowe jota Akwarydy (Południowe ι Akwarydy, SIA) – rój meteorów aktywny od 25 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, w pobliżu gwiazdy ι Wodnika. Maksimum roju przypada na 4 sierpnia, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s.

  sigma Kaprikornidy (SCP) – coroczny rój meteorów aktywny od 15 lipca do 11 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 20 lipca, jego aktywność jest określana jako niska, a obfitość roju wynosi 5 meteorów/h. Prędkość w atmosferze meteorów tego roju to 30 km/s. Piscis Austrinidy (PAU) – rój meteorów aktywny od 15 lipca do 10 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest określana jako średnia, a obfitość roju wynosi 5 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 35 km/s.

  Ursydy (URS) – rój meteorów związany z kometą 8P/Tuttle, który możemy obserwować od 17 do 26 grudnia. Maksimum roju przypada na 22-23 grudnia. Obfitość roju wynosi ok. 10 zjawisk na godzinę a jego radiant znajduje się w Małej Niedźwiedzicy w pobliżu gwiazdy β UMi. Prędkość meteorów z roju wynosi 34 km/s. Dwukrotnie, w 1945 i 1986 roku, odnotowano wysoką aktywności tego roju, wówczas jego obfitość sięgała 100 meteorów w ciągu godziny.

  alfa Kaprikornidy (α Kaprikornidy, CAP) – rój meteorów aktywny od 3 lipca do 15 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca. Maksimum roju przypada na 30 lipca, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 4 meteory/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 23 km/s. alfa Kaprikornidy są rojem związanym z kometą 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková.

  epsilon Geminidy (ε Geminidy, EGE) – rój meteorów aktywny od 14 do 27 października. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Maksimum roju przypada na 18 października, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 2 meteory na godzinę. Prędkość meteorów z roju jest wysoka i wynosi 70 km/s. Zmienna aktywność roju powodowała, że rój ten bywał pomijany w obserwacjach i badaniach. Stosunkowa duża zmienność położenia radiantu roju wskazuje, że jest to stosunkowo młody strumień. tau Herkulidy (τ Herkulidy) – rój meteorów związany z kometą 73P/Schwassmann-Wachmann, który możemy obserwować od 19 maja do 19 czerwca. Maksimum roju przypada na 3 czerwca a jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Herkulesa. Jest to rój stosunkowo wolny, gdyż prędkość meteorów z roju wynosi 15 km/s. W 1930 roku roku zdarzył się wzrost aktywności tego roju, wtedy jego obfitość sięgała 60 meteorów w ciągu godziny.

  Pierwsza kwadra – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty. Księżyc w tym czasie zbliża się do pełni. W tym momencie, dla obserwatorów na Ziemi widoczna jest tylko wschodnia część tarczy Księżyca. Księżyc wschodzi w środku dnia i zachodzi w środku nocy, przez co można go bardzo wygodnie obserwować. W pobliżu granicy między oświetloną i nieoświetloną częścią Księżyca (terminator), panują najlepsze warunki do obserwacji struktur na jego powierzchni takich jak kratery, góry, doliny. Lipcowe Pegazydy (JPE) – stosunkowo młody rój meteorów aktywny od 7 do 13 lipca, choć aktywność roju może być dłuższa. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Maksimum roju przypada na 9 lipca, jego aktywność jest średnia, a obfitość roju wynosi 3 meteory/h. Prędkość w armosferze meteorów z roju jest bardzo szybka i wynosi 70 km/s. Lipcowe Pegazydy są rojem związanym prawdopodobnie z kometą C/1979 Y1 (Bradfield).

  Dodano: 01.08.2011. 00:19  


  Najnowsze