• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsza europejska Baza Marsjańska może powstać w Toruniu

  01.02.2010. 10:27
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, która umożliwi prowadzenie badań naukowych i poznanie specyfiki Czerwonej Planety, może powstać w Toruniu. Przedstawiciele stowarzyszenia Mars Society Polska (MSP) - pomysłodawcy budowy obiektu - spotkali się z władzami miasta, w tym z prezydentem Michałem Zaleskim, i będą teraz wybierali najlepszą lokalizację dla przyszłej Bazy.

  Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.

  Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik MSP, Łukasz Wilczyński, polska Baza będzie się różniła od jej odpowiedniczek w USA i Kanadzie, które służą jedynie badaniu warunków pobytu na Marsie, dlatego są hermetyczne i zamknięte dla zwiedzających. Pracujący tam uczeni sprawdzają jak mieszka się w bazach, które panującymi w nich warunkami przypominają życie na Marsie. Przez miesiąc uczestnicy turnusu badawczego opuszczają bazę tylko w kombinezonach kosmicznych, a ich podstawowym zajęciem jest zbieranie i katalogowanie próbek skał.

  "Nasza Baza będzie pełniła m.in. funkcję turystyczną, bo trudno znaleźć podobną atrakcję w Europie. Nie będzie to jednak Disneyland, ale raczej miejsce turystki edukacyjnej" - zaznacza Wilczyński.

  Jak zapowiada, uczniowie będą mogli przyjeżdżać tu na zielone szkoły, lekcje astronomii, astronautyki, czy geologii. W Bazie będzie można zapoznać się z efektami dotychczasowych badań Marsa, obejrzeć animacje Czerwonej Planety, a nawet ekspozycję próbek ziemi marsjańskiej. "Będziemy starali się dodać elementy, które pozwolą poczuć się jak w prawdziwej Bazie Marsjańskiej" - zapewnia Wilczyński.

  Baza Marsjańska będzie również ośrodkiem naukowym, które umożliwi zdobywanie grantów naukowych, zwłaszcza dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. "W zakresie przeprowadzanych projektów MSP już współpracuje z polskimi uczelniami, do których należą m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie" - dodaje Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

  Organizatorzy chcieliby również, by - wzorem światowego sektora kosmicznego - w oparciu o powstające w Bazie projekty naukowe, można było zakładać małe przedsiębiorstwa.

  Wilczyński wyjaśnia, że otrzymane propozycje lokalizacji będą teraz poddane szczegółowej analizie. Specjaliści sprawdzą m.in.: warunki gruntowe i drogi dojazdowe. "Będzie to obiekt naukowy i turystyczno-biznesowy, więc dobrze, żeby nie było w pobliżu np. supermarketów. Chcemy by Baza pełniła również funkcję telekomunikacyjną, więc sąsiedztwo zakładów, które wytwarzają silne pole magnetyczne również może być problematyczne" - wyjaśnił Wilczyński.

  Jacek Olkowski, szef projektu Analogu Bazy Marsjańskiej wyjaśnia, że zespół projektowy, który powstał w toku prowadzonych rozmów będzie oceniał nie tylko lokalizacje, ale również różne koncepcje projektu samej Bazy. W kolejnych etapach zostanie wybrana lokalizacja i ustalone warunki przekazania terenu. "Trzeba będzie również ustalić źródło finansowania i zastanowić się, z których funduszy unijnych będzie można skorzystać" - dodaje Wilczyński.

  ***

  Mars Society Polska jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki, naukowców i filmowców. Wśród nich są m.in. Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa i amerykański astronauta Buzz Aldrin, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra. Gejzery marsjańskie – wybuchowe erupcje piasku, które występują na czapach polarnych, w podbiegunowych rejonach Marsa w czasie wiosennych roztopów. Operacyjne bazy danych - bazy wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba nie tylko na gromadzenie danych, ale również na możliwość ich modyfikowania. Ten typ baz przechowuje dane dynamiczne, tzn. takie, które ulegają ciągłym zmianom i przedstawiają aktualny stan rzeczy, której dotyczą. Zazwyczaj to ten typ bazy można spotkać w różnych organizacjach i firmach. Przykładem takiej bazy danych są np. bazy inwentaryzacyjne lub bazy obsługi zamówień.

  University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. Mars Colonial Transporter (MCT) – nazwa koncepcji systemu transportu kosmicznego amerykańskiej firmy SpaceX, który będzie służył do transportu ludzi na Marsa oraz ich powrotu. System będzie składał się z następujących elementów: bardzo ciężkiej rakiety nośnej wyposażonej w odpowiednie silniki oraz statku załogowego.

  AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i wspierany przez Mars Society Polska. Załogowa wyprawa na Marsa – element programu eksploracji planety Mars, polegający na wysłaniu na nią ludzi w celu lepszego jej zbadania. Wyjątkowość tej misji będzie polegać na tym, iż Mars jest odległy od Ziemi od 55 do nawet 400 milionów kilometrów.

  Dr Robert Zubrin (ur. 19 kwietnia 1952) – amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny oraz pisarz, znany przede wszystkim z poparcia dla projektów kolonizacji i eksploracji Marsa. Jest też pomysłodawcą projektu Mars Direct i założycielem Organizacji Mars Society, która powstała w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 1998 roku. Jake Matijevic – marsjańska skała bazaltowa o kształcie piramidalnym, odkryta i zbadana przez łazik Curiosity. Jest to pierwsza marsjańska skała, którą łazik badał podczas swojej misji na Marsie, rozpoczętej lądowaniem 6 sierpnia 2012 roku.

  Góry marsjańskie według wysokości: Lista obejmuje góry na Marsie według wysokości nad średnim poziomem powierzchni. Wymienione wysokości odnoszą się do marsjańskiego systemu odniesienia (wysokość zero jest określona na podstawie średniego ciśnienia atmosfery marsjańskiej i promienia planety). Wysokość ta nie jest wysokością względem otaczającego górę terenu.

  Meteoryty marsjańskie – grupa (klan) meteorytów kamiennych należących do achondrytów, które pochodzą z Marsa. Są to skały, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez uderzenia planetoid lub komet, a następnie po podróży przez Układ Słoneczny trafiły na Ziemię. Według stanu na 13 kwietnia 2014 roku znane są 132 meteoryty marsjańskie.

  Mars 3 (ros. Марс 3) – radziecka sonda kosmiczna wysłana na Marsa w ramach programu Mars, 9 dni po bliźniaczej misji Mars 2. Lądownik tej sondy został pierwszym pojazdem w historii, który bezpiecznie osiadł na marsjańskim gruncie, jednak po 14,5 sekundy transmisji utracono z nim łączność. Mars Pathfinder – sonda kosmiczna NASA przeznaczona do badań Marsa. Sonda składała się z dwóch części: lądownika i łazika – sześciokołowego pojazdu o nazwie Sojourner. Był to trzeci amerykański lądownik marsjański, ponadto znajdował się na nim łazik będący pierwszym w historii pojazdem sterowanym z Ziemi poruszającym się po powierzchni innej planety. Przejechał łącznie ok. 100 m. Pathfinder przesłał 16 500 zdjęć z lądownika i 550 zdjęć z łazika. Dokonał także 15 analiz chemicznych skał i zebrał wiele informacji o czynnikach pogodowych panujących na Marsie.

  Marsjański poślizg w czasie (oryg. Martian Time-Slip) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Philipa K. Dicka, wydana po raz pierwszy w 1964. Tematyką powieści jest typowy dla s-f motyw ludzkiej kolonizacji Marsa. W utworze pojawiają się również charakterystyczne dla twórczości Dicka wątki dotyczące chorób umysłowych, natury czasu oraz zagrożeń pochodzących od centralistycznej władzy. The Mars Society (TMS) – organizacja powstała w 1998 roku z inicjatywy dr Roberta Zubrina, inżyniera z koncernu Lockheed Martin. Głównym celem The Mars Society jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie.

  Marsjańska Twarz – twór geologiczny na obszarze marsjańskiego regionu Cydonia (około 40° na północ od równika). Jest długi na 3 km i szeroki na 1,5 km.

  Dodano: 01.02.2010. 10:27  


  Najnowsze