• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsza polska baza marsjańska ma powstać w Toruniu

  13.05.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsza w Polsce i Europie baza marsjańska ma powstać w Toruniu. Będzie to centrum badań, edukacji i informacji o planecie, która od lat jest w centrum zainteresowania astronomów. "Toruń związany jest z kosmosem w sposób naturalny. Współcześnie ze względu na uczelnię, sukcesy naukowców w badaniu kosmosu i cały swój potencjał w tej dziedzinie" - mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

  Wstępnie planuje się, że toruńska baza powstanie na terenach leśnych w podmiejskiej dzielnicy Czerniewice. Do 2012 roku miałyby tu stanąć: stacja kosmiczna, tzw. habitat i zabudowania laboratoryjno-ekspozycyjne. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 4 mln zł.

  "Z baz marsjańskich będzie to jedyna, która znajdzie się w pobliżu miasta, a w związku z tym będzie dostępna dla szerszej publiczności" - podkreślił Józefowicz.

  Baza marsjańska ma być przede wszystkim ośrodkiem badawczym. Powstaną tu m.in. specjalne piaskownice, które będą imitować grunt marsjański.

  Habitat stanowić będzie cylindryczna budowla o średnicy ośmiu metrów. Do tego dostawione będą dwie nadmuchiwane kopuły.

  "Zbudujemy zamknięte środowisko, które zapewni ludziom możliwość bytowania wewnątrz w hermetycznych warunkach. Zakładamy, że same budynki powstaną bardzo szybko, ale wypełnianie ich +treścią+ to zadanie na wiele lat" - zaznaczył prezes Mars Society Polska.

  Zanim turyści odwiedzą bazę, będą mogli obejrzeć ją w internecie. Wewnątrz zainstalowane zostaną kamery.

  "Przewidujemy, że, podobnie jako to jest w przypadku badania prawdziwego Marsa, część kamer znajdzie się na mobilnych robotach wewnątrz bazy. Internauci, po zalogowaniu, będą mogli nie tylko wybierać obraz do oglądania, ale także sterować na odległość niektórymi urządzeniami" - poinformował Józefowicz.

  Dotychczas istniejące bazy marsjańskiej znajdują się w Stanach Zjednoczonych na pustyni w stanie Utah oraz na arktycznej wyspie Devon. Baza w Toruniu ma powstać do 2012 roku, ale ostateczną decyzję w tej sprawie muszą podjąć władze miasta. OLZ

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Gejzery marsjańskie – wybuchowe erupcje piasku, które występują na czapach polarnych, w podbiegunowych rejonach Marsa w czasie wiosennych roztopów. University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. Marsjańska Twarz – twór geologiczny na obszarze marsjańskiego regionu Cydonia (około 40° na północ od równika). Jest długi na 3 km i szeroki na 1,5 km.

  AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i wspierany przez Mars Society Polska. Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Mars Science Laboratory, MSL (oficjalna nazwa łazika: Curiosity) – bezzałogowa misja kosmiczna, której celem jest zbadanie przeszłego i obecnego środowiska Marsa poprzez szereg badań, wykonanych za pomocą łazika Curiosity, wewnątrz krateru Gale. Misja rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku wystrzeleniem sondy kosmicznej przy użyciu rakiety Atlas V (konfiguracja 541) z Cape Canaveral Air Force Station. Lądowanie na Marsie nastąpiło 6 sierpnia 2012. Główna misja łazika zaplanowana jest na 1 rok marsjański (tj. 687 ziemskich dni), z możliwością jej przedłużenia. Jake Matijevic – marsjańska skała bazaltowa o kształcie piramidalnym, odkryta i zbadana przez łazik Curiosity. Jest to pierwsza marsjańska skała, którą łazik badał podczas swojej misji na Marsie, rozpoczętej lądowaniem 6 sierpnia 2012 roku.

  Yinghuo-1 – chińska sonda marsjańska, której misja była realizowana we współpracy z rosyjską agencją kosmiczną. Sonda miała zostać przetransportowana na orbitę wokółmarsjańską przez rosyjską sondę Fobos-Grunt. Z powodu awarii po starcie, Fobos-Grunt wraz Yinghuo-1 pozostały na niskiej orbicie wokółziemskiej i 15 stycznia 2012 roku spłonęły w atmosferze Ziemi. Marsjańskie sferule (ang. martian spherules), także marsjańskie jagody (ang. martian blueberries) – kule utworzone z hematytu odkryte na Marsie przez łazik Opportunity na równinie Meridiani Planum. Procesy geologiczne prowadzące do ich powstania nie są do końca znane. Jedna z hipotez mówi, że to ochłodzona w locie skała rozgrzana do postaci płynnej poprzez uderzenie meteorytu lub działalność wulkaniczną. Inna hipoteza mówi, że są to konkrecje powstałe z udziałem wody (powolne osadzanie się minerałów wokół jądra).

  Meteoryty marsjańskie – grupa (klan) meteorytów kamiennych należących do achondrytów, które pochodzą z Marsa. Są to skały, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez uderzenia planetoid lub komet, a następnie po podróży przez Układ Słoneczny trafiły na Ziemię. Według stanu na 13 kwietnia 2014 roku znane są 132 meteoryty marsjańskie.

  Góry marsjańskie według wysokości: Lista obejmuje góry na Marsie według wysokości nad średnim poziomem powierzchni. Wymienione wysokości odnoszą się do marsjańskiego systemu odniesienia (wysokość zero jest określona na podstawie średniego ciśnienia atmosfery marsjańskiej i promienia planety). Wysokość ta nie jest wysokością względem otaczającego górę terenu.

  Northwest Africa 7034 (NWA 7034) – meteoryt marsjański znaleziony w 2011 na Saharze. Meteoryt znany jako „Black Beauty” („Czarna piękność”) uformował się około 2,1 miliardów lat temu na początku obecnie trwającej na Marsie epoki geologicznej znanej jako okres amazoński. Jest to drugi najstarszy ze znanych meteorytów marsjańskich. NWA 7034 nie należy do żadnego z wcześniej znanych typów meteorytów marsjańskich (shergottyty, nakhlity i chassignity), otworzył on nowy typ znany jako „marsjański (brekcja bazaltowa)”. Heat Shield Rock – żelazny meteoryt znaleziony nieopodal krateru Endurance na Meridiani Planum na Marsie przez automatyczny łazik marsjański Opportunity 6 stycznia 2005 roku. Nazwa meteorytu jest nieformalna i pochodzi od pobliskiej osłony termicznej lądownika (ang. Heat shield), którą miał zbadać łazik. Był to pierwszy meteoryt znaleziony na Marsie.

  Dodano: 13.05.2010. 04:17  


  Najnowsze