• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze szkolne obserwatoria za dwa miesiące

  29.03.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze z 14 szkolnych obserwatoriów astronomicznych, tzw. astrobaz, które powstają w województwie kujawsko-pomorskim, będą uruchomione pod koniec maja. Wszystkie obiekty mają zostać oddane do końca wakacji. "Praktycznie gotowe są obserwatoria w Brodnicy, Gniewkowie i Rypinie. Trwa budowa pozostałych obiektów i wyposażanie ich w kopuły. Astrobazy będą otwierane sukcesywnie. Wszystkie obserwatoria będą gotowe na nowy rok szkolny" - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa Beata Krzemińska.

  Projekt szkolnych obserwatoriów jest nowatorskim w skali kraju. Koszt budowy i zakupu wyposażenia jednej bazy wynosi 299 tysięcy złotych, a całego przedsięwzięcia - prawie 4,2 mln zł. Projekt jest realizowany przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Obserwatoria będą dysponować m.in. teleskopem automatycznym, teleskopem słonecznym, lornetką z piętnastokrotnym powiększeniem i kamerą astronomiczną.

  Obserwatoria będą działać podobnie jak "orliki", czyli mimo że głównie będą funkcjonowały przy szkołach, to po lekcjach będą dostępne dla wszystkich mieszkańców. Opiekę nad bazami będą sprawować przeszkoleni nauczyciele. RAU

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Obserwatorium kultury – organizacja / sieć badawcza, której celem jest monitorowanie polityk kulturalnych, gromadzenie danych statystycznych i prowadzenie prac badawczych dotyczących sektora kultury. Obserwatoria kultury funkcjonują na całym świecie, m.in. w Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Mozambiku, na Węgrzech oraz w Polsce. Uzasadnieniem istnienia obserwatoriów są braki w statystyce publicznej w obszarze kultury , oraz potrzeba oparcia polityki kulturalnej na wiedzy.

  Projekt Proteus – projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Działania służb mają wspomagać m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2013.

  Cambridge Python - projekt mający na celu pomoc młodzieży akademickiej w realizacji ich pomysłów na własną firmę. Działa zatem podobnie jak inkubator przedsiębiorczości. Projekt jest on realizowany z wykorzystaniem metod wypracowanych w Cambridge, w szczególności na Uniwersytecie Cambridge. Projekt udziela pomocy w realizowaniu pomysłów związanych z nowymi technologiami, tzw. hi-tech, głównie z dziedziny informatyki i telekomunikacji. Głównym celem projektu jest angażowanie kapitału prywatnego w najwcześniejszych stadiach procesu inkubacji przedsięwzięć biznesowych.

  Berto Monard - belgijski amatorski astronom zamieszkały w Republice Południowej Afryki. Monard był pierwszym amatorem który wykrył poblask po rozbłysku gamma (GRB 030725) zanim został on wykryty przez profesjonalne obserwatoria. Do jest pory (stan na 21 stycznia 2011) był odkrywcą bądź współodkrywcą 116 supernowych.

  Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (MORPiE) – projekt badawczy realizowany od 2006 r. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Od 2008 r. wchodzi w skład sieci Małopolskich Obserwatoriów Rozwoju Regionalnego, których celem jest realizacja badań dotyczących zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych, zachodzących w województwie małopolskim.

  (9226) Arimahiroshi – planetoida z pasa głównego okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 307 dni w średniej odległości 2,86 j.a. Została odkryta 12 stycznia 1996 roku w obserwatorium Oizumi przez Takao Kobayashiego. Nazwa planetoidy pochodzi od Hiroshiego Arimę (ur. 1958), architekta projektującego prywatne obserwatoria w Japonii. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (9226) 1996 AB1.

  (9226) Arimahiroshi – planetoida z pasa głównego okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 307 dni w średniej odległości 2,86 j.a. Została odkryta 12 stycznia 1996 roku w obserwatorium Oizumi przez Takao Kobayashiego. Nazwa planetoidy pochodzi od Hiroshiego Arimę (ur. 1958), architekta projektującego prywatne obserwatoria w Japonii. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (9226) 1996 AB1.

  Dodano: 29.03.2011. 00:04  


  Najnowsze