• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze zdjęcia z największego na świecie teleskopu światła widzialnego

  13.06.2011. 19:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowy Teleskop do Przeglądów (VST) Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) z Obserwatorium Paranal w północnej części pustyni Atakama w Chile udostępnił światu dwa nowe, olśniewające i gwiaździste zdjęcia przedstawiające Messiera 17 (M17) - siedlisko powstawania gwiazd zlokalizowane około 5.500 lat świetlnych od konstelacji Strzelca oraz Omega Centauri - największą i najjaśniejszą ze wszystkich znanych gromad kulistych.

  VST, najnowsze oprzyrządowanie czterech jednostek teleskopu VLT Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) na szczycie wzgórza Paranal, jest największym na świecie teleskopem szerokokątnym. Pole widzenia jest tak szerokie, że umożliwia obserwację całej mgławicy M17, w tym jej bledszych, zewnętrznych części.

  Teleskop wielkości 2,6 m, wyposażony w olbrzymią kamerę OmegaCAM o matrycy 268 megapikseli, został zaprojektowany do szybkiego mapowania nieba przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości zdjęć. Co więcej jest teleskopem światła widzialnego, który stanowi doskonałe uzupełnienie podczerwonego teleskopu do przeglądów VISTA.

  "Ogromnie się cieszę z tych imponujących, pierwszych zdjęć wykonanych za pomocą VST i OmegaCAM" - czytamy w oświadczeniu Dyrektora Generalnego ESO Tima de Zeeuwa. "Unikalna kombinacja VST i podczerwonego teleskopu do przeglądów VISTA umożliwi zidentyfikowanie wielu interesujących obiektów, aby prowadzić bardziej szczegółowe obserwacje za pomocą silnych teleskopów [VLT]."

  Jedno zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu VISTA ma 67 megapikseli, a zdjęcia z kamery OmegaCAM zainstalowanej na VST mają rozdzielczość 268 megapikseli. Obydwa teleskopy do przeglądów będą generować co noc znacznie więcej danych niż łącznie wszystkie pozostałe instrumenty zamontowane na VLT. Razem teleskopy VST i VISTA dostarczą rocznie ponad 100 terabajtów danych.

  "Połączenie szerokiego pola widzenia, doskonałej jakości zdjęć i niezwykle sprawnego planu działania VST przełoży się na olbrzymie bogactwo informacji, które wniesie wkład w rozwój wielu dziedzin astrofizyki" - zauważa Konrad Kuijken, kierownik konsorcjum OmegaCAM.

  W ciągu kolejnych pięciu lat VST posłuży do trzech przeglądów nieba południowego, przynosząc zdjęcia posuwające naprzód badania nad ciemną materią - niewidzialną substancją przylegającą do galaktyk, nad ciemną energią - będącą prawdopodobnie motorem rozszerzania się wszechświata oraz nad ewolucją galaktyk.

  "Projekt VST przezwyciężył wiele trudności, a teraz spełnia, dzięki doskonałej jakości zdjęciom, oczekiwania społeczności astronomów i odpłaca za starania wielu osób z INAF (Włoski Państwowy Instytut Astrofizyki) zaangażowanych w jego budowę" - czytamy w komunikacie prasowym ESO wypowiedź Tommaso Maccacaro, kierownika INAF. "Cieszę się z funkcjonowania VST" - mówi.

  Projekt VST to wspólne przedsięwzięcie ESO i INAF z Neapolu, Włochy. Konkretnie INAF zaprojektował i zbudował teleskop, a ESO było odpowiedzialne za ogrodzenie terenu i roboty budowlane.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Głębokie Pole COSMOS – obraz najbardziej pustego fragmentu nieba z przeglądu UltraVISTA. Zdjęcie fragmentu nieba w gwiazdozbiorze Sekstansa jest złożeniem ponad sześciu tysięcy pojedynczych ekspozycji w podczerwieni o łącznym czasie obserwacji 55 godzin, wykonanych przy pomocy teleskopu VISTA. VISTA Variables in the Via Lactea (VVV) – jeden z sześciu dużych przeglądów wykonywanych przez teleskop VISTA znajdujący się w należącym do ESO obserwatorium Paranal w Chile. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  KMOS (skrót od K-band Multi-Object Spectrograph) – wieloobiektowy spektrograf, zamontowany na należącym do ESO Teleskopie Głównym nr 1 Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile. Jest przeznaczony do badania procesów fizycznych, które napędzają powstawanie i ewolucję młodych galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.

  Montaż azymutalny: Montaż azymutalny - sposób instalacji teleskopu, w którym teleskop obraca się wokół osi pionowej i poziomej. Jest to najprostsze technicznie rozwiązanie, ale w celu śledzenia ciała niebieskiego należy regulować ustawienie teleskopu w obu płaszczyznach. Wady tej nie ma montaż paralaktyczny. We współczesnych dużych teleskopach, gdzie opłacalne jest stosowanie precyzyjnych silników sterowanych komputerowo, wykorzystuje się montaż azymutalny, a śledzenie ciała niebieskiego jest realizowane za pomocą komputerowego sterowania nastawianiem teleskopu. SN 1996cr – nietypowa supernowa odkryta w 2001 przez Franza Bauera za pomocą teleskopu rentgenowskiego Chandra. Znajduje się w galaktyce spiralnej Circinus. Analiza archiwalnych zdjęć z teleskopu AAT sugeruje, że supernowa eksplodowała pomiędzy 28 stycznia 1995, a 15 marca 1996. Od momentu odkrycia ilość promieniowania rentgenowskiego pochodzącego ze źródła tej supernowej stale wzrasta. SN 1996cr to jedna z najjaśniejszych supernowych w paśmie radiowym i rentgenowskim oraz jednocześnie to jedna z pięciu najbliższych supernowych, której niezauważono wkrótce po wybuchu. Wykazuje ona wiele podobieństw do SN 1987A.

  CORINE land cover - jeden z działów tematycznych systemu CORINE obejmujący gromadzenie informacji dotyczących form pokrycia terenu. Głównym źródłem informacji są zdjęcia satelitarne, pochodzące z satelity Landsat 7 dokonującego zdjęć z rozdzielczością 30 metrów a później IRS oraz Spot 4. Zdjęcia interpretowane są za pomocą zdjęć lotniczych oraz mapy topograficznej. Teleskopy Kecka – dwa wielkie teleskopy (Keck I i Keck II) pracujące w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną. Znajdują się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4145 m n.p.m. Są oddalone od siebie o 85 metrów. Posiadają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów złożone z 36 ściśle przylegających sześciokątnych segmentów o grubości 8 cm. Teleskopy połączone razem tworzą interferometr Kecka, będący największym teleskopem na świecie.

  Negatoskop – urządzenie służące do przeglądania negatywów. Najczęściej stosowane w medycynie do przeglądania zdjęć rentgenowskich (będących właśnie negatywami) w pracowniach RTG, gabinetach lekarskich, salach operacyjnych, izbach przyjęć. Zbudowane są ze źródła światła, którego natężenie może być regulowany oraz jednolicie podświetlanej, matowej, białej, przezroczystej płyty, na której umieszcza się zdjęcie rentgenowskie.

  Leda (Jowisz XIII) – mały księżyc Jowisza. Został odkryty 14 września 1974 roku przez Charlesa Kowala z Obserwatorium Palomar na zdjęciach zrobionych od 11 do 13 września za pomocą 122-cm teleskopu Schmidta.

  Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope (ATLAST) – projektowany teleskop kosmiczny o aperturze od 8 do 16,8 metra. Propozycję budowy tego urządzenia przedstawił Space Telescope Science Institute, centrum operacji naukowych Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST). ATLAST byłby prawdziwym następcą teleskopu Hubble’a, mającym możliwość uzyskiwania obrazów i danych spektroskopowych w zakresie ultrafioletu, światła widzialnego i podczerwieni, ale o znacznie lepszej rozdzielczości niż HST lub budowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Podobnie jak JWST, ATLAST ma być umieszczony w punkcie L2 układu Ziemia-Słońce. Galeria fotografii systemu Windows to oprogramowanie do zarządzania zdjęciami, tagowania zdjęć oraz narzędzia do edycji obrazów opracowane przez firmę Microsoft i dostępne we wszystkich wersjach systemu Windows Vista. Pokazy slajdów z gładkimi przejściami w różnym stylu są dostępne tylko w wersjach systemów Windows Vista Home Premium i Windows Vista Ultimate.

  Dodano: 13.06.2011. 19:37  


  Najnowsze