• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planetarium w Toruniu świętuje osiemnastkę

  17.02.2012. 06:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Planetarium im. Władysława Dziwulskiego w Toruniu obchodzi 18-lecie działalności. Świętowanie "pełnoletności" rozpocznie się w piątek symbolicznie o godz. 18.18, a dla gości przygotowano specjalny seans o wszechświecie, kolorowe animacje i pokazy laserowe.  "Ziemski rok wyznacza jeden pełny obieg naszej planety wokół Słońca, a więc 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Gdybyśmy jednak mieszkali na Merkurym, rok byłby dla nas znacznie krótszy. Merkury krąży najbliżej Słońca, a zatem obiega je tylko w 88 dni. Saturn, zawieszony w przestrzeni kosmicznej znacznie dalej, potrzebuje 29,46 ziemskich lat. A więc, gdyby Mikołaj Kopernik urodził się właśnie na Saturnie w tym roku też byłby osiemnastolatkiem" - astronom Jerzy Rafalski z planetarium.

  Dodał, że "każdy z nas może, hipotetycznie oczywiście, znaleźć swoje miejsce w ogromnym Kosmosie i dziś mieć 18 lat!".

  Mieszkańcy Torunia i turyści, którzy przyjdą świętować "osiemnastkę" będą mogli obejrzeć specjalny seans "Makrokosmos" i wczuć się rolę uczestników niesamowitego lotu do krańców czasu i przestrzeni.

  Uczestnicy "podroży" m.in. zobaczą planety, gwiazdy i galaktyki, dowiedzą się jak powstał nasz układ planetarny.

  Autorzy seansu postarali się pokazać ewolucję kosmosu na przestrzeni biliardów lat, jego początek i możliwy koniec, stawiając pytanie o przyszłość i cel naszej cywilizacji.

  Toruńskie planetarium rozpoczęło działalność 17 lutego 1994 r. w zaadaptowanym budynku dawnej gazowni miejskiej na Starym Mieście. Nosi imię astronoma prof. Władysława Dziewulskiego (1878-1962), który pracował na uniwersytetach w Krakowie i Wilie, a po wojnie współtworzył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i obserwatorium astronomiczne w Piwnicach k. Torunia.

  Planetarium prezentuje popularne seanse astronomiczne, które swą tematyką obejmują prawie cały zakres wiedzy astronomicznej. Pierwszy publiczny seans "A jednak się kręci" odbył się 19 lutego 1994 r., w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

  Obecnie planetarium jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W ciągu 18 lat pokazy obejrzało ponad 2,8 miliona osób, z czego w rekordowym 2011 r. - przeszło 205 tysięcy.

  PAP - Nauka w Polsce

  rau/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu: Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika.

  Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Kino Studenckie "Niebieski Kocyk": Kino Studenckie "Niebieski Kocyk od początku swojego istnienia organizuje pokazy filmowe we wtorki w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa w Toruniu, działającym w ramach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W kinie można zobaczyć zarówno najnowsze produkcje, jak i filmy należące już do klasyki światowej kinematografii. Cotygodniowe pokazy uzupełniane są przeglądami tematycznymi o raz prelekcjami prezentującymi trendy we współczesnym kinie. Przy kinie działa Dyskusyjny Klub Filmowy "Niebieski Kocyk". Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Humanistyczny powstał wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Organizatorem i pierwszym dziekanem był prof. dr hab. Konrad Górski. Rozpoczęcie wykładów na Wydziale w dniu 24 XI 1945 r. inaugurowało jednocześnie działalność dydaktyczną całego Uniwersytetu.

  Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydawnictwo Naukowe UMK, Wydawnictwo UMK) działa jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Dodano: 17.02.2012. 06:33  


  Najnowsze