• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Po wiedzę do centrum handlowego

  17.08.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Animacje formującego się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk będzie można zobaczyć w edukacyjnym road - show "Planetarium". Od 1 września wystawę będzie można za darmo oglądać w podwarszawskim Centrum Janki, potem odwiedzi ona centra handlowe w Krakowie, Bydgoszczy i Katowicach.

  Główną atrakcją "Planetarium" będzie wysoki na 6 metrów namiot sferyczny, gdzie "kosmicznych wrażeń" dostarczą widzom specjalnie przygotowane filmy prezentowane po raz pierwszy w Polsce.

   

  1 września odbędzie się tu mazowiecka premiera produkcji wyreżyserowanej przez Thomasa Lucasa pt. "Black Holes: the Other Side of Infinity". Film w sugestywny sposób pokazuje animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury.

  Codziennie, z myślą o różnych grupach wiekowych, w "Planetrium" będą wyświetlane cztery produkcje. Każdą poprzedzą pokazy planetaryjne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Najmłodsi, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazach filmowych, otrzymają do dyspozycji "kosmiczny baby room", m.in. z basenem pełnym piłeczek z rysunkiem Ziemi.

  W "Planetarium" - o powierzchni 600 m kw. - zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć kosmosu, aktualnej wiedzy na temat wszechświata, jak i możliwych kierunków jego podboju.

  Strefa "Starożytność" przedstawi ówczesne wierzenia, mity i zaskakująco szeroką wiedzę, jaką już przed wiekami posiadano na temat miejsca Ziemi we wszechświecie. Odwiedzający dział "Wielkich Odkrywców" poznają szczegóły z życia wielkich uczonych, m.in. Mikołaja Kopernika, czy Jana Heweliusza. "20 lat odkryć teleskopu Hubble'a" to strefa poświęcona budowie i odkryciom dokonanym z użyciem tego urządzenia. Ostatnia strefa - "Przyszłość" poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej.

  "Planetarium" to projekt road-show przygotowany przez "Wytwórnię Rozrywki" we współpracy z partnerami merytorycznymi m.in.: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Biblioteka Gdańska, Kopernikański Portal Naukowy, Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza.

  Show edukacyjne między 1 a 21 września będzie można oglądać w Centrum Janki pod Warszawą. Od 28 września do 18 października będzie pokazywane w krakowskim Centrum Handlowym Krokus. Kolejnym przystankiem będzie Bydgoszcz, w której wystawę będzie można zobaczyć między 25 października a 14 listopada. Od 21 listopada do 12 grudnia z "Planetarium" skorzystają odwiedzający katowickie Centrum Handlowe 3 Stawy.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Wielki Kolaps (inne nazwy: Wielka Zapaść, Wielki Kres i Wielki Krach, Wielki Skurcz, z ang. Big Crunch) – jedna z hipotez kosmologicznych opisujących koniec istnienia Wszechświata. Zakłada on, że proces rozszerzania Wszechświata nie będzie przebiegać wiecznie. W pewnym momencie, pod wpływem grawitacji jego rozszerzanie się ustanie i rozpocznie się proces do niego odwrotny – "kurczenie się Wszechświata". Przebieg kurczenia się Wszechświata, zgodnie z hipotezą Wielkiego Kolapsu, podzielić będzie można na etapy: Zasada kopernikańska – zasada filozoficzna, według której położenie Ziemi we wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane. Nazwa pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, który zapostulował odejście od geocentrycznego modelu Wszechświata i zastąpienie go takim, w którym Ziemia jest tylko jednym z ciał krążących wokół Słońca (przyjął jednak, że to Słońce stanowi centrum Wszechświata).

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Astro-H (nazywany też NeXT od New X-ray Telescope, czyli Nowy Teleskop Rentgenowski) – planowany naukowo-badawczy satelita budowany przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA. Umieszczenie na orbicie wokółziemskiej na wysokości 550 km ma nastąpić w 2014 roku. Będzie służył do badań Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego.

  Wielkie Rozdarcie (ang. Big Rip) – koncepcja kosmologiczna sformułowana przez Roberta Caldwella z uniwersytetu Dartmouth College próbująca wyjaśnić jak będzie wyglądał koniec Wszechświata. Teoria ta zakłada, że skoro siła powodująca rozszerzanie Wszechświata jest coraz większa, wszystko zostanie ostatecznie rozerwane, począwszy od galaktyk, a skończywszy na atomach. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor.

  Kościół NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie - kościół rzymskokatolicki w Szynwałdzie k. Tarnowa położony w centrum miejscowości przy drodze powiatowej Tarnów-Ryglice. Wzniesiony został w latach 1910-1918 według projektu opracowanego przez Adolfa Juliusza Stapfa w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Pier 39 (dosł. Molo 39) to centrum handlowe i popularna atrakcja turystyczna zbudowana na molo w San Francisco w USA. Na Pier 39 można znaleźć liczne sklepy, restauracje, salon gier wideo, przedstawienia uliczne, centrum informacyjne o ssakach morskich Marine Mammal Center, oceanarium Aquarium of the Bay. Można też zobaczyć uchatki kalifornijskie leżące często na deskach mariny przylegającej do molo. Centrum Handlowe Pogoria – centrum handlowe wybudowane przez Mayland Real Estate znajdujące się w centrum Dąbrowy Górniczej przy ulicy Jana III Sobieskiego 6. Właścicielem kompleksu jest fundusz MGPA Europe Fund III, zarządzany przez grupę kapitałową MGPA.

  Dodano: 17.08.2011. 00:11  


  Najnowsze