• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pogoda częściowo dopisała oglądającym zaćmienie Słońca

  04.01.2011. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Najlepsze warunki do oglądania zaćmienia Słońca były w centrum i południowej Polsce. Gorzej było na północy kraju - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko można było obserwować we wtorek w godzinach porannych. "Dzisiaj w godzinach porannych mieliśmy okazję do podziwiania częściowego zaćmienia Słońca o dużej fazie. W Polsce zakryte było ponad 80 proc. tarczy naszej dziennej gwiazdy" - powiedział PAP Olech.

  Dodał, że pogoda dopisała częściowo. "Była lepsza w centrum Polski i na południu, a trochę gorsza na północy. W Warszawie, rankiem, zachmurzenie wynosiło 100 proc. i pierwszych faz zaćmienia nie można było podziwiać. Spore dziury w chmurach zaczęły się pojawiać po godzinie 9, ukazując momentami już znacząco +nadgryzioną+ tarczę słoneczną" - tłumaczył naukowiec.

  Jak zaznaczył, chmury, gdy nie były zbyt gęste, okazały się nawet sprzymierzeńcem w obserwacjach i wykonywaniu zdjęć. "Działały jak naturalny filtr. Dzięki temu bywały momenty, w których mogliśmy na Słońce patrzeć lub fotografować je bez użycia specjalnych filtrów słonecznych. Dodatkowo, przemieszczające się szybko obłoki stanowiły atrakcyjną scenerię do wykonywania udanych zdjęć" - mówił.

  W Warszawie, chmury znów zrobiły się gęste po godzinie 10, by ponownie rozrzedzić się około godz. 10.30. To pozwoliło na obserwacje końcowych faz zaćmienia. Zjawisko można było obserwować w godzinach 8.14-11.05.

  Wspólnie zaćmienie Słońca obejrzeli m.in. widzowie zgromadzeni w gdańskim Ratuszu. Publiczny pokaz tego wyjątkowego zjawiska przygotowało tam Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Transmisję obrazu Słońca mogli zobaczyć również internauci na stronie www.krakow.astronomia.pl. Transmisję przeprowadził Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ze swego Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze w Gorcach.

  Wtorkowe zaćmienie było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji.

  W tym roku czekają nas jeszcze trzy zaćmienia Słońca - wszystkie częściowe. Najbliższe, 1 czerwca, będzie widoczne w Ameryce Północnej i we wschodniej Azji, 1 lipca w Afryce, południowej Azji i na Oceanie Indyjskim oraz 25 listopada widoczne w Australii, na Antarktydzie i na Oceanie Indyjskim.

  Następne zaćmienie Słońca widoczne z terenu naszego kraju wystąpi dopiero 2 marca 2015 roku. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Zaćmienie Słońca z 12 października 1996 widoczne było jako zaćmienie częściowe w całej Europie, w Afryce Północnej, na Grenlandii i w północno-wschodniej Kanadzie. W miejscu największego zaćmienia - na północnych krańcach Półwyspu Skandynawskiego - Księżyc zakrywał ponad 75% tarczy słonecznej. Na terytorium Polski przesłonięciu uległo ponad 60% tarczy Słońca.

  Częściowe zaćmienie Słońca z 4 stycznia 2011 było widoczne w Europie (z wyjątkiem Islandii, Wysp Owczych i północnych krańców Półwyspu Skandynawskiego), a także w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i zachodnich Chinach. Maksimum osiągnęło nad Zatoką Botnicką, gdzie faza liniowa zaćmienia wyniosła ponad 85%, a przesłonięciu uległo ok. 80% tarczy słonecznej.

  Zaćmienie Słońca z 22 stycznia 1879 było widoczne jako zaćmienie obrączkowe w Ameryce Południowej, na południowym Atlantyku, w Afryce Południowej i Wschodniej oraz w środkowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Zaćmienie częściowe objęło większą część Ameryki Południowej, kontynent afrykański z wyjątkiej Afryki Zachodniej oraz Półwysep Arabski w Azji i Półwysep Antarktyczny na Antarktydzie. Zaćmienie osiągnęło swoje maksimum nad Atlantykiem u wybrzeży dzisiejszej Namibii, gdzie faza centralna trwała 3 minuty i 3 sekundy.

  Obrączkowe zaćmienie Słońca z 15 maja 1836 - zaćmienie widoczne w wąskim pasie od Ameryki Środkowej przez Karaiby, Ocean Atlantycki i Szkocję po Europę Środkową i Morze Kaspijskie. Swoje maksimum zaćmienie osiągnęło nad Oceanem Atlantyckim, gdzie faza centralna trwała 4 minuty 47 sekund. Zaćmienie widoczne było jako częściowe na większości obszaru Ameryki Północnej, w całej Ameryce Środkowej, w północnej części Ameryki Południowej, w Arktyce oraz w całej Europie i Afryce Północnej.

  Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.

  Całkowite zaćmienie Słońca w dniu 1 sierpnia 2008 – zaćmienie Słońca w piątek 1 sierpnia 2008, było widoczne jako całkowite (wielkość magnitudo 1,039) na wąskim pasie na terenie północnej Kanady (Nunavut), północnej części Rosji, zachodniej Mongolii i Chin. Na części tych terenów panował dzień polarny, a tarcza słoneczna była zaciemniona o północy czasu lokalnego.

  Nacjonalizacja – akt przejęcia przez państwo prywatnego mienia. W rzadkich przypadkach może to być również przejęcie mienia należącego do samorządu. Nie należy mylić nacjonalizacji, która jest stosowana wobec określonej kategorii mienia lub osób, z wywłaszczeniem, które dotyczy konkretnej osoby i konkretnej sprawy.

  Dodano: 04.01.2011. 22:33  


  Najnowsze