• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokaz dwóch portretów Jana Heweliusza

  27.05.2011. 06:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Niemal identyczne dwa portrety astronoma Jana Heweliusza, autorstwa Andreasa Stecha i Daniela Schultza, zaprezentowane zostaną w piątek w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie na wskazanie różnic między obrazami.
  "Jeden portret namalowany został przez Andreasa Stecha między 1677 a 1679 rokiem i był częścią daru przekazanego przez astronoma Royal Society, elitarnemu angielskiemu towarzystwu naukowemu. Drugi, autorstwa Daniela Schultza, powstał w 1681 r. na bezpośrednie zlecenie Heweliusza, darowany ówczesnemu burmistrzowi Gdańska Gabrielowi Krumhausenowi" - poinformował Dariusz Rybacki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  Obraz Schultza muzeum wypożyczyło z Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, a dzieło Stecha - z Bodleian Library w Oxfordzie.

  Oba wizerunki, choć niemal identyczne, różnią się między sobą drobnymi szczegółami. Ich wskazanie to cel konkursu zorganizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

  Do 10 lipca każdy zwiedzający będzie miał możliwość uzupełnienia specjalnie przygotowanych kart konkursowych, na których należy wpisać jak najwięcej detali różniących portrety. Wśród najbardziej spostrzegawczych rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

  "Aby nie psuć zabawy, nie mówimy, ile szczegółów różni oba obrazy. Portrety różnią się na pewno wielkością: 125 na 103 centymetry to wymiary obrazu gdańskiego, a 126 na 102 centymetry dzieła z Oxfordu" - powiedziała PAP Katarzyna Piotrowska z Działu Sztuki muzeum.

  Ze względu na unikatową wartość obrazów zbliżenie się do nich na odległość mniejszą niż półtora metra będzie niemożliwe. Obraz z siedziby PAN będzie zdobił ściany ratusza do końca sierpnia, drugi portret Heweliusza wróci do Anglii już 20 lipca.

  W tym roku obchodzona jest 400. rocznica urodzin gdańskiego astronoma. Rok 2011 został ustanowiony Rokiem Heweliusza przez Sejm.

  Jan Heweliusz - astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca - urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, zmarł tamże w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r.

  Pochodził z rodziny browarników. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie.

  Heweliusz stworzył ponad 20 wielkich dzieł oraz atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Tarcza Sobieskiego (lub po prostu Tarcza, łac. Scutum Sobiescianum albo Scutum, dop. Scuti, skrót Sct) – mały gwiazdozbiór nieba południowego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1683 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum, trzeciej części zadedykowanego w całości królowi dzieła Heweliusza Prodromus Astronomiae. Jest to jeden z 88 współcześnie rozróżnianych gwiazdozbiorów. W Polsce widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20.

  Dodano: 27.05.2011. 06:33  


  Najnowsze