• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polak odkrył kometę lecącą w pobliżu Słońca

  19.11.2010. 10:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polak Michał Kusiak odkrył kometę przelatującą w pobliżu Słońca. Jej obserwację umożliwiła sonda SOHO - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.  Polak Michał Kusiak odkrył kometę przelatującą w pobliżu Słońca. Jej obserwację umożliwiła sonda SOHO - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.

  To już druga, odkryta w tym tygodniu, kometa ginąca w promieniach Słońca. Obie pochodzą z Rodziny Kreutza. Jest to grupa komet powstała po rozpadzie gigantycznej komety, do którego doszło około 2000 lat temu. Teraz pozostałości tego rozpadu, w postaci mniejszych komet, co pewien czas spadają na Słońce albo muskają naszą dzienną gwiazdę.

  Listopad jest najlepszym miesiącem do odkrywania komet rodziny Kreutza, bo pole widzenia koronografu sondy SOHO jest ustawione tak, że pokrywa największą część fragmentu orbity, po której poruszają się te obiekty. Koronograf to przyrząd astronomiczny służący do obserwacji korony słonecznej. Posiada on przesłonę odcinającą światło pochodzące z tarczy Słońca.

  Innymi dobrymi miesiącami do takich poszukiwań są grudzień, maj i czerwiec.

  Najsławniejszą kometą należącą do tej rodziny była kometa Ikeya-Seki z roku 1965, która była najprawdopodobniej najjaśniejszą kometą ostatnich kilkuset lat. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 19.11.2010. 10:33  


  Najnowsze