• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy konstruktorzy łazików marsjańskich docenieni

  28.07.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do polskich konstruktorów łazików marsjańskich trafiły kolejne nagrody. Białostoccy i toruńscy inżynierowie zostali wyróżnieni po tym, jak w czerwcu odnieśli sukces w prestiżowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych.  Wojciech Głażewski z Mars Society Polska otrzymał wyróżnienie Infrastruktury Badawczej Europlanet. Przedstawiciele tej wspieranej przez Unię Europejską agendy docenili entuzjazm i energię, z jaką Polak zaangażował się w prowadzenie projektu budowania łazików marsjańskich. Jako koordynator i jeden z konstruktorów Głażewski uczestniczył w trzech edycjach konkursu University Rover Challenge, a podczas tej ostatniej wraz z drużyną, której przewodził, zdobył pierwszą nagrodę.

  "Nagrody stanowią ważne wyróżnienie dla młodych konstruktorów. Jest to kolejny krok na drodze ku osiąganiu realnych korzyści i komercjalizacji efektów wypracowanych podczas zawodów URC" - powiedział Łukasz Wilczyński z Planet PR, rzecznik projektu URC 2011.

  Jury doceniło także przedstawiony przez Głażewskiego pomysł zorganizowania przez Mars Society Polska europejskiej edycji URC. Takie zawody mogłyby zaangażować w budowę łazików więcej studentów z Europy (dotychczas drużyny z Polski były jedynymi zespołami ze Starego Kontynentu, które brały udział w międzynarodowych finałach UCR rozgrywanych w USA).

  Szczególne wyróżnienie spotkało również toruńskich konstruktorów. Ekipa otrzymała Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia dla podkreślenia roli, jaką odegrali w promocji i rozwoju miasta.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. Poniższa tabela to lista sztucznych obiektów znajdujących się na powierzchni Marsa. Większość z nich już nie funkcjonuje, z wyjątkiem łazików Opportunity i Curiosity. Lista nie zawiera mniejszych obiektów, takich jak odrzucone osłony termiczne, spadochrony czy lądowniki łazików Mars Exploration Rover. Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Emma Dean – niewielki marsjański krater uderzeniowy położony na równinie Meridiani Planum odwiedzony przez lądownik Opportunity, jeden z dwu siostrzanych łazików misji Mars Exploration Rover. Leży ok. 100 metrów na zachód od kratera Victoria. Emma Dean leży dokładnie na szczycie warstwy pyłu wyrzuconego z Victorii, odsłaniając materiał pochodzący z głębii krateru. Nazwa pochodzi od jednej z łodzi uczestniczących w ekspedycji Johna Wesleya Powella do Wielkiego Kanionu. Alpha Particle X-ray Spectrometer (ang. APXS) – spektrometr (S) promieniowania rentgenowskiego (X-ray) emitowanego przez badaną powierzchnię próbek stałych pod wpływem promieniowania alfa (Alpha Particle); urządzenie do zdalnej analizy chemicznego składu powierzchni. APXS były instalowane na mechanicznych wysięgnikach łazików marsjańskich (misje Mars Pathfinder, Spirit, Opportunity, Curiosity).

  AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i wspierany przez Mars Society Polska. Jake Matijevic – marsjańska skała bazaltowa o kształcie piramidalnym, odkryta i zbadana przez łazik Curiosity. Jest to pierwsza marsjańska skała, którą łazik badał podczas swojej misji na Marsie, rozpoczętej lądowaniem 6 sierpnia 2012 roku.

  Northwest Africa 7034 (NWA 7034) – meteoryt marsjański znaleziony w 2011 na Saharze. Meteoryt znany jako „Black Beauty” („Czarna piękność”) uformował się około 2,1 miliardów lat temu na początku obecnie trwającej na Marsie epoki geologicznej znanej jako okres amazoński. Jest to drugi najstarszy ze znanych meteorytów marsjańskich. NWA 7034 nie należy do żadnego z wcześniej znanych typów meteorytów marsjańskich (shergottyty, nakhlity i chassignity), otworzył on nowy typ znany jako „marsjański (brekcja bazaltowa)”. Yutu – chiński łazik z misji Chang’e 3, przeznaczony do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Jest to sześciokołowy pojazd, podobny do amerykańskich łazików Mars Exploration Rover. Jest zasilany przez panele słoneczne. Przetrwanie długich nocy księżycowych mają umożliwić niewielkie grzejniki radioizotopowe. Robot ma trzy zestawy kamer: panoramiczną, umieszczoną na wysokim maszcie, oraz nawigacyjne i inżynieryjne. Ma także składane ramię wyposażone w instrumenty mogące przeprowadzić m.in. badania regolitu księżycowego. Nazwa łazika została wybrana w głosowaniu, nawiązuje ona do chińskiego mitu o bogini Chang’e.

  Gejzery marsjańskie – wybuchowe erupcje piasku, które występują na czapach polarnych, w podbiegunowych rejonach Marsa w czasie wiosennych roztopów.

  Goulburn – miejsce na Marsie, znane także jako Goulburn Scour, składające się z grupy skał odkurzonych przez silniki RCS członu opadania łazika Curiosity podczas lądowania w miejscu Bradbury Landing. Zdjęcia podłoża skalnego wykonano 19 sierpnia 2012, w Sol 13, czyli w 13. marsjańskim dniu misji łazika Curiosity na powierzchni Marsa. Są one pierwszą odsłoną tego konglomeratu, będącego piaszczystą warstwą osadową utworzoną przez wodę w ubiegłych systemach geologicznych.

  Marsjańska Twarz – twór geologiczny na obszarze marsjańskiego regionu Cydonia (około 40° na północ od równika). Jest długi na 3 km i szeroki na 1,5 km. Nagroda Nemmersa to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe lub kulturalne przez Uniwersytet Northwestern, ustanowione dzięki pośmiertnej darowiźnie byłego profesora Northwestern, Erwina Essera Nemmersa oraz jego brata Frederica. Nagrody z ekonomii i matematyki przyznawane są od 1994 roku co dwa lata. W 2004 roku została ustanowiona trzecia nagroda w dziedzinie muzyki. Wraz ze wzrostem zasobów funduszu nagrody będą oferowane w kolejnych dziedzinach. Laureaci zazwyczaj spędzają 10 tygodni gościnnie oferując wykłady na Uniwersytecie Northwestern w dziedzinie, z której zostali wyróżnieni.

  Rocknest (pl. Skalne gniazdo) − miejsce w kraterze Gale, na powierzchni planety Mars, które zostało wybrane do lokalizacji pierwszego użycia czerpaka łopatki urządzenia CHIMRA, urządzenia zamontowanego jako jednego z pięciu instrumentów, na rewolwerowej wieżyczce znajdującej się na końcu robotycznego wysięgnika należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony na zdjęciu widok miejsca Rocknest jest mozaiką zdjęć wykonanych przez jedną z dwóch (prawą) kamer masztowych ang. (Mastcam) podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, lub w dniu 28 września 2012. Cztery sol wcześniej łazik przybył do Rocknest po opuszczeniu Bradbury Landing. Wydmowa łacha z grupą ciemnych skał ma wymiary 1,5 m na 5 m. Meteoryty marsjańskie – grupa (klan) meteorytów kamiennych należących do achondrytów, które pochodzą z Marsa. Są to skały, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez uderzenia planetoid lub komet, a następnie po podróży przez Układ Słoneczny trafiły na Ziemię. Według stanu na 13 kwietnia 2014 roku znane są 132 meteoryty marsjańskie.

  Honorowy Obywatel Miasta Torunia - wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Torunia osobom związanym z miastem, o uznanym autorytecie, o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w historię.

  Dodano: 28.07.2011. 00:04  


  Najnowsze