• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski łazik marsjański najlepszy na świecie

  06.06.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Łazik marsjański Magma2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA. Dwa inne polskie łaziki zajęły czwarte i szóste miejsce.

  Jak poinformowali przedstawiciele zawodników, Magma2 pokonał m.in. robota Kanadyjczyków z York University oraz łazik Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie korzystali z pomocy NASA.

  "Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność" - zaznaczył Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

  Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez trzy dni zautomatyzowane łaziki musiały wykonywać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Łaziki musiały radzić sobie z wysoką temperaturą i przypominającym warunki marsjańskie pyłem.

  Zespół Magma2 za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm produkujących urządzenia wykorzystywane w badaniach przestrzeni kosmicznej.

  Magma2 ma relatywnie prostą konstrukcję, a wykonany został z lekkich materiałów. Z podstawowym wyposażeniem robot waży ok. 30 ok. Jak piszą jego konstruktorzy na swojej stronie internetowej, do wykonania każdego zadania na zawodach zaprojektowano osobne wyposażenie: manipulator przegubowy do pobierania próbki skały, manipulator kartezjański do obsługi panelu sterującego, zespół pojemników na apteczki dla rannych astronautów i przede wszystkim dwa heksakoptery - niewielkie urządzenia latające, które służą do obserwacji z powietrza terenu, w którym łazik operuje.

  "To pierwszy w historii zawodów przypadek wykorzystania obiektów latających. Łazik Magma2 wprowadzi zupełnie nową jakość jeśli chodzi o realizację zadań obserwacyjnych nie tylko na zawodach URC, ale w ogóle w robotyce mobilnej. Do tej pory taką technologię oglądaliśmy w filmach science-fiction, teraz jest stosowana w praktyce" - wyjaśnili konstruktorzy na swojej stronie internetowej.

  W ubiegłym roku poprzednik tegorocznego zwycięzcy, łazik Magma, przygotowany przez zespół z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajął trzecie miejsce w konkursie URC.

  Na tegorocznym konkursie Polskę reprezentował ponadto robot Scorpio, zbudowany przez 12-osobową grupę studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Zajął czwarte miejsce.

  Szóste miejsce przypadło łazikowi Copernicus, przygotowanemu przez studentów i absolwenta Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. ULA

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jake Matijevic – marsjańska skała bazaltowa o kształcie piramidalnym, odkryta i zbadana przez łazik Curiosity. Jest to pierwsza marsjańska skała, którą łazik badał podczas swojej misji na Marsie, rozpoczętej lądowaniem 6 sierpnia 2012 roku. University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. Mars Pathfinder – sonda kosmiczna NASA przeznaczona do badań Marsa. Sonda składała się z dwóch części: lądownika i łazika – sześciokołowego pojazdu o nazwie Sojourner. Był to trzeci amerykański lądownik marsjański, ponadto znajdował się na nim łazik będący pierwszym w historii pojazdem sterowanym z Ziemi poruszającym się po powierzchni innej planety. Przejechał łącznie ok. 100 m. Pathfinder przesłał 16 500 zdjęć z lądownika i 550 zdjęć z łazika. Dokonał także 15 analiz chemicznych skał i zebrał wiele informacji o czynnikach pogodowych panujących na Marsie.

  Heat Shield Rock – żelazny meteoryt znaleziony nieopodal krateru Endurance na Meridiani Planum na Marsie przez automatyczny łazik marsjański Opportunity 6 stycznia 2005 roku. Nazwa meteorytu jest nieformalna i pochodzi od pobliskiej osłony termicznej lądownika (ang. Heat shield), którą miał zbadać łazik. Był to pierwszy meteoryt znaleziony na Marsie. PŁazik - Organizacja studencka, działająca przy Politechnice Łódzkiej założona w styczniu 1967 roku przez studentów politechniki. Promuje aktywne spędzanie czasu, przede wszystkim piesze wycieczki górskie, narty śniegowe i wodne oraz wakeboard. Zrzesza licealistów, studentów łódzkich uczelni wyższych oraz ich abiturientów.

  Rocknest (pl. Skalne gniazdo) − miejsce w kraterze Gale, na powierzchni planety Mars, które zostało wybrane do lokalizacji pierwszego użycia czerpaka łopatki urządzenia CHIMRA, urządzenia zamontowanego jako jednego z pięciu instrumentów, na rewolwerowej wieżyczce znajdującej się na końcu robotycznego wysięgnika należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony na zdjęciu widok miejsca Rocknest jest mozaiką zdjęć wykonanych przez jedną z dwóch (prawą) kamer masztowych ang. (Mastcam) podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, lub w dniu 28 września 2012. Cztery sol wcześniej łazik przybył do Rocknest po opuszczeniu Bradbury Landing. Wydmowa łacha z grupą ciemnych skał ma wymiary 1,5 m na 5 m. AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i wspierany przez Mars Society Polska.

  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra. Marsjańskie sferule (ang. martian spherules), także marsjańskie jagody (ang. martian blueberries) – kule utworzone z hematytu odkryte na Marsie przez łazik Opportunity na równinie Meridiani Planum. Procesy geologiczne prowadzące do ich powstania nie są do końca znane. Jedna z hipotez mówi, że to ochłodzona w locie skała rozgrzana do postaci płynnej poprzez uderzenie meteorytu lub działalność wulkaniczną. Inna hipoteza mówi, że są to konkrecje powstałe z udziałem wody (powolne osadzanie się minerałów wokół jądra).

  Yutu – chiński łazik z misji Chang’e 3, przeznaczony do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Jest to sześciokołowy pojazd, podobny do amerykańskich łazików Mars Exploration Rover. Jest zasilany przez panele słoneczne. Przetrwanie długich nocy księżycowych mają umożliwić niewielkie grzejniki radioizotopowe. Robot ma trzy zestawy kamer: panoramiczną, umieszczoną na wysokim maszcie, oraz nawigacyjne i inżynieryjne. Ma także składane ramię wyposażone w instrumenty mogące przeprowadzić m.in. badania regolitu księżycowego. Nazwa łazika została wybrana w głosowaniu, nawiązuje ona do chińskiego mitu o bogini Chang’e.

  Mars Science Laboratory, MSL (oficjalna nazwa łazika: Curiosity) – bezzałogowa misja kosmiczna, której celem jest zbadanie przeszłego i obecnego środowiska Marsa poprzez szereg badań, wykonanych za pomocą łazika Curiosity, wewnątrz krateru Gale. Misja rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku wystrzeleniem sondy kosmicznej przy użyciu rakiety Atlas V (konfiguracja 541) z Cape Canaveral Air Force Station. Lądowanie na Marsie nastąpiło 6 sierpnia 2012. Główna misja łazika zaplanowana jest na 1 rok marsjański (tj. 687 ziemskich dni), z możliwością jej przedłużenia.

  Poniższa tabela to lista sztucznych obiektów znajdujących się na powierzchni Marsa. Większość z nich już nie funkcjonuje, z wyjątkiem łazików Opportunity i Curiosity. Lista nie zawiera mniejszych obiektów, takich jak odrzucone osłony termiczne, spadochrony czy lądowniki łazików Mars Exploration Rover. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Na Wydziale zatrudnionych jest około 200 osób, w tym 56 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 75 nauczycieli akademickich w stopniu doktora lub magistra. Rada Naukowa Instytutu Fizyki posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych, natomiast Rada Wydziału ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie astronomii.

  Block Island – żelazny meteoryt znaleziony na Meridiani Planum na Marsie przez automatyczny łazik marsjański Opportunity pod koniec lipca 2009 roku. Nazwa meteorytu jest nieformalna. Shelter Island – meteoryt znaleziony na Meridiani Planum na Marsie przez automatyczny łazik marsjański Opportunity na początku października 2009 roku. Nazwa meteorytu jest nieformalna. Meteoryt ten ma 47 centymetrów długości.

  Gejzery marsjańskie – wybuchowe erupcje piasku, które występują na czapach polarnych, w podbiegunowych rejonach Marsa w czasie wiosennych roztopów. Alpha Particle X-ray Spectrometer (ang. APXS) – spektrometr (S) promieniowania rentgenowskiego (X-ray) emitowanego przez badaną powierzchnię próbek stałych pod wpływem promieniowania alfa (Alpha Particle); urządzenie do zdalnej analizy chemicznego składu powierzchni. APXS były instalowane na mechanicznych wysięgnikach łazików marsjańskich (misje Mars Pathfinder, Spirit, Opportunity, Curiosity).

  Flaga Marsa – trójbarwna flaga mająca reprezentować planetę Mars. Została stworzona oraz jest używana przez Mars Society oraz The Planetary Society. Nie posiada oficjalnego statusu. John Klein – nazwa miejsca na Marsie wybranego do pierwszego użycia wiertarki udarowej ang. Powder Acquisition Drill System (PADS) umieszczonej na należącym do NASA łaziku Curiosity. Miejsce znajduje się w marsjańskim kraterze Gale.

  Dodano: 06.06.2011. 00:19  


  Najnowsze