• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski satelita naukowy Lem przechodzi ostatnie testy

  22.02.2012. 07:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nim Lem - pierwszy polski satelita naukowy - wyruszy we wrześniu w swoją kosmiczną misję, musi jeszcze przejść kilka testów. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. 

  Wkrótce ma być też sprawdzana komunikacja satelity ze stacją naziemną. Start Lema jest planowany na koniec września 2012 r.

  Pierwsze polskie satelity naukowe - Lem i Heweliusz - powstają w ramach programu "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy", jako część międzynarodowego projektu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę 14,2 mln zł.

  Polskie satelity powstają w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK) we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu.

  Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP szef projektu "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy" Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, w poniedziałek i wtorek Lem przechodził na WAT test EMC (Electromagnetic Compatibility), w którym sprawdzana była m.in. zgodność i współpraca poszczególnych zespołów satelity. Poza tym testowana była też praca anten i ich komunikacja z satelitą. "Do tej pory dysponowaliśmy tylko symulacjami, a nie mieliśmy odpowiednich urządzeń ani infrastruktury, żeby stwierdzić, jak to wygląda" - powiedział szef projektu.

  Lema czeka jeszcze test na otwartej przestrzeni. Na razie satelita jest bowiem dobrze zabezpieczony przed zanieczyszczeniami.

  "Staramy się obsługiwać go w warunkach podwyższonej czystości. (...) Dbamy o to, żeby do środka satelity nie dostały się zanieczyszczenia" - powiedział Zawistowski i przyznał, że mogłyby one ograniczyć możliwości satelity. "Ale podczas testów wyniesiemy go z czystej komory. Będzie mógł +spojrzeć+ na gwiazdy i wykonać zdjęcia obiektywem" - dodał rozmówca PAP.

  Na koniec satelita musi przejść pomyślnie testy komunikacji ze stacją kontroli naziemnej, która znajduje się w instytucie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

  Po tych testach Lem ma zostać umieszczony w czystym pomieszczeniu, gdzie będzie czekać do ostatniego przeglądu.

  Według planu pierwszy polski naukowy satelita ma być wystrzelony 28 września tego roku z kosmodromu pod miastem Jasnyj w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem. Lem nie wyruszy na orbitę sam - razem z nim zostanie wystrzelonych kilka innych satelitów, w tym dwa telekomunikacyjne. Satelita ma być umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej - ok. 600-630 km od powierzchni Ziemi. Okrążenie Ziemi ma zajmować Lemowi ok. 100 minut.

  Pierwszy polski satelita naukowy ważyć ma niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm.

  Lem oraz drugi polski satelita naukowy - Heweliusz, którego start przewidziano na połowę 2013 r., mają przez kilka lat precyzyjnie mierzyć zmiany jasności ponad 280 gwiazd. Mają robić zdjęcia określonych obszarów nieba, po czym dokładnie przeanalizować wybrane fragmenty. Tak uzyskana wiedza pozwoli weryfikować modele astronomiczne, czyli teorie na temat wewnętrznej budowy i termodynamiki gwiazd.

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  lt/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013. Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PANPW-Sat. Nanosatelita, nano-satelita, nanosat – rodzaj bardzo małego sztucznego satelity. Do tej kategorii należą urządzenia o wadze od 1 do 10 kg. Nanosatelitami są np.: NanoSail-D2, O/OREOS, czy pierwszy, zaprojektowany i zbudowany w Polsce, sztuczny satelita naukowy Lem.

  Satelita obserwacji Ziemi - rodzaj cywilnego sztucznego satelity, krążącego po orbicie okołoziemskiej, dedykowanego obserwacjom Ziemi, optycznym, radarowym lub podczerwonym i wykonywaniu zdjęć jej powierzchni w tych pasmach fal elektromagnetycznych. TRMM (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission, tj. misja pomiaru deszczów tropikalnych) – amerykańsko-japoński satelita naukowy; pierwszy w historii satelita poświęcony wyłącznie badaniom opadów deszczów i bilansu energetycznego Ziemi. Misja pierwotnie planowana na trzy lata, wobec wielu sukcesów naukowych i swojej unikalności, została przedłużona i satelita działa do tej pory (stan na październik 2013). Strona amerykańska zapewniła statek i jego cztery instrumenty, japońska – wystrzelenie satelity i pozostały sprzęt naukowy. Koszt misji wyniósł około 650 mln USD.

  Vanguard TV3 – niedoszły pierwszy sztuczny satelita Ziemi wystrzelony przez USA. Był on podobny do satelity Vanguard 1 wystrzelonego w 1958. Miał być wykorzystany do orbitalnego testu 3-stopniowej rakiety Vanguard, a potem do testów wyposażenia na orbicie okołoziemskiej. Były również plany wykorzystania satelity do prowadzenia obserwacji geodezyjnych z orbity.
  Environmental Research Satellites 9 (ang. badawczy satelita środowiskowy) - również: Tetrahedron Research Satellite 9 (ang. czworościenny satelita środowiskowy) – amerykański wojskowy satelita naukowy. Wyniesiony wraz z satelitą MIDAS 9. Bliźniaczy do satelity ERS 10.

  OSCAR 3 (ang. Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio) – amerykański amatorski sztuczny satelita Ziemi. Został wyniesiony z siedmioma innymi satelitami. Pierwszy satelita amatorski zasilany energią słoneczną i pierwszy retransmitujący sygnały z Ziemi. Umieszczony na nim przekaźnik radiowy umożliwił kontakt pomiędzy przynajmniej setką radioamatorów z 16 krajów, w tym komunikację transatlantycką. Między innymi krótkofalowcy z CSRS po raz pierwszy nawiązali łączność na duże odległości za pomocą satelity. Co najmniej dwukrotnie nawiązano łączność przez Atlantyk (stacja zachodnioniemiecka ze stacją w USA i stacja hiszpańska z USA). Vanguard 1C – amerykański satelita naukowy, pierwsza udana misja sztucznego satelity Ziemi z serii Vanguard. Statek tego typu miał być pierwszym amerykańskim satelitą, jednak opóźnienia w realizacji programu (nieudane starty dedykowanych rakiet Vanguard), sprawiły, że pierwszy był Explorer 1. Vanguard 1C jest najstarszym obiektem pozostającym na orbicie okołoziemskiej. Był amerykańskim wkładem w Międzynarodowy Rok Geofizyczny. Vanguard 1C wypełnił wszystkie powierzone mu cele naukowe i inżynieryjne – zademonstrował możliwości trójstopniowej rakiety nośnej oraz wykazał, że Ziemia nie jest idealną kulą, co przypuszczano już wcześniej. Niedługo później przerwano jednak projekt budowy rakiet Vanguard – aż 8 z 11 startów z satelitami zakończyło się niepowodzeniem.

  TIROS 9 (ang. Television Infrared Observational Satellite; Satelita obserwacji telewizyjnych i podczerwonych) – okołobiegunowy amerykański satelita meteorologiczny i technologiczny. Pierwszy z serii TIROS umieszczony na orbicie zbliżonej do polarnej. Wysłany w celu usprawnienia procesu pozyskiwania satelitarnych zdjęć pokrywy chmur na potrzeby programu TOS, tj. TIROS Operational System. Jako pierwszy satelita wykonał mapę pogodową całego świata.


  Syncom 2 (ang. synchronous communication satellite) – eksperymentalny satelita telekomunikacyjny zawieszony nad południkiem 55° W; pierwszy satelita geosynchroniczny. Okres jego orbity wynosił 24 godziny – statek znajdował się mniej więcej nad tym samym południkiem geograficznym przez cały czas – jednak była ona nachylona pod kątem 33° do równika, więc nie był rzeczywistym satelitą geostacjonarnym. Pracę rozpoczął 16 sierpnia. Zademonstrował możliwość komunikacji poprzez satelity geosynchroniczne – transmitował połączenia głosowe, teleksowe i faksowe między stacją naziemną Lakehurst, a okrętem USNS „Kingsport” znajdującym się u wybrzeży Nigerii. Ponadto przesyłał sygnał telewizyjny między Lakehurst a stacją naziemną w Andover.

  Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych. MaSat-1 (wym. po węgiersku Maszat 1) - satelita technologiczny typu CubeSat, pierwszy węgierski sztuczny satelita na orbicie okołoziemskiej. Został wystrzelony 13 lutego 2012 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej przy użyciu włoskiej rakiety Vega, wraz z włoskimi satelitami LARES i AlmaSat-1 oraz 6 innymi satelitami typu CubeSat budowanymi na europejskich uczelniach, w tym z polskim satelitą PW-Sat. Zadaniem MaSat-1 jest przeprowadzanie obserwacji Ziemi za pomocą kamery VGA i przesył zdjęć na częstotliwości 437,345 MHz. Po udanym starcie Węgry stały się 47 państwem, którego satelita po raz pierwszy znalazł się na orbicie.

  Elektron 1 (ros. Электрон 1) – radziecki satelita naukowy, wystrzelony razem z Elektronem 2, do badania zewnętrznych i wewnętrznych pasów radiacyjnych na inklinacjach większych niż w ówczesnych podobnych badaniach amerykańskich. Oddzielenie się satelity od ostatniego członu rakiety nośnej nastąpiło jeszcze w czasie działania jego silnika. Człon ten kontynuował dalej lot, wynosząc drugiego satelitę na orbitę o znacznie bardziej oddalonym od powierzchni Ziemi apogeum niż w przypadku Elektrona 1. Corona 75 – amerykański satelita rozpoznawczy. Był 25. statkiem serii Keyhole-4 ARGON tajnego programu CORONA. Jego zadaniami było wykonanie wywiadowczych zdjęć Ziemi. Satelita wyniósł ładunek dodatkowy w postaci satelity zwiadu elektronicznego Hichhiker 3. Większość materiału filmowego była zamglona. Satelita prowadził także pomiary promieniowania kosmicznego. Kapsułę powrotną przechwycono nad Oceanem Spokojnym.

  Courier 1B (pol. kurier, posłaniec) – amerykański wojskowy satelita technologiczny. Pierwszy aktywny satelita telekomunikacyjny. Courier 1B odbierał i retransmitował dane i nagrania głosowe. Powstał jako kontynuacja projektu związanego z satelitą SCORE. Statek przestał funkcjonować na skutek awarii elektronicznej. Przestał akceptować komendy z Ziemi. Satelita pozostaje na orbicie, której żywotność jest szacowana na 1000 lat.

  Dodano: 22.02.2012. 07:25  


  Najnowsze