• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Porządek wśród nanocząstek

  26.10.2009. 17:55
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dodatek grzebieniokształtnych molekuł do zawiesiny nanocząstek powoduje uporządkowanie układu nanocząstek. Nowa technika pozwala na precyzyjne układanie nanodrobinek w macierzy polimerowej, co skutkuje polepszeniem właściwości materiałów modyfikowanych nanododatkami - donosi "Nature Materials".

  Dodatek nanocząstek, czyli drobinek o wielkości miliardowej części metra, do różnego typu polimerowych materiałów prawie zawsze skutkuje pojawieniem się nowych, ciekawych właściwości poddanych nanomodyfikacji polimerów. Niestety, często zdarza się, iż nanocząstki nierównomiernie układają się w matrycy polimerowej, co powoduje całkowitą lub częściową utratę nowych cech polimeru.

  By temu zapobiec, naukowcy z University of California (Berkeley, USA) opracowali prostą technikę, która pozwala nie tylko na równomierne rozłożenie nanododatków w syntetyzowanym polimerze, ale również umożliwia kontrolę sposobu dystrybucji nanododatków.

  Cel osiągnięto dzięki użyciu podczas syntezy polimerowego materiału dodatkowej molekuły o kształcie do złudzenia przypominającym grzebień, która łącząc się z nanocząstkami porządkuje je. Nanocząstki w kontakcie z grzebieniokształtną cząsteczką łączą się z zębami grzebienia. Proces ten zachodzi dzięki obecności substancji chemicznych, którymi modyfikowana jest powierzchnia świeżo zsyntetyzowanych nanocząstek, by te nie zlepiały się ze sobą. Uporządkowane, połączone z grzebieniową cząsteczką drobinki zostają następnie wbudowane w ściśle określony (dający się modyfikować) sposób w strukturę polimeru. Zastosowanie nowej techniki pozwala na równomierne rozłożenie nanocząsteczkowego dodatku w polimerowej masie, dzięki czemu polimer w każdym miejscu zawiera dokładnie taką samą ilość nanomodyfikatora.

  Co więcej, manipulując stężeniem polimeru, nanocząstek oraz grzebieniowego dodatku można w prosty sposób tworzyć ściśle określone wzory z nanocząstek (np. grubsze lub cieńsze linie utworzone z nanodrobinek).

  Obecnie trwają testy mające na celu określenie uniwersalności nowej metody równomiernej dystrybucji nanocząstek w polimerach. Jak na razie wiadomo, iż metoda ta sprawdza się w przypadku modyfikacji polimeru nanocząstkami złota, selenku kadmu, siarczku miedzi, kobaltu oraz tlenku żelaza.

  Według naukowców, nowa technika idealnie nadaje się do tworzenia nowoczesnych polimerowych materiałów modyfikowanych nanocząstkami, z których można będzie wytwarzać elementy przetwarzające energię słoneczną w prąd elektryczny.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 26.10.2009. 17:55  


  Najnowsze