• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potężny bolid nad centralną Polską

  16.10.2010. 20:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W nocy z 12 na 13 października nad centralną Polską pojawił się jasny i wolny bolid, który został zarejestrowany przez cztery stacje Polskiej Sieci Bolidowej - informuje Przemysław Żołądek prezes Pracowni Komet i Meteorów. Bolid to meteor o dużej jasności.  Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to polska organizacja zrzeszająca osoby zainteresowane obserwacjami i badaniami małych ciał Układu Słonecznego. Jednym z jej głównych projektów jest Polska Sieć Bolidowa (skrót PFN od angielskiego Polish Fireball Network) - wiele stacji wyposażonych w kamery wideo lub aparat fotograficzne wycelowane w niebo i patrolujące je każdej nocy w poszukiwaniu jasnych zjawisk meteorowych.

  W nocy z 12 na 13 października o godzinie 2.52 czasu uniwersalnego (godz. 4.52 w Polsce) stacje PFN w Nowym Mieście Lubawskim, Gniewowie koło Gdyni, w Toruniu i w Chełmie zarejestrowały bardzo jasne zjawisko, które o mały włos nie skończyło się spadkiem meteorytu.

  Jego początek (na wysokości 81 km) znajdował się nad miejscowością Drobin, około 40 km na północny-wschód od Płocka. Punkt o największej jasności (rozbłysk porównywalny do blasku Księżyca w kwadrze) znajdował się 57 km nad Ciechanowem, a koniec - około 20 km na południowy-zachód od Ostrołęki, na rekordowo niskiej w PFN wysokości 29 km.

  Długość trajektorii wyniosła 112 km, a jej nachylenie 28 stopni.

  Prędkość początkowa bolidu to 13 km/s - jest to więc jedno z najwolniejszych zarejestrowanych zjawisk. Prędkość końcowa wyniosła 7 km/s (wymagana do spadku to 3-4 km/s). Bolid na większej części trajektorii miał bardzo słabe hamowanie, wyglądało to tak jakby był gęstym ciałem o niewielkim przekroju, napotykającym na niewielki opór atmosfery.

  Bolid ustanowił jeszcze jeden absolutny rekord. Przy czasie trwania 9,5 sekundy jest najdłużej trwającym bolidem zarejestrowanym przez PFN.

  Orbita dość ciasna, z peryhelium (punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał; przeciwieństwem peryhelium jest aphelium - przyp. PAP) wewnątrz orbity ziemskiej, z aphelium w pobliżu orbity Marsa, położona prawie idealnie w płaszczyźnie ekliptyki.AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Peryhelium, perihelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. peri, przy i helios, Słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał. Przeciwieństwem peryhelium jest aphelium. W odniesieniu do orbity okołoziemskiej stosuje się odpowiednio perygeum i apogeum, zaś w ogólnym przypadku, np. orbit wokół gwiazdperycentrum i apocentrum. Aphelium lub afelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. apo: od i helios: słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, znajdujący się w miejscu największego oddalenia tego ciała od Słońca. Aphelium posiadają orbity okołosłoneczne ciał poruszających się po orbitach eliptycznych (nie kołowych), jak planety, planetoidy, czy komety. Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe.

  Perycentrum – punkt na orbicie ciała niebieskiego okrążającego dany obiekt, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia ciała do tego obiektu. Nazwa konkretnego perycentrum zależy od ciała okrążanego i pochodzi od greckiej, względnie łacińskiej, nazwy tego ciała, np.: Lost City – meteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-bronzytowych grupy H5, spadły 3 stycznia 1970 roku w okolicach miasta Lost City w stanie Oklahoma w USA. Przelot meteorytu Lost City był pierwszym zarejestrowanym przez kamery Preriowej Sieci Bolidowej USA przelotem bolidu w Stanach Zjednoczonych. Na miejscu spadku znaleziono cztery fragmenty meteorytu o łącznej masie 17 kg. Największy okaz ważył 9,8 kg.

  Rodziny komet – komety okresowe należą do rodzin, powiązanych z jakimiś planetami – znaczy to, że ich orbity w najbardziej od Słońca oddalonym punkcie znajdują się w okolicach trajektorii jednej z planet. Wyróżnia się rodziny Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Okresy obiegu komet z rodziny Jowisza wynoszą zazwyczaj kilka lat, Saturna od 13 do 20, Urana 27-50, a Neptuna 50-100 lat. Obecnie znamy około 400 komet należących do rodziny Jowisza, 8 należących do rodziny Saturna, 6 do rodziny Urana, 10 do rodziny Neptuna. Orbity 5 komet znajdują się w odległości zbliżonej do orbity Plutona, a 8 komet należy do jeszcze jednej rodziny, której aphelium orbity znajduje się daleko poza orbitą Plutona. Komety powiązane z tymi planetami w rodziny są często określane mianem krótkookresowych, gdyż czas w jakim obiegają one Słońce to zazwyczaj maksymalnie "tylko" kilkadziesiąt lat. Apocentrum – punkt na orbicie ciała niebieskiego okrążającego dany obiekt, znajdujący się w miejscu największego oddalenia ciała od tego obiektu. Nazwa punktu największego oddalenia w konkretnym przypadku zależy od nazwy ciała okrążanego.

  Grupa planetoidy Aten – planetoidy bliskie Ziemi, które krążąc wokół Słońca poruszają się przeważnie wewnątrz ziemskiej orbity. Półoś wielka ich orbity jest mniejsza od 1 j.a., a ich aphelia są zwykle większe niż peryhelium Ziemi. Lista niesklasyfikowanych planetoid – lista zawierająca nietypowe planetoidy poruszające się po wyjątkowych orbitach. Obiekty te nie stanowią też jakiejś spójnej grupy czy rodziny planetoid, gdyż każdy z nich ma odrębne parametry swojej trajektorii. Najczęściej jednak w peryhelium znajdują się w głównym pasie planetoid, a w aphelium znacząco przekraczają orbitę Jowisza. Mogą mieć bardzo eliptyczne orbity lub wyjątkowo dużą inklinację. Według stanu na 7 sierpnia 2013 roku znanych jest 112 nietypowych obiektów, z których 6 zostało ponumerowanych, a 1 otrzymał nazwę. Większość została odkryta w 2010 roku.

  Dodano: 16.10.2010. 20:19  


  Najnowsze