• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Premiera filmu First Orbit w jubileusz lotu Gagarina

  12.04.2011. 10:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Premiera filmu "First Orbit" odbędzie się we wtorek, w 50-siątą rocznicę pierwszego załogowego lotu w kosmos. Film będzie emitowany w serwisie YouTube oraz w 330 miejscach na całym świecie. 


  Dokument, który ukazuje to, co podczas swojego lotu widział z orbity Jurij Gagarin, został zrealizowany przy udziale astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Film trwa 105 minut, a więc prawie tak długo, jak pierwszy załogowy lot w kosmos (108 minut). Jest to dzieło Christophera Riley - brytyjskiego reżysera, który w swoim dorobku ma kilkadziesiąt dokumentów, w większości o tematyce kosmicznej (współpracował on między innymi przy produkcji "Moonwalk One" z roku 2009 i reżyserował "Space Odyssey: Voyage To The Planets" z roku 2004).

  Riley o pomoc przy realizacji "First Orbit" poprosił Europejską Agencję Kosmiczną i astronautów z 26. i 27. załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS). To właśnie dzięki nim miały zostać zebrane nagrania obrazów Ziemi, które z orbity widział Jurij Gagarin.

  Astronauci z ISS zbierali materiał w specjalnym module obserwacyjnym Cupola (Kopuła), który na co dzień wykorzystywany jest do bezpośredniego, panoramicznego podglądu operacji wykonywanych automatycznym manipulatorem Canadarm2 czy manewrów dokowania wahadłowców. Cupola stanowi jednak także świetny punkt obserwacyjny Ziemi i innych ciał niebieskich, przez co astronauci mogli wygodnie filmować powierzchnię naszej planety.

  Reżyserowi zależało na odtworzeniu całości "pierwszej orbity", więc astronauci musieli zbierać nagrania "kawałek po kawału" - stacja kosmiczna obiega bowiem Ziemię w czasie krótszym niż czas lotu Gagarina (pełna orbita ISS to 90 minut) i tylko raz na jakiś czas znajduje się nad tymi miejscami na Ziemi, nad którymi przelatywał pierwszy kosmonauta.

  "Naszym celem było pokazanie dokładnie tych obrazów, które kosmonauta ujrzał pięćdziesiąt lat temu" - powiedział Riley.

  Do filmu zostały dołączone zapisy radiowej korespondencji między centrum kontroli lotów i statkiem Wostok 1, w którym znajdował się Gagarin. W "First Orbit" wykorzystano również muzykę z albumu "Cloud Song" kompozytora Philipa Shepparda, z którym Riley współpracował już przy innych projektach.

  Film będzie miał swoją globalną premierę w serwisie YouTube, pod adresem http://www.youtube.com/user/firstorbit. "First Orbit" zostanie również pokazany podczas trwającej całą dobę "Nocy Jurija", w 330 miejscach na całym świecie. Polskie pokazy odbędą się w Toruniu i Gdańsku, we wtorek, 12 kwietnia, po godzinie 20.

  Oficjalna strona produkcji znajduje się pod adresem http://www.firstorbit.org. Serwis umożliwia pobranie aplikacji mobilnych zawierających informacje o locie Gagarina, wraz z ciekawostkami i animacjami. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wostok 2 – drugi w historii załogowy lot orbitalny, drugi lot załogowy statku kosmicznego z serii Wostok. Oznaczenie kodowe Orieł. Misja Wostoka 2 trwała od 6 do 7 sierpnia 1961 roku. Na pokładzie znajdował się jeden kosmonautaHerman S. Titow. Kosmonauta podczas lotu podjął próby ręcznego sterowania statkiem. Titow podczas praktycznie całego lotu odczuwał silne skutki choroby kosmicznej (przypadłość podobna do choroby morskiej). Był pierwszą osobą, która spędziła na orbicie ponad dobę. Kosmonauta w trakcie operacji lądowania katapultował się, podobnie jak Jurij Gagarin.

  Wostok 1 – pierwszy lot kosmiczny człowieka w kosmos. Pierwsza załogowa misja statku kosmicznego typu Wostok. Misja Wostoka miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. O godzinie 6:07 tego dnia, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut. Lot Wostoka 1 był kierowany całkowicie z Ziemi, ponieważ nie wiedziano jak zachowa się organizm kosmonauty w przestrzeni kosmicznej. Przyrządy kontrolne były zablokowane, a kod odblokowujący umieszczono w zalakowanej kopercie na Ziemi.

  Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Lista kosmonautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Lista astronautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Mobilny System Dźwigowy, MSS (ang. Mobile Servicing System) - mechaniczne ramię (wraz ze współpracującym osprzętem) znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odgrywa on bardzo istotną rolę w dalszej rozbudowie stacji, użytkowaniu i konserwacji. Zadania dźwigu to m.in.: przemieszczanie sprzętu i pojazdów zaopatrzeniowych w obrębie stacji, wspieranie astronautów pracujących w otwartej przestrzeni kosmicznej, pomoc przy naprawach i przeglądach modułów oraz innych urządzeń przymocowanych do stacji.

  Dzień z życia (ang. Life in a day) – film dokumentalny, który jest wynikiem akcji zorganizowanej przez portal YouTube z okazji ich 5 urodzin. Internauci z całego świata (z 197 krajów) nadesłali materiał filmowy nakręcony dokładnie dnia 24 lipca 2010 i zawierający wolne odpowiedzi na pytania: Czego się najbardziej boisz? Jaka jest zawartość Twojej torebki? Co kochasz? Czym Ciebie najłatwiej rozśmieszyć?. Z ponad 80000 nadesłanych filmów (4500 godzin materiału) został zmontowany pod okiem Ridleya Scotta (jako producenta) i Kevina MacDonalda (jako reżysera) 90 minutowy film dokumentalny. Kinowa premiera filmu odbyła się podczas festiwalu filmowego Sundance 27 stycznia 2011. Dokument jednocześnie był wyświetlany w serwisie YouTube. 31 października 2011 YouTube poinformował, że Dzień z życia będzie dostępny za darmo na ich stronie internetowej, oraz na DVD.

  Dodano: 12.04.2011. 10:47  


  Najnowsze