• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Premierowy pokazy w olsztyńskim planetarium

  19.02.2012. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Pokaz nieba nad Olsztynem, jakie w 1517 roku oglądał Mikołaj Kopernik zaprezentowano w piątek w olsztyńskim planetarium podczas przedpremierowego pokazu cyfrowej techniki fulldome. Dotychczas tego typu projekcje pokazywano jedynie w Centrum Nauki Kopernik.
  Podczas przedpremierowego pokazu dla mediów wyświetlono dwa filmy, które miały pokazać możliwości nowego sprzętu. Jak podkreślił dyrektor planetarium Jacek Szubiakowski dotychczasowy analogowy sprzęt potrafił wyświetlać obraz nieba zaledwie kilkadziesiąt lat wstecz od bieżącego roku. Nowy cyfrowy sprzęt pozwolił pokazać niebo nad Olsztynem z 1517 roku, kiedy do tego miasta sprowadził się Mikołaj Kopernik.

  Technika fulldome pozwala też na pokazanie kosmosu poza Drogą Mleczną. Podczas pokazu zaprezentowano m.in. widok marsjańskich kraterów, Jowisza, pokazano także inne galaktyki. Wyświetlany obraz był bardzo wysokiej jakości a widzowie mieli poczucie "bycia w kosmosie". Takie złudzenie powstaje ponieważ składający się z 12 tysięcy pikseli obraz jest generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.

  Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane były jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

  Otwarte pokazy dla publiczności w zmodernizowanym olsztyńskim planetarium będą się odbywać od niedzieli - tego dnia przypada kolejna rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Olsztyńskie planetarium zostało wybudowane w 1973 roku jako ,,prezent na 500 urodziny tego astronoma, który kilka lat spędził w Olsztynie i był członkiem kapituły warmińskiej.

  Zamontowanie systemu cyfrowego odtwarzania obrazu to najważniejsza część modernizacji, którą od pewnego czasu przechodzi olsztyńskie planetarium. W ramach tego projektu już odnowiono i nieco przebudowano hol budynku, oświetlone ma zostać obserwatorium ale zamontowanie cyfrowego odtwarzania obrazu to najważniejszy element modernizacji. Całość kosztuje 2,7 mln z czego 1,7 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

  PAP - Nauka w Polsce

  jwo/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Kopernik – polsko-niemiecki serial biograficzny, który jest telewizyjną wersją filmu o tym samym tytule. Serial zrealizowany został w 1972 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, a premierę miał 2 września 1973 roku. Pavimentum – kwadratowa, wypoziomowana, zbudowana z cegieł platforma, z której Mikołaj Kopernik prawdopodobnie prowadził obserwacje nieba.

  Dodano: 19.02.2012. 10:19  


  Najnowsze