• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Grela: jest to szalenie zasłużona Nagroda Nobla

  06.10.2010. 14:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Karol Grela z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie nowych metod pozwalających tworzyć skomplikowane cząsteczki organiczne, imitujące te, które występują w naturze:

  "Uważam, że jest to szalenie zasłużona Nagroda Nobla. Opracowane przez nich reakcje są powszechnie używane w przemyśle i mają bardzo dużą wartość komercyjną. Oczywiście dzisiaj liczba +graczy+ na tym polu jest coraz większa. Jednak ci naukowcy wnieśli bardzo duży wkład na samym początku i rzeczywiście są oni pionierami w tej dziedzinie.

  Opracowana przez nich metoda pozwala bardzo łatwo łączyć cząsteczki związków organicznych w bardzo łagodnych warunkach i bez użycia np. wysokich ciśnień. Dzięki opracowanym przez nich reakcjom skomplikowane cząsteczki można ze sobą łączyć tak, że powstają zupełnie nowe. Jest to więc metoda tworzenia nowych związków z mniejszych.

  Wbrew pozorom takie metody są bardzo trudne do uzyskania i bardzo poszukiwane, dlatego że związki organiczne, z których jesteśmy zbudowani, są bardzo wrażliwe i nie wytrzymują m.in. podgrzewania do bardzo wysokich temperatur.

  Wiązania opracowane przez noblistów znajdują zastosowanie głównie w procesach syntezy drogich związków budujących leki, czyli w dziedzinie którą po polsku określa się mianem chemii farmaceutyków. Pozwalają łączyć tzw. bloki budulcowe do syntezy farmaceutyków reakcjami sprzęgania, katalizowanymi przez pallad.

  Razem z moim doktorantem zrobiliśmy przed chwilą (przed ogłoszeniem decyzji Szwedzkiej Akademii - przyp. PAP) prywatne losowanie, kto otrzyma tegorocznego Nobla z chemii. Otrzymaliśmy dokładnie tych naukowców. Jak widać, przyznanie nagrody właśnie tym uczonym było przez środowisko chemików od jakiegoś czasu przewidywane". EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Czwarta zasada termodynamiki – w termodynamice nierównowagowej jest to zwyczajowe określenie tzw. relacji wzajemności Onsagera, które stwierdzają symetrię związków między tzw. uogólnionymi siłami termodynamicznymi a wywołanymi przez nie przepływami. Relacje te zostały podane w 1931 przez Larsa Onsagera, który za ich sformułowanie i wyprowadzenie otrzymał w 1968 nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Związki Grignarda (związki magnezoorganiczne) − metaloorganiczne związki chemiczne, zawierające przynajmniej jedno wiązanie MgC. Stosowane w syntezie organicznej, szczególnie do otrzymywania alkoholi. Nazwa pochodzi od nazwiska ich odkrywcy Victora Grignarda, który wraz z Paulem Sabatierem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1912 roku. Związki magnezoorganiczne są jednymi z najczęściej stosowanych związków metaloorganicznych. Victor Auguste Grignard (ur. 6 maja 1871 w Cherbourg, zm. 13 grudnia 1935 w Lyon we Francji) – francuski chemik. Odkrył związki związki metaloorganiczne. Opracował metody otrzymywania związków magnezoorganicznych, a także reakcje, w których biorą one udział. W 1912 roku wraz z Paulem Sabatierem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

  Ernst Otto Fischer (ur. 10 listopada 1918 w Monachium, zm. 23 lipca 2007 w Monachium) - niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1973 za pionierskie prace dotyczące chemii związków metaloorganicznych - jako pierwszy otrzymał sandwichowe kompleksy cyklopentadienylowe. Michael Levitt (ur. 6 maja 1947 w Pretorii) - amerykański naukowiec żydowskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Stanforda, członek National Academy of Sciences, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2013.

  John Bates Clark Medal – odznaczenie przyznawane za znaczący wkład do myśli ekonomicznej przez American Economic Association, co dwa lata w okresie 1947–2009, a od 2010 r. corocznie; jest przyznawane osobom, które nie przekroczyły 40. lat życia. Ranga odznaczenia jest porównywana z rangą Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Dotychczas 13 laureatów Medalu zostało w późniejszym okresie nagrodzonych Nagrodą Nobla, dlatego wyróżnienie to jest uznawane za dobry predyktor przyszłych noblistów. Datowanie radiowęglowe – metoda badania wieku przedmiotów oparta na pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla C a izotopami trwałymi C i C (datowanie izotopowe). Metoda dostępna w wielu laboratoriach, również w Polsce, opracowana została przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949. Libby otrzymał za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku.

  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

  Dodano: 06.10.2010. 14:49  


  Najnowsze