• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Krzysztof Bogdan laureatem nagrody Instytutu Matematycznego PAN

  01.06.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Krzysztof Bogdan z Politechniki Wrocławskiej został laureatem nagrody Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki. Wręczenie nagrody odbędzie się 9 czerwca w Warszawie; laureat otrzyma 12 tys. zł.

  Jak informuje Politechnika Wrocławska, uczonego z Instytutu Matematyki i Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki wyróżniono za "wyniki wiążące teorie procesów stochastycznych z klasyczną analizą matematyczną".

  Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN ustanowiono w 2009 roku. Od tamtej pory każdego roku otrzymuje ją jeden polski matematyk, który nie przekroczył 45. roku życia. W 2010 r. nagrodę zdobył Sławomir Solecki z University of Illinois, za prace z teorii mnogości dotyczące zastosowań deskryptywnej teorii mnogości w topologii i analizie. W 2009 r. nagrodzono Jarosława Włodarczyka z Purdue University, za wybitne rezultaty z geometrii algebraicznej.

  Wyróżnienie zostanie wręczone podczas uroczystej otwartej sesji Rady Naukowej IM PAN.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Jacek Cichoń (ur. 3 września 1953 w Nowej Soli) – polski matematyk i informatyk, badacz teorii mnogości i teorii miary oraz topologii i teorii funkcji rzeczywistych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie profesor Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Instytut Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej - jeden z trzech instytutów Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Krzysztof Stempak (ur. 24 maja 1956 w Nowej Soli) – polski matematyk (specjalność: analiza harmoniczna), profesor zwyczajny Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

  Władimir Igoriewicz Arnold, ros. Влади́мир И́горевич Арно́льд (ur. 12 czerwca 1937 w Odessie, zm. 3 czerwca 2010 w Paryżu) – rosyjski matematyk, profesor Instytutu Stiekłowa w Moskwie i Uniwersytetu w Paryżu IX. Znany z prac w teorii katastrof, geometrii algebraicznej, mechaniki klasycznej i topologii. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Leninowskiej (1965) i Nagrody Wolfa w matematyce (2001). Koło naukowe Nanoin – jedno z pierwszych w Polsce studenckich kół naukowych poświęconych nanoinżynierii. Założone 25 maja 2009 roku na Politechnice Wrocławskiej przy Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Celem koła jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy w zakresie nanonauki oraz rozpowszechnianie jej zarówno w środowisku studenckim, jak i poza uczelnią.

  Nagroda Nemmersa to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe lub kulturalne przez Uniwersytet Northwestern, ustanowione dzięki pośmiertnej darowiźnie byłego profesora Northwestern, Erwina Essera Nemmersa oraz jego brata Frederica. Nagrody z ekonomii i matematyki przyznawane są od 1994 roku co dwa lata. W 2004 roku została ustanowiona trzecia nagroda w dziedzinie muzyki. Wraz ze wzrostem zasobów funduszu nagrody będą oferowane w kolejnych dziedzinach. Laureaci zazwyczaj spędzają 10 tygodni gościnnie oferując wykłady na Uniwersytecie Northwestern w dziedzinie, z której zostali wyróżnieni. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Małgorzata Mikołajczyk (ur. 4 listopada 1966 we Wrocławiu) - polska matematyczka, dydaktyk i popularyzator matematyki, kierownik Pracowni Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Witold Ignacy Więsław (ur. 29 marca 1944 w Warszawie) – polski matematyk i historyk matematyki. Pracownik Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Siergiej Pietrowicz Nowikow (ros. Сергей Петрович Новиков, ur. 20 marca 1938) – rosyjski matematyk. Profesor Uniwersytetu Moskiewskiego, Instytutu Stiekłowa w Moskwie a także na University of Maryland, College Park. Znany z prac w geometrii, topologii algebraicznej, także teorii solitonów i ogólnej teorii względności. Laureat wielu nagród, w roku 1970 otrzymał medal Fieldsa, a w 2005 dostał Nagrodę Wolfa.

  Rafał Molski, pierwotnie Rafał Mozelman (ur. 29 marca 1925, zm. 20 kwietnia 2000 w Warszawie) – polski matematyk i filozof matematyki żydowskiego pochodzenia, uczestnik powstania w getcie warszawskim, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Specjalizował się w topologii i filozofii matematyki. Promotorem jego pracy doktorskiej był Karol Borsuk.

  Bogdan Bojarski (ur. 1931) - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się równaniami różniczkowymi i analizą matematyczną. Od 1973 jest członkiem PAN, gdzie od 1986 pełni funkcję prezesa Instytutu Matematycznego. Nagrody przyznawane periodycznie lub sporadycznie za wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie. Nagroda może być honorowa lub nieść z sobą korzyści finansowe.

  Jakobe Mansztajn (ur. 1982) − polski poeta, bloger. Jeden z najbardziej cenionych poetów młodego pokolenia. Autor książki poetyckiej Wiedeński high life (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii "Debiut roku", a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury. W 2010 roku nominowany także do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego Korespondencja z ojcem i jeden z inicjatorów akcji Zjednoczenia Czytelniczego promującego czytelnictwo w kraju. Tłumaczony na hebrajski, białoruski, angielski i norweski. Mieszka w Gdańsku. Petersburski Oddział Instytutu Matematycznego im. W. A. Stiekłowa – instytut matematyczny działający w ramach Rosyjskiej Akademii Nauk.

  Lucjan Jacak, prof. dr hab. inż. (ur. 6 czerwca 1952 r. w Wałbrzychu) – polski fizyk-teoretyk, członek Komitetu Fizyki PAN i od 1976 pracownik naukowy i wykładowca Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Tadeusz Burczyński (ur. 25 maja 1949) – polski inżynier mechanik, profesor nauk technicznych, wykładowca akademicki Politechniki Śląskiej i Politechniki Krakowskiej, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 01.06.2011. 00:47  


  Najnowsze