• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Langer o Noblu dla badaczy grafenu: nagroda im się należała

  05.10.2010. 15:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Jerzy Langer, kierownik Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu o przyznaniu Nagrody Nobla Andre Gaimowi i Konstantinovi Novoselovowi za wyizolowanie grafenu:

  "Myślę, że ta nagroda się im należała. Odkrycie grafenu to krok ku miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, krok do dalszego zmniejszenia rozmiarów i upakowania elementów elektronicznych. Te elementy zbliżają się do nanoskali, ale tam już są osiągane pewne granice materiałowe. A grafen to nowy materiał, który w sposób naturalny sprowadza procesy do grubości poniżej nanometra. Dzięki niemu można zwiększyć - na razie tylko teoretycznie - upakowanie elementów elektronicznych, a dzięki temu zwiększyć pojemność pamięci czy szybkość działania urządzeń informatycznych.

  Grafen to bardzo nowoczesny materiał o grubości atomowej warstwy węgla, o grubości pojedynczych atomów. Za jego pomocą można uzyskiwać stosunkowo duże powierzchnie.

  Wydaje się jeszcze lepszy niż wcześniej odkryte nanorurki węglowe, bo ma mniejszą czułość na uszkodzenia czy defekty strukturalne, ma większe przewodnictwo elektryczne i troszeczkę łatwiej go otrzymać.

  Jest to materiał ze szczytów zainteresowania i fizyków i fizykochemików, a także po części inżynierów elektroniki, chociaż na razie jesteśmy daleko od bezpośrednich praktycznych zastosowań. Próbuje się go stosować jako domieszkę przewodzącą czy uszlachetniającą polimery.

  Grafen będzie wykorzystywany tak, jak obecnie podkłady krzemowe z półprzewodników klasycznych, do budowy urządzeń elektronicznych. Jak obecne układy są robione na bazie krzemu, tak grafen będzie stanowił podstawę do konstrukcji złożonych układów elektronicznych w małej skali, a przynajmniej małej skali grubości".

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala


  agt/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 05.10.2010. 15:40  


  Najnowsze