• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Turski o tym, czy święty Mikołaj łamie prawa fizyki

  22.12.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Co święty Mikołaj może zrobić z grafenem z komina i w ilu tankowcach zmieściłyby się jego prezenty? Opowiadał o tym prof. Łukasz Turski w czasie spotkania Kawiarni Festiwalu Nauki w Warszawie.

  Turski w czasie swojego wykładu postanowił zbadać, jak święty Mikołaj radzi sobie z prawami fizyki. Wykonując żartobliwe eksperymenty myślowe, popularyzator chciał pokazać, jak ciekawa jest fizyka i w jak wielu dziedzinach życia może się przydać.

   

  24 grudnia święty musi odwiedzić ok. 2 mld dzieci z całego świata. Ile ma na to czasu? "24 godziny miałby, gdyby siedział w miejscu" - zaznaczył prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i wyjaśnił, że jeśli dojdą do tego zmiany stref czasowych, okazuje się, że święty Mikołaj zyskuje kolejne 24 godziny.

  Na szczęście część z 2 mld dzieci ma rodzeństwo - średnio na rodzinę wypada trochę mniej niż 2,5 dziecka - więc, jak obliczył Turski, mieszkań do odwiedzenia byłoby 860 mln. Według Turskiego, jeśli mieszkania z dziećmi rozłożone byłyby równomiernie na całej powierzchni Ziemi, aby odwiedzić każde z nich, Mikołaj musiałby pędzić z prędkością ponad 2 tys. km/sek. Ale jeśli święty chciałby przy każdym kominie spędzić kilka minut, prędkość jego sań musiałaby się zbliżyć do prędkości światła.

  Turskiego zastanowiło to, dlaczego sanie Mikołaja są tak ciche. Przecież przy przekraczaniu prędkości dźwięku (ok. 330 m/s) powinny emitować charakterystyczny huk. Fizyk przypomniał, że taki huk towarzyszy np. rozpędzającym się do prędkości ponaddźwiękowej samolotom wojskowym. Tymczasem, jak zauważył, w wigilijny wieczór takiego huku zazwyczaj nie daje się usłyszeć. Turski żartował, że może funkcję zagłuszania takiego huku mają poroża reniferów z mikołajowego zaprzęgu.

  Nie tylko huk może być dla Mikołaja problemem, ale i siły, jakie działałyby na świętego w czasie przyspieszania do niezbędnej prędkości. Turski obliczył, że przy ruszaniu na Mikołaja działałaby siła 10^12 niutona. A, jak zobrazował popularyzator, 1 niuton to siła potrzebna, żeby "w Londynie podnieść jabłko na wysokość 1 metra". Widać było, jak gigantyczna siła działałaby na świętego.

  Mikołaj w swoich saniach miałby też gwarantowane gigantyczne przeciążenie. O ile przyspieszenie ziemskie wynosi 1g, to w przyspieszającej Corvecie na kierowcę działa dodatkowo przeciążenie o wartości 0,8g. Z kolei rekordzista przeciążeń, John Stapp, w saniach rakietowych (Turski zaznaczył, że takie sanie można było zobaczyć w ostatniej części filmu o Indianie Jonesie) - przeżył przeciążenie wynoszące ponad 45g. To jednak nic w porównaniu ze Świętym Mikołajem, który musiałby wytrzymać miliony razy więcej.

  Innym problemem Mikołaja musi być transport prezentów. Gdyby jedna paczka ważyła 2 kg, Mikołaj potrzebowałby 3-5 supertankowców, żeby je przetransportować - obliczył Turski. "Ale wtedy by pewnie ktoś to na niebie zobaczył!" - śmiał się fizyk i zaznaczył, że pewnie wygodniej byłoby produkować te prezenty po dotarciu na miejsce. Żartował, że prezenty Mikołaj mógłby np. drukować za pomocą drukarki trójwymiarowej. Potrzebny jest jednak jeszcze materiał, z którego można zrobić wydruk 3D. A gdzie może go znajdować Mikołaj? Zapewne w kominie, bo - jak wyjaśnił Turski - świetnie do tego nadawałby się... grafen, który można znaleźć w sadzy.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Renifery Świętego Mikołaja − tworzą zaprzęg dziewięciu latających reniferów, które tradycyjnie ciągną sanie Świętego Mikołaja i pomagają mu dostarczać bożonarodzeniowe prezenty. Zwykle wymienia się: Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika, Profesorka oraz Rudolfa. Ich imiona bazują na tych wymienionych w wierszu Clementa C. Moore z 1832 r. który prawdopodobnie przyczynił się do spopularyzowania reniferów jako symboli Bożego Narodzenia. Mikołajki – zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w Polsce, obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Listy Świętego Mikołaja (tyt. oryg. Father Christmas Letters (1976), Letters from Father Christmas (2004)) – zbiór listów napisanych i zilustrowanych przez J.R.R. Tolkiena w latach 1920-1942. Tolkien pisał je rokrocznie od "Świętego Mikołaja" dla swoich dzieci przedstawiając w nich przygody Świętego Mikołaja i jego pomocników w mijającym roku.

  Pani Mikołajowa – żona Świętego Mikołaja. Zgodnie ze świąteczną tradycją wspólnie z elfami wypieka herbatniki oraz pomaga Mikołajowi w przygotowywaniu zabawek dla dzieci. Jej imię jest tajemnicą, chociaż bywa nazywana Mary, Jessica, Layla, Annette albo Marta. Kościół św. Mikołaja – zabytkowy drewniany kościół, znajdujący się w Borowej Wsi, dzielnicy Mikołowa. Jest kościołem parafialnym w dekanacie Mikołów w archidiecezji katowickiej.

  Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Bujaków, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Górka. Stanowi Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej. Parafia pw. św. Mikołaja w Mikołowie Borowej Wsi – rzymskokatolicka parafia w dekanacie mikołowskim, erygowana od 20 grudnia 1957 przy drewnianym kościele przeniesionym do Borowej Wsi z Przyszowic.

  Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach - znajduje się w dzielnicy Mikołowa - Paniowach i należy do dekanatu Mikołów. Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika.

  Mikołaj i Aleksandra – brytyjski film historyczny z 1971 roku na podstawie książki Roberta Massie, która przedstawia losy Mikołaja II i jego rodziny.

  Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Mokre, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Zamkowej.

  Polskie Stronnictwo Ludowe (Mikołajczykowskie) – polska prawicowa ludowa partia polityczna działająca w latach 90., nawiązująca swoją nazwą do Stanisława Mikołajczyka. Gra o św. Mikołaju (fr.Le Jeu de Saint Nicolas) – dramat religijny Jeana Bodela, częściowo oparty na współczesnych autorowi legendach o św. Mikołaju. Powstał w latach 1198-1202.

  Mikołajowska Rada Obwodowa - organ obwodowego samorządu terytorialnego w obwodzie mikołajowskim Ukrainy, reprezentujący interesy mniejszych samorządów - rad rejonowych, miejskich, osiedlowych i wiejskich, w ramach konstytucji Ukrainy oraz udzielonych przez rady upoważnień. Siedziba Rady znajduje się w Mikołajowie. Kościół Świętego Jana w Mikołowie – kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, znajdujący się w Mikołowie, w województwie śląskim. Mieści się przy placu księdza Karpeckiego.

  Mikołaj z Polski, inne formy nazwiska: Mikołaj Polak, Nicolaus (Nicholaus) de Polonia, Nicholaus Polonus (ur. I połowa XIII w.) – dominikanin, wykształcony we Francji medyk na dworze Leszka Czarnego.

  Dodano: 22.12.2011. 00:04  


  Najnowsze