• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Udalski gościem Śląskiej Kawiarni Naukowej

  20.09.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeden z najwybitniejszych astronomów, odkrywca planet pozasłonecznych prof. Andrzej Udalski będzie gościem Śląskiej Kawiarni Naukowej. 6 października w Katowicach uczony będzie mówił o poszukiwaniu odległych globów i wyjaśni czym jest mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

  To spotkanie to także 4. urodziny kawiarni prowadzonej przez dr. Tomasza Rożka, nagrodzonego tytułem Popularyzatora Nauki 2008 przez PAP i resort nauki.

  Jak zapowiada dr Rożek, wśród kwestii poruszanych na spotkaniu z astronomem znajdą się pytania o szanse na znalezienie "Nowej Ziemi" i prawdopodobieństwo występowania życia w kosmosie. Prowadzący zaprasza do profilu kawiarni na Facebooku, gdzie można zaproponować inne pytania do gościa kawiarni.

  Spotkanie pod hasłem "Poszukacie z nami planet?" rozpocznie się o godz. 18.00, w katowickim klubie Oko Miasta przy Rondzie Sztuki.

  Serwis Nauka w Polsce pisał: o prof. Udalskim tutaj; o mikrosoczewkowaniu grawitacyjnym tutaj; o Śląskiej Kawiarni Naukowej i dr. Tomaszu Rożku tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kawiarnia „?” (Кафана ?, Кафана Знак Питања/Kafana ?, Kafana Znak Pitanja) – jedna z najbardziej znanych zabytkowych kawiarni w Belgradzie (ul. Kralja Petra 6). Założona w 1823 r. przez Księcia Miloša, była następnie prowadzona przez doktora Ećima Toma i stąd nosiła nazwę „Kawiarnia-restauracja Ećima Toma”. Kiedy jednak przemianowano ją (jeszcze w 1. połowie XIX w.) na „Kawiarnię Katedralną”, zaprotestowały władze duchowne, widząc w tej nazwie brak poszanowania dla domu Bożego, jakim jest katedra, mimo że – właśnie przez poszanowanie – właściciel zakazał palenia tytoniu przed wejściem do kawiarni. Ponieważ rozstrzygnięcie kwestii dopuszczalności takiej nazwy dla kawiarni przeciągało się, właściciel ugodowo zdjął szyld z nazwą „Kawiarnia Katedralna” i zawiesił w tym miejscu szyld ze znakiem zapytania: „?”. Problem nazwy do dzisiaj nie został rozwiązany i zapewne poszedłby w zapomnienie, gdyby nie to, że w międzyczasie nazwa „?” przyjęła się na tyle, iż dzisiaj kawiarnia pod tą nazwą i z szyldem „?” jest atrakcją turystyczną miasta. Śląska Kawiarnia Naukowa – stowarzyszenie koordynowane przez Tomasza Rożka. Jednym z projektów stowarzyszenia są comiesięczne spotkania służące popularyzacji nauki. Stowarzyszenie organizuje też interaktywną wystawę edukacyjną "Dolina Węgla". Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (do 2003 roku Wydział Techniki) – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach wydziału rozwijane są dwa obszary działalności naukowej: informatyka oraz nauka o materiałach, w ramach których prowadzona jest edukacja na następujących kierunkach:

  Vis-à-vis – bar znajdujący się w Krakowie przy Rynku Głównym 29 w Kamienicy Pod Blachą. Zwany popularnie Zwis. Mieściło się tutaj całymi latami nieformalne biuro Piwnicy, miejsce stałych spotkań ludzi związanych z tym kabaretem. Przed wejściem znajduje się pomnik Piotra Skrzyneckiego, lidera i konferansjera kabaretu Piwnica pod Baranami niegdyś stałego bywalca tej kawiarni. Fundatorem pomnika był kompozytor Zbigniew Preisner. Rzeźbę wykonali Grażyna Borkowska-Niemojewska i Łukasz Niemojewski. Stałymi bywalcami kawiarni nadal bywają głównie artyści: malarze, poeci, piosenkarze i aktorzy, fotograficy i filmowcy, oraz znane krakowskie postaci. Znani bywalcy baru to m.in. poeta Marcin Świetlicki (który uwiecznił lokal w swoim wierszu Do Zwisu i z powrotem oraz kryminale Dwanaście), Andrzej Sikorowski, Tadeusz Śliwiak, krytyk Paweł Głowacki, Leszek Wójtowicz, Jan Nowicki. Kloszardem przesiadującym w zVisie był słynny Szajbus Zbigniew Fijałkowski, bohater licznych incydentów i opowieści. Bywalcy baru od 2007 roku wydają gazetkę "Vis a vis", dostępną w wydaniu papierowym, oraz w internecie. Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.

  Jama Michalika – jedna z najstarszych krakowskich kawiarni. Znajduje się na Starym Mieście w Kamienicy Bełzowskiej przy ul. Floriańskiej 45. Nauka w Polsce – ogół naukowej działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej w Polsce dotyczącej nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, inżynieryjnych, oraz sztuki i filozofii.

  Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – muzeum położone w Rudzie Śląskiej. Placówka prowadzona jest przez Fundację Minionej Epoki z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Francesco Procopio Cutò też jako Francesco Procopio dei Coltelli (ur. 9 lutego 1651 w Palermo, zm. 10 lutego 1727 w Paryżu) – włoski kucharz i przedsiębiorca, założyciel jednej z najstarszych kawiarni w Paryżu.

  Klub Szyderców - kabaret literacki działający w Poznaniu w latach 1932 - 1935, występujący w kawiarni Pod Kaktusem przy Placu Wolności.

  CYTBIN (Cytowania w Bibliotekoznawstwie i Informacji Naukowej) – indeks cytowań w postaci bibliograficznej bazy danych. Pomysł budowy tej bazy zrodził się w 2002 roku w Zakładzie Bibliografii i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Źródłem opisów do bazy są artykuły z czasopism naukowych i fachowych z zakresu bibliotekoznawstwa oraz informacji naukowej, takie jak: Bibliotekarz, Przegląd Biblioteczny, Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej, Roczniki Biblioteczne oraz Zagadnienia Informacji Naukowej.

  Café Tortoni – sławna kawiarnia położona pod numerem 825 na Avenida de Mayo, Buenos Aires, Argentyna. Otwarta w 1858 roku przez francuskiego emigranta nazywającego się Touan. Nazwa pochodzi od od innej kawiarni, znajdującej się w Paryżu przy Boulevard des Italiens gdzie gromadziła się XIX-wieczna elita miasta. Zainspirowana przez kawiarnie w stylu Fin de siècle. Budynek dawnej kawiarni "Wojko" w Katowicach − zabytkowa kamienica mieszczańsko-handlowa przy ulicy Adama Mickiewicza 8 katowickiej dzielnicy Śródmieście.

  Kawiarnia Dobskiego – jedna z największych i najmodniejszych kawiarni międzywojennego Poznania zlokalizowana przy ul. Fredry 13. Kabaret Dudek - założony i kierowany przez cały czas istnienia przez Edwarda Dziewońskiego. Zainaugurował działalność w styczniu 1965. Przedstawienia kabaretu odbywały się w kawiarni "Nowy Świat" przy ulicy Nowy Świat 61 w Warszawie.

  Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej − instytucja o charakterze badawczo-naukowym. Siedziba mieści się przy ulicy Ligonia 7 w Katowicach. Jest częścią Biblioteki Śląskiej. Problem demarkacji – problem w filozofii i metodologii nauki dotyczący kryteriów rozróżniania nauki od innych dziedzin działalności ludzkiej, przede wszystkim pseudonauki, wierzeń religijnych, metafizyki. Problem ten wynika z trudności odpowiedzi na pytania: czym jest nauka, jaka jest jej istota czy specyfika?

  Dodano: 20.09.2011. 00:11  


  Najnowsze