Prof. Wnuk na UAM o początkach i ewolucji wszechświata
13.01.2011. 00:11opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
W najbliższy piątek, 14 stycznia, w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Edwin Wnuk wygłosi wykład pt. "Początek i ewolucja Wszechświata". Będzie to pierwsza odsłona tegorocznego cyklu otwartych wykładów przygotowanych przez instytutu.
Wykład prof. Wnuka, prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i dyrektora OA UAM odbędzie się dwa razy - o godzinie 17.00 i 18.30.
Kolejne spotkania w ramach cyklu mają się odbywać w późniejszych godzinach - organizatorzy wykładów planują rozpoczynać je tak, aby po ich zakończeniu uczestnicy mogli od razu przejść na pokazy nieba.
Podczas spotkania 11 lutego dr Wojciech Borczyk opowie o życiu i dorobku Heweliusza (godz. 18.00 i 19.30), 11 marca dr hab. Tomasz Kwiatkowski wygłosi wykład pt. "O baobabach i Małym Księciu, czyli co kryją wnętrza planetoid" (godz. 18.30 i 20.00), a 8 kwietnia dr Justyna Gołębiewska przestawi instrukcję obsługi nieba (godz. 19.30 i 21.00).
Podczas dwóch ostatnich przed przerwą wakacyjną wykładów dr Halina Prętka-Ziomek postara się odpowiedzieć na pytanie "Kiedy zasiedlimy obce światy?" (13 maja, godz. 20.00 i 21.30), a dr Anna Marciniak opowie o Słońcu (10 kwietnia, godz. 21.00 i 22.00).
W związku z ograniczoną liczbą miejsc (36) na sali wykładowej w OA UAM, osoby zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniach są proszone o przesłanie zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej http://www.astro.amu.edu.pl/popular/wo/wo11.php lub potwierdzenie telefoniczne (numer: 61 829 27 70, w godz. 8-15.
Zapisy będą przyjmowane z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
PAP - Nauka w Polsce
jpo/ agt/bsz
Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
Growing Up in the Universe – seria wykładów Richarda Dawkinsa będąca częścią wykładów bożonarodzeniowych Royal Institution, w których omawia ewolucję życia we wszechświecie.
Wybory do parlamentu Republiki Czeskiej 1992 odbyły się w piątek 5 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 22 i w sobotę 6 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 14. O 200 miejsc w czeskim parlamencie walczyły 42 zarejestrowane komitety. Frekwencja wyniosła 85,08%.
Wybory do parlamentu Republiki Czeskiej 1992 odbyły się w piątek 5 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 22 i w sobotę 6 czerwca 1992 r. od godz. 8 do godz. 14. O 200 miejsc w czeskim parlamencie walczyły 42 zarejestrowane komitety. Frekwencja wyniosła 85,08%.
Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu). Jest to prawdopodobnie najczęstsza metoda nauczania stosowana względem osób dorosłych, w której osoba przekazująca wiedzę nie dyktuje tego, co słuchacz ma zapisać w zeszycie, a raczej prowadzi jak gdyby monolog, rozbudowaną wypowiedź na dany temat. Jeżeli istnieje ku temu potrzeba, słuchacze wykładu samodzielnie sporządzają notatki w trakcie wykładu, choćby notując kwestie niejasne aby zadać po wykładzie pytanie.
Średnia wykładnicza (ang. exponential moving average) – średnia krocząca, w której kolejne wartości są wykładniczo o coraz mniejszej wadze. Średnia wykładnicza nazywana jest również średnią wygładzaną wykładniczo.
Wykładnik krytyczny to stała liczba występująca w wykładniku zależności jakiejś wielkości fizycznej od temperatury posiadającej rozbieżność potęgową wokół temperatury krytycznej (temperatury ciągłego przejścia fazowego).
Feynmana wykłady z fizyki – zapis wykładów wygłoszonych przez Richarda Feynmana dla studentów fizyki I i II roku na Caltechu (Kalifornijskim Instytucie Techniki) w latach 1961-1964. Publikacja ta została opracowana przez Feynmana, Roberta Leightona i Matthew Sandsa.
Dodano: 13.01.2011. 00:11
Najnowsze
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepiÄ… siÄ™ przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)
- NCN: 280 mln zł na badania naukowe (Konkursy i nagrody)
- Diamentowy Grant 2015: uroczyste wręczenie nagród (Konkursy i nagrody)