• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekordowa liczba widzów w toruńskim planetarium

  04.01.2012. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Toruńskie planetarium poinformowało, że w 2011 roku odwiedziła je rekordowa liczba widzów - ponad 200 tysięcy. W sumie w ciągu kilkunastu lat działania planetarium sprzedano sporo ponad 2 miliony biletów. 

  W minionym roku padł rekord frekwencji w historii toruńskiego planetarium. 9 grudnia na pokazie o godzinie 11.30 instytucja gościła widza, który wykupił 200-tysięczny bilet w 2011 roku. Okazał się nim uczeń ze Szkoły Podstawowej w Józefowie k. Legionowa. Od planetarium otrzymał okolicznościowe upominki, a od zaskoczonej widowni oklaski.

  Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu rozpoczęło działalność 17 lutego 1994 r. Powoli zbliża się do liczby trzech milionów widzów. Pierwszy milion widzów zanotowano po 7 latach działalności: milionowym widzem został 22 marca 2001 roku uczeń szkoły z Chełmna. Drugi milion osiągnięto w 2007 roku, bilet z takim numerem otrzymał uczeń z bydgoskiego gimnazjum.

  Przedstawiciele planetarium poinformowali także, że w pod koniec minionego roku planetarium było po raz pierwszy miejscem obrony pracy magisterskiej. Natalia Oliwiak z Wydziału Sztuk Pięknych UMK powiesiła w planetarium 12 obrazów z cyklu ,,Kręgi czasu", będących interpretacją każdego z miesięcy roku. Tradycyjne obrazy to jednak tylko pierwsza część pracy, bowiem na kopule planetarium obrazy miały swoją kontynuację w formie audiowizualnej. Promotorem pracy był prof. Kazimierz Rochecki.

  Planetarium w Toruniu szykuje się też do uruchomienia nowego systemu projekcji seansów typu ,,full dome". Odbyła się już nieoficjalna premiera, a pierwszy publiczny pokaz nowego systemu będzie można podziwiać już niedługo.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM. Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Greencastle (irl. An Caisleán Nua) – miejscowość w Irlandii nad zatoką Lough Foyle, w hrabstwie Donegal, pierwotnie wioska rybacka u stóp średniowiecznego zamku. Współcześnie część ludności wciąż trudni się rybołówstwem. Od niedawna działa tu przeprawa promowa do położonej po drugiej stronie zatoki miasteczka Magilligan w Irlandii Północnej. W porcie działa też niewielkie Muzeum Morskie i planetarium. Planetarium w Toruniu: Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

  Dodano: 04.01.2012. 14:04  


  Najnowsze