• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczęto negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do ESA

  14.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska rozpoczyna negocjacje o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Eksperci prognozują, że akces naszego kraju do Agencji nastąpi w 2012 lub 2013 roku. "Biorąc pod uwagę bardzo dobrą współpracę naszych naukowców i inżynierów w ramach porozumienia PECS i oczekiwania Agencji co do przystąpienia Polski, etap negocjacji powinien zakończyć się sukcesem" - wyjaśnił Mateusz Wolski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP), który koordynuje konsultacje społeczne programu rozwoju systemów satelitarnych i technologii kosmicznych w Polsce.

  Ekspert ds. polityki kosmicznej z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) Jakub Ryzenko dodał: "()można liczyć na udane negocjacje zakończone podpisaniem traktatu w 2012 roku i jego ratyfikacji najpóźniej w 2013 roku". To oznacza, że w ciągu maksymalnie dwóch lat Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Warto przypomnieć, że na drodze do ESA Polskę wyprzedziły Czechy (które już są członkiem Agencji) i Rumunia (w której w styczniu bieżącego roku odbyła się konwencja ESA, podczas której zostały podpisane umowy o członkostwie i obecnie czekają one już tylko na ratyfikację).

  Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Double Star – pierwsza wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, której celem było badanie przy użyciu dwóch chińskich satelitów Tan Ce (pol. badacz) magnetosfery Ziemi (w tym jej ogona magnetycznego) oraz wpływu oddziaływania Słońca na naszą planetę. Plan dla Europejskich Państw Współpracujących (ang. Plan for European Cooperating State, PECS) − specjalny status europejskiego państwa współpracującego, które ma przygotować się do członkostwa w ESA - przedsiębiorstwa z tych państw mogą brać udział w programach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umożliwia to - obok istniejącej już współpracy naukowej - także kooperację firm państwa z PECS z europejskim przemysłem kosmicznym. ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących:

  Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów: SMART-1 (ang. Small Missions for Advanced Research in Technology 1) – bezzałogowa sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pierwsza księżycowa misja tej agencji. Przeznaczona do testowania nowych technologii, które mają zostać wykorzystane w konstrukcji przyszłych sond kosmicznych. Od listopada 2004 do września 2006 sztuczny satelita Księżyca.

  Don Quijote – niezrealizowana misja sondy kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, która planowana była na rok 2013 lub 2015. Jej celem miało być sprawdzenie, czy planetoidy i meteoroidy da się odchylać z ich orbity. Misję nazwano na cześć Don Kichota, fikcyjnego rycerza z XVII wieku, tytułowego bohatera powieści Miguela de Cervantesa. W 2011 roku okazało się, że ESA nie pracuje już nad tym programem i nie wyszedł on poza etap studium koncepcyjnego. Mars Express – bezzałogowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodził orbiter Mars Express Orbiter (MEO) oraz lądownik Beagle 2. To pierwsza misja na Marsa tej agencji.

  Włoska Agencja Kosmiczna (wł. Agenzia Spaziale Italiana, ASI) – włoska, państwowa organizacja mająca na celu promocję, koordynowanie i realizację projektów kosmicznych, w których biorą udział Włochy. Założona w 1988, podlega ministerstwu szkolnictwa wyższego i badań naukowych i technologicznych. Jest przedstawicielem Włoch w Europejskiej Agencji kosmicznej. Roczny budżet organizacji wynosi około 900 mln USD. Cluster – bezzałogowa misja naukowa sond Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest dokładne zbadanie ziemskiej magnetosfery oraz jej interakcji z wiatrem słonecznym.

  COS-B (akronim od Cosmic Ray Satellite – satelita promieni kosmicznych) – satelita naukowy. Ósma misja agencji CERS/ESRO, pierwszy satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, wraz z SAS-2 prowadził pierwsze dokładne obserwacje Wszechświata w promieniach gamma. COS-B miał na pokładzie jeden duży eksperyment: Gamma-Ray Telescope (teleskop promieni gamma), który był dokonaniem grupy europejskich laboratoriów naukowych, znanej jako Caravane Collaboration. Misja COS-B była pierwotnie zaplanowana na dwa lata. Jednak trwała pomyślnie przez 6 lat i 8 miesięcy. COS-B wykonał pierwszą kompletną mapę Galaktyki w promieniach gamma.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

  CryoSat-2 – satelita naukowo-badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeznaczony do badań pokrywy lodowej na Ziemi za pomocą wysokościomierza radarowego. Powstał w celu zastąpienia niedoszłego satelity CryoSat, utraconego w nieudanym wystrzeleniu na orbitę. Stanowi część programu obserwacji Ziemi ESA, pod nazwą Earth Explorers. Kosmiczne Obserwatorium Herschela (ang. Herschel Space Observatory), w skrócie nazywane Herschel – teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przeznaczony do prowadzenia obserwacji astronomicznych w zakresie dalekiej podczerwieni i fal submilimetrowych. Obserwatorium zostało wyniesione 14 maja 2009, wspólnie z satelitą Planck, na orbitę wokół punktu L2 układu Ziemia – Słońce, znajdującego się w odległości około 1,5 mln km od Ziemi. Obserwacje astronomiczne były prowadzone do 29 kwietnia 2013. Łączność z satelitą została zakończona 17 czerwca 2013.

  Rosetta – sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej przeznaczona do wykonania pierwszych szczegółowych badań in situ na powierzchni jądra kometarnego i z orbity wokół niego.

  Dodano: 14.06.2011. 00:04  


  Najnowsze