• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczyna się projekt Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej

  15.03.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  11 europejskich instytucji naukowych i edukacyjnych zainaugurowało wspólny projekt "Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej". Jego celem jest zbudowanie sieci radioteleskopów i wykorzystanie jej do prowadzenia obserwacji astronomicznych wprost ze "szkolnej ławy".

  W Polsce projekt koordynuje Uniwersytet Jagielloński, a całe przedsięwzięcie jest dofinansowane z europejskiego programu Comenius Multilateral. Jeden z takich niewielkich radioteleskopów - w pełni sterowalna przez internet, trzymetrowa antena, stanie właśnie w Krakowie, na terenie Obserwatorium Astronomicznego UJ.

  Poza uczniami z Polski, własne obserwacje galaktyki na falach radiowych będą mogli przeprowadzać uczniowie z Francji, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Cypru, Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. Pierwsze zadania to badanie rotacji Drogi Mlecznej i promieniowania wodoru.

  Projekt jest kierowany również do miłośników astronomii, którzy obserwacje Drogi Mlecznej mogą prowadzić w ramach działalności amatorskich obserwatoriów czy planetariów lub samodzielnie.

  W ramach projektu z Obserwatorium Astronomicznym UJ współpracuje już Centrum Fizyki Teoretycznej PAN - polski koordynator programu Hands-On Universe, Europe oraz Polski Portal Astronomiczny - Astronomia.pl. Podobnie jak w innych projektach inicjowanych przez HOU, także w "Radiowych obserwacjach Drogi Mlecznej" kluczową rolę mają odegrać nauczyciele - na co dzień to dzięki ich inicjatywie uczniowie będą uzyskiwali dostęp do sieci radioteleskopów.

  Już w kwietniu grupa kilku polskich nauczycieli-trenerów, uda się do Portugalii na szkolenie związane z projektem. Następnie przeprowadzą oni ćwiczenia obserwacyjne na lekcjach lub kółkach zainteresowań w swoich szkołach oraz pomogą koordynatorom projektu zachęcić innych nauczycieli do wzięcia udziału w projekcie.

  Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć w serwisie internetowym dostępnym pod adresem: http://www.oa.uj.edu.pl/hou/

  PAP - Nauka w Polsce

  jpo/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 15.03.2011. 00:11  


  Najnowsze