• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ruszył Konkurs Astrofotograficzny gdańskiego Centrum Hewelianum

  03.02.2011. 00:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Miłośnicy astronomii i astrofotografii mogą wziąć udział w konkurs astrofotograficzny AstroCamera 2011, który organizuje Centrum Hewelianum w Gdańsku. Prace można przysyłać do 22 kwietnia. Astrofotografia jest jedną z dziedzin fotografii, zajmującą się utrwalaniem, przy użyciu różnego rodzaju urządzeń rejestrujących obraz. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: obiekty Układu Słonecznego (planety, Księżyc, komety, meteory, zaćmienia, wschody, zachody, tranzyty obiektów itp.) oraz obiekty głębokiego nieba (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice itp.).

  W każdej kategorii zostaną przyznane trzy nagrody: pierwsza - w wysokości 1,5 tys. zł, druga - 1 tys. zł. i trzecia - 500 zł.

  Uczestnicy konkursu - wyłącznie osoby pełnoletnie - mogą przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Mogą być one zarówno w orientacji poziomej, jak i w pionowej, kolorowe lub czarno-białe.

  Jak zaznaczono w regulaminie, każde zdjęcie musi być wydrukowane na papierze fotograficznym o formacie 210 x 280 mm i zapisane w formie elektronicznej na płycie CD/DVD, w jak największej rozdzielczości.

  Organizatorzy zapowiadają, że zdjęcia tylko w formie elektronicznej lub tylko w formie drukowanej nie wezmą udziału w konkursie; podobnie jak prace nagrodzone wcześniej w innych konkursach.

  Ogłoszenie wyników nastąpi do końca maja 2011 roku. Nagrodzone i wyróżnione przez jury zdjęcia zaprezentowane zostaną na plenerowej wystawie pokonkursowej w połowie 2011 roku. Wystawa będzie prezentowana w malowniczej scenerii Fortu Góry Gradowej - na drodze prowadzącej na interaktywną wystawę stałą z dziedziny fizyki i astronomii "Energia, Niebo i Słońce".

  Organizatorzy konkursu planują też wydanie albumu, w którym zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia oraz sylwetki ich autorów.

  Szczegóły dotyczące konkursu i jego regulamin są dostępne na stronie: http://www.hewelianum.pl/

  Konkurs AstroCamera odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Inauguruje zarazem obchody Roku Jana Heweliusza w Centrum Hewelianum.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku.

  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku.

  Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów.

  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.

  19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku).

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Dodano: 03.02.2011. 00:06  


  Najnowsze