• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie matematyków i przedstawicieli przemysłu w Warszawie

  07.10.2010. 00:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska dołączyła do grupy państw organizujących warsztaty dla matematyków, którzy chcą pomóc w rozwiązaniu problemów istotnych dla przemysłu. Polscy przedsiębiorcy i instytucje dostarczyli intelektualnej pożywki - zagadnień z zakresu IT, bankowości, kryptografii i technologii medycznych. W odpowiedzi polscy matematycy stworzyli modelowe rozwiązania, które będzie można wdrożyć w praktyce gospodarczej.

  Tygodniowe warsztaty badawcze "European Study Group with Industry" - zorganizowane przez Polską Akademię Nauk przy współpracy z The Oxford Centre for Collaborative Applied Mathematics - odbyły się we wrześniu w Warszawie pod patronatem Ambasady Brytyjskiej. Gościł na nich znany propagator idei budowania mostów między matematyką a gospodarką - prof. John Ockendon. Podobne warsztaty profesor organizuje już od 40 lat w Wielkiej Brytanii. Warsztaty Study Groups odbywają się również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Australii i w państwach europejskich, m.in. w Niemczech i Holandii.

  Jak podkreślił w rozmowie z PAP prof. Ockendon, polskie warsztaty wyróżnia ukierunkowanie prac na nowoczesne zastosowania matematyki w takich dziedzinach gospodarki, jak bankowość, nowe technologie - w tym informatyczne, bezpieczeństwo danych i procesy podejmowania decyzji.

  "Przez wiele lat w Polsce rozwijała się głównie matematyka teoretyczna, kosztem matematyki stosowanej, uważanej w środowisku akademickim za mniejsze wyzwanie intelektualne. To zresztą nie jest tylko problem Polski. Tymczasem współczesna gospodarka potrzebuje matematyki stosowanej, dlatego jej ranga wciąż wzrasta. Często, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, spotykam polskich matematyków pracujących nad rozwiązaniami dla przemysłu. Są błyskotliwi, mają niezwykłą wyobraźnię, potrafią wprowadzać w życie wiele nowych pomysłów" - ocenił prof. Ockendon.

  Jakie problemy biznesu może rozwiązać matematyka? Czy biznes potrafi sam sformułować takie problemy? Polacy udowadniają, że tak. Zagadnienia rozważane podczas warsztatów zostały dokładnie przygotowywane przy udziale organizatorów. Matematycy z PAN pomogli firmom sformułować problemy, a przedsiębiorcy uczestniczyli w debatach nad ich rozwiązaniem.

  Jak poinformował Przemysław Świtalski z Instytutu Badań Systemowych PAN, nie były to jednak zadania sztucznie wygenerowane na potrzeby warsztatów. To prawdziwe dylematy przemysłu.

  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma problem z tym, jak weryfikować, czy cyfrowe dokumenty przechowywane w archiwach nie ulegają zmianom. Eksperci muszą wiedzieć, czy za 20 lat będą mieli do czynienia z tym samym dokumentem, czy nic się tam nie popsuje, nie ulegnie zniszczeniu albo czy nikt go nie podmieni. Matematycy pracują nad metodą podpisywania i sprawdzania po wielu latach, czy dokument jest tym samym, który złożono wcześniej.

  Urząd Komunikacji Elektronicznej zgłosił zapotrzebowanie na metodę oceny, która pozwoli sprawdzić, czy Telekomunikacja Polska (TP) nie dyskryminuje alternatywnych operatorów, którzy oferują internet. W przeszłości pojawiła się propozycja, żeby dokonać podziału TP na część, która dostarcza hurtowo usługi i detalicznego sprzedawcę, który działałby na tych samych zasadach, co inni operatorzy - musiałby kupować usługi od TP hurtownika. W wyniku porozumienia TP nie podzieliła się na dwie części, jednak określono wskaźniki - parametry, którymi firma opisuje to, jak traktuje operatorów alternatywnych.

  Projekt opracowywany dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia dotyczy kryteriów, według których można decydować o tym, jakie dane medyczne mogą być udostępniane. Trwają prace nad projektem udostępniania danych medycznych; matematycy szukali odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby pacjenci zachowali swoją anonimowość, pomimo tego, że niektóre dane zostaną udostępnione.

  Ośrodek Przetwarzania Informacji potrzebuje zaś analizy, jak optymalnie przydzielać środki na badania naukowe. Matematycy mają zaproponować sposób oceny, czy pieniądze wydawane są na coś, co ma przyszłość zarówno w kontekście finansowym, jak i w znaczeniu wpływu na społeczeństwo. Ten temat związany był z najgorętszą debatą na warsztatach - jak wydawać pieniądze na naukę.

  Ostatni problem skierowała fundacja CambridgePYTHON (więcej na jej temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj). Jednym z pól jej działalności jest organizowanie gry internetowej, która edukuje młodzież akademicką w zakresie przedsiębiorczości. Projekt dotyczy tego, w jaki sposób konstruować firmy typu start-up będące podstawowym elementem wirtualnego świata gry.

  Nad projektami pracowało kilkadziesiąt osób. Obok naukowców w grupach zadaniowych znajdowali się przedstawiciele instytucji i organizacji, dla których opracowywano rozwiązania.

  "To bardzo ważne, żeby przedsiębiorca mógł towarzyszyć matematykom w ich drodze do rozwiązani problemu i odpowiadać na ich pytania. Z reguły firmę reprezentuje osoba, która z rozważanym zagadnieniem styka się w codziennej pracy. Dzięki temu matematycy mają dobre rzetelne źródło informacji, a instytucja może wpływać merytorycznie na rozwój projektu" - zaznaczył Przemysław Świtalski.

  Warsztaty sponsorowały firma Sygnity S.A. i Agencja Rozwoju Przemysłu. Impreza odbyła się w Polsce po raz pierwszy.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 07.10.2010. 00:26  


  Najnowsze