• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanislav Fort z Czech najlepszy na olimpiadzie astronomicznej

  05.09.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Czech Stanislav Fort został uznany za najlepszego uczestnika V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wręczono medale laureatom konkursu, w którym brali udział uczniowie z 27 krajów.


  W kategoriach "najlepszy praktyk" i "najlepszy teoretyk" zwyciężyli przedstawiciele Indii - Akshay Krishna i Jeevana Priya Inala.

  Złoty medal w zawodach drużynowych zdobyli Rumuni, a srebrny, ex aequo, drużyny z Indii i Iranu.

  Spośród Polaków najlepiej spisał się Filip Ficek, który został sklasyfikowany na siódmym miejscu. Dostał złoty medal, jak cała pierwsza dziesiątka uczestników. Polacy znaleźli się także wśród laureatów srebrnych i brązowych medali.

  Międzynarodowa olimpiada astronomiczna odbywała się raz piąty, ale po raz pierwszy w Europie. W zmaganiach uczestniczyło niemal 140 uczniów z 27 krajów. Idea organizowania takiej imprezy narodziła się w 2006 roku w Bangkoku wśród naukowców z Indonezji, Tajlandii, Iranu, Chin i Polski. Jej celem jest popularyzacja wiedzy astronomicznej wśród najzdolniejszej młodzieży całego świata.

  Zgodnie z regulaminem w olimpiadzie mogły wziąć udział maksymalnie 5-osobowe drużyny uczniów, którzy nie ukończyli 19 lat. Mogło im towarzyszyć maksymalnie dwóch liderów-opiekunów, którymi są często laureaci poprzednich olimpiad. Polska jako gospodarz imprezy mogła wystawić dwie drużyny.

  Poprzednie edycje olimpiady odbyły się w Tajlandii, Indonezji, Iranie oraz Chinach. W polskiej edycji brało udział 30 drużyn z 27 krajów. To rekord, bo do poprzedniej, zgłosiły 23 drużyny. O medale walczyło prawie 140 uczniów, m.in. z Bangladeszu, Brazylii, Kazachstanu, Korei Południowej, Portugalii, Sri Lanki i Ukrainy.

  Zawodnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą teoretyczną, a także umiejętnościami prowadzenia obserwacji astronomicznych w ramach zmagań drużynowych oraz indywidualnych. W zawodach drużynowych uczniowie musieli zespołowo rozwiązać 5 zadań w wyznaczonym czasie. Z myślą o rywalizacji indywidualnej przygotowano 18 zadań o różnym stopniu trudności.

  Organizacja olimpiady została sfinansowana z budżetu województwa śląskiego, który przeznaczył na nią 1 mln zł oraz przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wyasygnowało na ten cel 610 tys. zł.

  PAP - Nauka w Polsce

  kon/ ktp/ bos/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Olimpiada chemiczna – coroczny konkurs organizowany od 1954 roku zaliczany do grona ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Chociaż olimpiada jest przeznaczona głównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to mogą w niej brać udział również uczniowie klas gimnazjalnych. Stanowi też krajowe eliminacje na międzynarodową olimpiadę chemiczną. W skład drużyny na olimpiadę międzynarodową wchodzą 4 osoby – zwycięzca i 3 osoby które uzyskały najwięcej punktów obliczonych według wzoru L = 3NIII + NII + Pm + Pl + Pw, gdzie L to całkowita liczba punktów, N - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi uzyskanemu odpowiednio w III i II etapie, Pm – punkty za medalowe miejsce w poprzednich olimpiadach międzynarodowych (20 punktów za każdy medal), Pl – punkty za tytuł laureata w poprzednich olimpiadach (20 punktów za każdy tytuł), Pw – punkty za tytuł wyróżnionego w poprzednich olimpiadach (10 punktów za każdy tytuł). Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów – polska olimpiada przedmiotowa skierowana do uczniów gimnazjów, odpowiednik olimpiady informatycznej dla szkół ponadgimnazjalnych (gimnazjaliści mogą brać udział w olimpiadzie informatycznej, ale uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie mogą brać udziału w olimpiadzie informatycznej gimnazjalistów). Zadania polegają na znalezieniu algorytmu rozwiązującego dany problem i zaimplementowaniu go w C, C++ lub Pascalu. Rozwiązania (kody źródłowe) oceniane są automatycznie, w skali od 0 do 100 punktów. Międzynarodowe Olimpiady Przedmiotowe (MOP) są grupą corocznych konkursów z różnych dziedzin nauki, w których udział biorą uczniowie z całego świata. Podczas Narodowej Olimpiady Przedmiotowej z każdego kraju biorącego udział najlepszych 4-6 uczniów kwalifikuje się do finałów Międzynarodowej Olimpiady. Obecnie istnieje 12 MOPów:

  Olimpiada teologii katolickiej – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana od 1981 roku, początkowo pod nazwą Olimpiada Wiedzy Religijnej. Od 2002 roku organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich, ale za zgodą Komitetu Głównego Olimpiady mogą brać w niej udział także uczęszczający na lekcje religii uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych. Olimpiada wiedzy o Unii Europejskiej (pułtuska) – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana corocznie od 2003 roku. W latach 2000-2002 organizator przeprowadził dwie edycje Konkursu Wiedzy o Europie, a 18 lipca 2002 r. w drodze konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uzyskał zgodę na organizację olimpiady w latach kolejnych.

  Międzynarodowa olimpiada filozoficzna (ang. International Philosophy Olympiad, IPO) — międzynarodowa olimpiada przedmiotowa dla uczniów szkół średnich. Jest organizowana co roku w maju przez jeden z uczestniczących w niej krajów. Po raz pierwszy odbyła się w 1993 roku w Bułgarii. W latach 1997 i 2005 Olimpiady odbywały się w Warszawie. Olimpiady przedmiotowe – coroczne konkursy dotyczące wybranej dziedziny wiedzy, przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W większości zawodów mogą brać udział również osoby młodsze.

  Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900 odbyły się w Paryżu pomiędzy 14 maja a 28 października jako część Wielkiej Wystawy 1900 roku. Brało w nich udział około 997 zawodników z 24 krajów, którzy rywalizowali w 89 konkurencjach w 20 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy uczestniczyły w nich kobiety. Medale zdobyli sportowcy z 20 państw, w tym ci, którzy rywalizowali w drużynach mieszanych. Najwięcej medali zdobyli gospodarze igrzysk - Francuzi (26 złotych, 41 srebrnych i 34 brązowych). Dziesięć reprezentacji po raz pierwszy w swojej historii zdobyło medale olimpijskie. Były to: Belgia, Hiszpania, Indie, Królestwo Czech, Kanda, Kuba, Meksyk, Norwegia, Szwecja i Włochy. Żadnego medalu nie wygrała natomiast Grecja, która w poprzednich igrzyskach zdobyła ich najwięcej. Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości – coroczna olimpiada przedmiotowa, przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jako zadanie zlecone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, na podstawie rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej. Organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów,
  przy współpracy z:

  Olimpiada filozoficzna – ogólnopolski konkurs filozoficzny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (i w szczególnych przypadkach gimnazjalnych), organizowany od roku szkolnego 1988/1989. Organizacja Olimpiady Filozoficznej uregulowana jest rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r. Nr 13, poz. 125, z późn. zm.).Tytuł finalisty bądź laureata Olimpiady Filozoficznej (OF) jest równoznaczny z osiągnięciem maksymalnej liczby punktów na egzaminie maturalnym z filozofii.  Skoki narciarskie na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2013 – zawody, które odbyły się w dniach 18-22 lutego 2013 roku w rumuńskiej miejscowości Râșnov. Składało się na nie pięć konkursów. W zawodach indywidualnych zwyciężyli: wśród mężczyzn Cene Prevc, a wśród kobiet Anna Rupprecht. W zawodach drużynowych wygrały reprezentacje: Słowenii wśród mężczyzn, Czech wśród kobiet i Niemiec w konkursie mieszanym.

  Dodano: 05.09.2011. 00:19  


  Najnowsze