Technologia 3D w astronomicznym wydaniu
09.09.2010. 05:04opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
Konferencja, podczas której przedstawione zostaną różnice pomiędzy kinematografią zrealizowaną w popularnej technologii cyfrowego 3D, a innowacyjnego IMAX 3D, odbędzie się 9 września w Warszawie. Motywem przewodnim konferencji będzie Wszechświat - astronomia i astronautyka, a jej zwieńczeniem pierwszy w Polsce pokaz filmu o najsłynniejszym orbitalnym obserwatorium - ,,Hubble 3D".
Jak informują organizatorzy, w pierwszej części konferencji John Schreiner, wiceprezes ds. rozwoju sieci kin IMAX zaprezentuje możliwości najnowszej technologii 3D, dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie opowie o Teleskopie Hubble'a oraz jego znaczeniu dla astronomii, a Paweł Wojtkiewicz, ekspert z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów przybliży wątek technologii kosmicznych i ich wykorzystania w życiu codziennym.
Zwieńczeniem prelekcji będzie pierwsza w Polsce projekcja filmu ,,Hubble 3D" - produkcji przygotowanej we współpracy z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w technologii IMAX 3D, dzięki której widz ma wrażanie, że uczestniczy w prawdziwej kosmicznej podróży w czasie i przestrzeni.
Po oficjalnej części konferencji zaproszeni goście będą mieli okazję zapoznać się wielkimi osiągnięciami polskiej astronomii i astronautyki. Kierowany przez prof. Aleksandra Filipa Żarneckiego (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), dra hab. Lecha Mankiewicza (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) i prof. Grzegorza Wrochnę (Instytut Problemów Jądrowych) zespół ,,Pi of The Sky" zaprezentuje detektor pozwalający rejestrować szybkozmienne zjawiska optyczne kosmicznego pochodzenia - na przykład rozbłyski powstałe po termojądrowych eksplozjach i śmierci odległych gwiazd.
Członkowie zespołu Solaris opowiedzą o stających się powoli polską specjalnością teleskopach-robotach oraz możliwości ich wykorzystania przy poszukiwaniu planet pozasłonecznych.
Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprezentuje budowane w naszym kraju penetratory - instrumenty, dzięki którym sondy kosmiczne lądujące na kometach czy księżycach mogą dostać się pod ich powierzchnię i pobrać próbki gruntu. CBK PAN przeprowadzi również pokaz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL.
Na konferencji pojawi się także zbudowany w Polsce, całkowicie zautomatyzowany robot-obserwator, podobny do tego pracującego już w Chile, który ma na swoim koncie między innymi rejestrację najjaśniejszego z obserwowanych do tej pory rozbłysku kosmicznego - GRBO80319B.
Dodatkowo Studenckie Koło Politechniki Warszawskiej przedstawi satelitę pozwalającego skutecznie sprzątać ,,kosmiczny złom". Jest to innowacyjna w skali międzynarodowej technologia, która wykorzystuje nowe metody deorbitacji zużytych lub popsutych instrumentów.
Konferencja prasowa została przygotowana we współpracy z polskim partnerem filmu IMAX ,,Hubble 3D" - portalem Astronomia.pl.
Konferencja rozpocznie się 9 września o 12.00 w warszawskim kinie Orange IMAX przy ulicy Powsińskiej 31.KOL
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Czy wiesz że...? (wersja beta)
Pi of the Sky – naukowy projekt badawczy powstały z inicjatywy prof. Bohdana Paczyńskiego służący do automatycznej obserwacji nieba w poszukiwaniu rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Aparatura zainstalowana jest w obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas Observatory na pustyni Atacama w Chile. W realizacji projektu uczestniczy zespół naukowców i inżynierów z Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana, Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Program Pi of the Sky działa od 2004 roku. Lista filmów, które zostały nakręcone na taśmie 35mm i poddane procesowi DMR, polepszającemu jakość do pokazów na 70mm taśmach w kinach IMAX. Filmy te nie były kręcone specjalnymi kamerami do filmów IMAX. Centrum Plaza – wspólna nazwa sieci placówek handlowo-rozrywkowych z kinem Cinema City i czasami IMAX 3D, założonych przez firmę Plaza Centers N.V. Firma pierwszą placówkę otworzyła na Węgrzech w 1996 roku.
Afrykańska Przygoda 3D – Safari nad Okavango – belgijski film dokumentalny z 2007 roku, w reżyserii Bena Stassena, zrealizowany w technologii 3D dla sieci kin IMAX. Nascar 3D (ang. NASCAR 3D: The IMAX Experience, 2004) – amerykańsko-kanadyjski film dokumentalny o popularnych wyścigach NASCAR. Dokument zrealizowano w technologii 3D i pokazywany w kinach IMAX.
Irańska Agencja Kosmiczna (pers. سازمان فضایی ایران – Sāzmān-e Fazāyi-ye Irān, ang. Iranian Space Agency, ISA) – agencja rządowa Iranu, zajmująca się eksploracją przestrzeni kosmicznej i rozwojem związanych z tym technologii. Iran jest aktywnym uczestnikiem azjatyckiego wyścigu kosmicznego, a także członkiem Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony w 1958 r. Ron Fricke - amerykański reżyser i operator filmowy, uważany za mistrza fotografii poklatkowej. Był autorem zdjęć do filmu Godfreya Reggio pt. Koyaanisqatsi (1982), a także Baraki (1992), której był reżyserem. Oba z nich odznaczają się charakterystycznymi ujęciami w znacznie przyspieszonym lub zwolnionym tempie. Na potrzeby Baraki i swoich późniejszych projektów używał zaprojektowanej przez siebie kamery 70mm. Był również reżyserem filmów IMAX Chronos (1985) i Sacred Site (1986). Jedną z jego prac są zdjęcia do fragmentów filmu Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów. W 2011 Fricke ukończył sequel do Baraki zatytułowany Samsara.
Warszawska szkoła astronomiczna – określenie stosowane w odniesieniu do grupy astronomów warszawskich, będących wychowankami profesorów Stefana Piotrowskiego (1910-1985) i Włodzimierza Zonna (1905-1975), pracujących w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Doktoranci Stefana Piotrowskiego do dziś kierują zakładami mechaniki nieba i astrofizyki w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych PAN. Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był Bohdan Paczyński (1940-2007). PW-Sat – polski sztuczny satelita typu CubeSat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
IMAX (ang. Image Maximum) – jeden z alternatywnych systemów kinowych używanych w przemyśle filmowym. Taśma filmowa IMAX ma znacznie większą rozdzielczość niż tradycyjna – powierzchnia użytkowa ma szerokość 58,5 mm i wysokość 70 mm, stąd obraz ma proporcje 1,44:1. Kadr jest ustawiony poziomo, a nie pionowo jak na taśmie filmowej 35 mm.
Dodano: 09.09.2010. 05:04
Najnowsze
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepią się przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)
- NCN: 280 mln zł na badania naukowe (Konkursy i nagrody)
- Diamentowy Grant 2015: uroczyste wręczenie nagród (Konkursy i nagrody)