• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • To co pokaże Niebo Kopernika, opiera się na rzeczywistych danych naukowych

  18.06.2011. 16:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Planetarium "Niebo Kopernika", które w najbliższą niedzielę zostanie otwarte w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, robi olbrzymie wrażenie nie tylko liczbą gwiazd, które na kopule może wyświetlać projektor optomechaniczny, ale także wizualizacjami pochodzącymi z projektorów cyfrowych. Co najważniejsze, generowany w ten sposób obraz jest odzwierciedleniem rzeczywistych danych naukowych.  Podczas seansów w nowym planetarium będą wykorzystywane dwa systemy projekcyjne - optomechaniczny, dzięki któremu możliwe jest pokazanie w znakomitej rozdzielczości 20 milionów gwiazd oraz cyfrowy, oparty na czterech projektorach.

  Ten drugi umożliwia nie tylko wyświetlanie filmów (w przyszłości także trójwymiarowych), ale przede wszystkim realizowanie podróży w czasie i przestrzeni, przez cały Wszechświat. I to nie tylko wcześniej zaplanowanych, ale także improwizowanych - takich, w których realizator pokazu może na bieżąco odpowiadać na prośby widzów.

  Jest to możliwe dzięki "potężnemu zapleczu informatycznemu i świetnemu oprogramowaniu", o którym podczas konferencji prasowej w środę, 16 czerwca mówił dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

  Na system o nazwie Digital Sky 2 składają się między innymi bazy obiektów astronomicznych takich jak planety, planetoidy, komety, gwiazdy z katalogu Hipparcosa, znane pozasłoneczne układy planetarne i obiekty z katalogu Messiera. Dzięki temu możliwe jest na przykład wyświetlenie trójwymiarowego modelu Drogi Mlecznej.

  System Digital Sky 2 współpracuje również z bazą danych Digital Universe rozwijaną przez chicagowskie Adler Planetarium. Pozwala to zaprezentować na kopule warszawskiego planetarium niemal cały znany nam Wszechświat. "Baza ta jest ciągle aktualizowana. Jeśli astronomowie odkryją jakiś nowy obiekt, to może on trafić także na +Niebo Kopernika+" - wyjaśnia Kamil Złoczewski, pracownik Centrum Nauki Kopernik.

  Daje to możliwości spojrzenia na Wszechświat z zupełnie innej perspektywy, niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Może być to gratka na przykład dla uczestników największego na świecie społecznościowego projektu naukowego Galaktyczne Zoo, o którym mowa w filmie "Jesteśmy astronomami" (ang. "We Are Astronomers"). Obraz ten również ma trafić do repertuaru planetarium.

  W Galaktycznym Zoo internauci (ponad 430 tys. użytkowników na całym świecie) pomagają astronomom w klasyfikowaniu galaktyk. Dla liczącej 30 tys. osób polskiej rzeszy galaktycznych zoologów wizyta w "Niebie Kopernika" może być okazją do spojrzenia na obiekty, którymi się zajmują "z drugiej strony". CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zasada kopernikańska – zasada filozoficzna, według której położenie Ziemi we wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane. Nazwa pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, który zapostulował odejście od geocentrycznego modelu Wszechświata i zastąpienie go takim, w którym Ziemia jest tylko jednym z ciał krążących wokół Słońca (przyjął jednak, że to Słońce stanowi centrum Wszechświata).

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Wieloświat (multiwersum, multiświat, metawszechświat, super-wszechświat, multiwszechświat, ultrawszechświat) – zbiór wszelkich możliwych wszechświatów, zawierający w sobie wszystko inne (w tym wszystkie możliwe, potencjalne – niezależnie od rozważanych czasoprzestrzeni lub wymiarów, w których się znajdują – wszechświaty; w tym także tak zwane wszechświaty równoległe). Do powstania tej definicji doprowadziła idea istnienia innych wszechświatów oprócz naszego.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. World Wind – stworzony przez NASA i społeczność otwartego oprogramowania program komputerowy, który wyświetla wysokiej jakości zdjęcia satelitarne i lotnicze, mapy topograficzne oraz publicznie dostępne dane geograficzne na trójwymiarowych modelach Ziemi, Księżyca oraz Marsa (dostępne są również Wenus oraz Jowisz wraz z 4 księżycami, jednak już bez danych 3D, a także mapy gwiazd i galaktyk z projektu Sloan Digital Sky Survey). Użytkownik może dowolnie zmieniać swoje położenie, wysokość i kąt widzenia. Możliwe jest również wyświetlanie granic administracyjnych, nazw geograficznych oraz siatki współrzędnych.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Dodano: 18.06.2011. 16:33  


  Najnowsze