• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2011 odbędzie się w sierpniu

  28.06.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zlot miłośników astronomii w Toruniu, miejscu urodzin Mikołaja Kopernika, odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia, poinformowali organizatorzy - portal AstroVisioN.pl

  To już druga edycja zlotu, który wystartował w ubiegłym roku. Drugi Toruński Zlot Miłośników Astronomii będzie miał miejsce w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce. Na uczestników czekają liczne atrakcje, w tym zwiedzanie Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia, a nawet możliwość poprowadzenia nocnych obserwacji za pomocą jednego z teleskopów.

  Zaplanowano także spotkanie z mieszkańcami Torunia wraz z koncertem muzyki elektronicznej w wykonaniu Sławomira Jędraszka, który komponował tło muzyczne do seansów w toruńskim planetarium. Nie zabraknie również seansu w planetarium i zwiedzania Domu Kopernika. Będzie też okazja wziąć udział w warsztatach komputerowych, których tematem przewodnim będzie fizyka ośrodka międzygwiazdowego oraz klasyfikacja widmowa gwiazd.

  Partnerami przedsięwzięcia są internetowy portal AstroVisioN.pl, Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK, toruńskie planetarium, firma ScopeDome, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo "Urania - Postępy Astronomii" oraz grupa "Pokazy Nieba w Toruniu". Honorowy patronat nad zlotem objęli Prezydent Miasta Torunia oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

  Całkowity koszt zlotu wynosi 200 zł i obejmuje 3 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami oraz atrakcje znajdujące się w programie imprezy. Więcej informacji na temat zlotu, szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na witrynie internetowej www.tzma2011.pl.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ bsz

   


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Wilhelmina Iwanowska (ur. 2 września 1905 w Wilnie, zm. 16 maja 1999 w Toruniu) – polska astronom, profesor w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Towarzystwo Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia, instytucja powstała 9 kwietnia 1993 roku w Toruniu. Do podstawowych zadań Towarzystwa należy przede wszystkim promocja Torunia w miastach partnerskich, bliższe zaprezentowania miast bliźniaczych w Toruniu oraz utrzymywanie z nimi stałych kontaktów. Siedziba Towarzystwa Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia mieści się w Dworze Mieszczańskim w Toruniu, przy ulicy Podmurnej 4/6. Rada Miasta Torunia oddała Towarzystwu budynek na użytkowanie na 25 lat.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Jan Hanasz (ur. 29 lipca 1934 w Toruniu) – polski astronom, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu. Członek Polskiej Akademii Nauk oraz polskich i zagranicznych organizacji astronomicznych. Były pracownik Zakładu Astronomii Polskiej Akademii Nauk (PAN) i kierownik Pracowni Astrofizyki. Opozycjonista w czasach PRL.

  Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Na Wydziale zatrudnionych jest około 200 osób, w tym 56 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 75 nauczycieli akademickich w stopniu doktora lub magistra. Rada Naukowa Instytutu Fizyki posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych, natomiast Rada Wydziału ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie astronomii.

  Henryk Iwaniszewski (ur. 12 kwietnia 1922 w Grodnie, zm. 27 sierpnia 1981) – polski astronom. Studia astronomiczne ukończył w 1952 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując tytuł magistra filozofii z zakresu astronomii. W dorobku naukowym pozostawił prace z dziedzin astronomii gwiazdowej, radioastronomii oraz mechaniki nieba i fotometrii. Dni Torunia - to cykl imprez muzycznych, historycznych i kulturalnych, odbywający się od 2004 w Toruniu. Motywem przewodnim imprezy jest Toruń oraz chęć podkreślenia jego osiągnięć z dziedziny kultury i sztuki.

  Zahcon - Konwent Miłośników Fantastyki, odbywający się od 2000 r. w Toruniu. Organizatorami są Toruński Klub Fantastyki Mithost (obecnie: Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki "Mithost") oraz Konfederacja Fantastyki Rassun (Warszawa). W programie konwentu znajdują się m.in. spotkania z popularnymi autorami fantastyki, gry fabularne, LARP-y oraz inne rodzaje gier (planszowe, strategiczne, bitewne itd.), a także prelekcje na powiązane tematy (film, literatura, muzyka, światy fantastyczne). Do roku 2005 konwent odbywał się w Forcie IV, stanowiącym fragment pruskiej Twierdzy Toruń, w 2008 i 2009 część punktów programu odbywała się na ruinach toruńskiego zamku krzyżackiego. Fundacja Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika – fundacja naukowa stawiającą sobie za cel wspieranie astronomii polskiej poprzez: tworzenie bazy materialnej, finansowanie prac badawczych, fundowanie stypendiów zagranicznych i krajowych, rozpowszechnianie wiedzy astronomicznej w społeczeństwie oraz aktywizowanie i konsolidację środowiska astronomicznego.

  Dodano: 28.06.2011. 00:19  


  Najnowsze