• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwają przygotowania do polskiej misji ScopeDome Hevelius 2

  21.06.2011. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trwają przygotowania do misji ScopeDome Hevelius 2 - polskiego projektu, którego celem jest wysłanie do stratosfery balonu z podwieszoną gondolą, na pokładzie której może się znajdować aparatura badawcza.

  O postępach w pracach informuje serwis internetowy Kosmonauta.net.

  Już w przypadku zrealizowanej w kwietniu bieżącego roku misji Hevelius 1 za pierwszy cel organizatorzy lotu postawili sobie powtórzenie wyczynu zrealizowanego na amerykańskim Massachusetts Institute of Technology. Studenci tej prestiżowej uczelni z wysokości ponad 20 kilometrów sfotografowali krzywiznę Ziemi, jednocześnie poświęcając na ten projekt zaledwie 150 dolarów.

  Okazało się jednak, że koszty podobnej misji w warunkach europejskich są znacznie wyższe. Ponadto zespół pracujący przy misji Hevelius 1 postanowił wykonać kilka dodatkowych elementów, takich jak komputer pokładowy i dodatkowy system przesyłu pozycji.

  Hevelius 1, nazywany inaczej misją "minimalną", miała umożliwić polskiemu zespołowi zebranie doświadczenia w projektach balonowych. W realizowanej obecnie misji ScopeDome Hevelius 2 ma zostać przede wszystkim zminimalizowane ryzyko utraty gondoli (doszło do tego przy misji "minimalnej").

  Gondola w najnowszej misji, której start planowany jest na wrzesień lub październik tego roku, zostanie wyposażona w elementy elektroniczne, radiowe i nawigacyjne, w tym aparaty cyfrowe i GPS.

  Ponadto, z myślą o kolejnych misjach, zmieniona zostanie również konstrukcja samej gondoli - będzie modularna, co umożliwi szybkie dostosowanie urządzeń do profilu kolejnych lotów.

  Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronach Polskiego Forum Astronautycznego, pod adresem: http://www.astronautyka.org

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 21.06.2011. 07:19  


  Najnowsze