• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwają przygotowania do polskiej misji ScopeDome Hevelius 2

  21.06.2011. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trwają przygotowania do misji ScopeDome Hevelius 2 - polskiego projektu, którego celem jest wysłanie do stratosfery balonu z podwieszoną gondolą, na pokładzie której może się znajdować aparatura badawcza.

  O postępach w pracach informuje serwis internetowy Kosmonauta.net.

  Już w przypadku zrealizowanej w kwietniu bieżącego roku misji Hevelius 1 za pierwszy cel organizatorzy lotu postawili sobie powtórzenie wyczynu zrealizowanego na amerykańskim Massachusetts Institute of Technology. Studenci tej prestiżowej uczelni z wysokości ponad 20 kilometrów sfotografowali krzywiznę Ziemi, jednocześnie poświęcając na ten projekt zaledwie 150 dolarów.

  Okazało się jednak, że koszty podobnej misji w warunkach europejskich są znacznie wyższe. Ponadto zespół pracujący przy misji Hevelius 1 postanowił wykonać kilka dodatkowych elementów, takich jak komputer pokładowy i dodatkowy system przesyłu pozycji.

  Hevelius 1, nazywany inaczej misją "minimalną", miała umożliwić polskiemu zespołowi zebranie doświadczenia w projektach balonowych. W realizowanej obecnie misji ScopeDome Hevelius 2 ma zostać przede wszystkim zminimalizowane ryzyko utraty gondoli (doszło do tego przy misji "minimalnej").

  Gondola w najnowszej misji, której start planowany jest na wrzesień lub październik tego roku, zostanie wyposażona w elementy elektroniczne, radiowe i nawigacyjne, w tym aparaty cyfrowe i GPS.

  Ponadto, z myślą o kolejnych misjach, zmieniona zostanie również konstrukcja samej gondoli - będzie modularna, co umożliwi szybkie dostosowanie urządzeń do profilu kolejnych lotów.

  Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronach Polskiego Forum Astronautycznego, pod adresem: http://www.astronautyka.org

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Prawo kaplicy, zwane też prawem do kaplicy (fr. droit de chapelle) – zwyczajowe prawo misji dyplomatycznej do urządzenia w swych pomieszczeniach miejsca przeznaczonego do odbywania nabożeństw i wykonywania innych praktyk religijnych. Urządzenie kaplicy w misji jest dopuszczalne, gdy znajduje się ona wewnątrz pomieszczeń misji i jest przeznaczona przede wszystkim dla jej personelu, a w szczególności nie jest otwarta dla społeczeństwa państwa przyjmującego. Rodziny w misji - rodziny z Drogi neokatechumenalnej, które na prośbę biskupów osiedlają się w rejonach zdechrystianizowanych lub tam, gdzie to jest konieczne. Rodzinom w misji towarzyszy zawsze prezbiter. Obecnie na świecie jest posłanych ponad 800 rodzin w misji. Nota werbalna jest najczęściej stosowana w korespondencji dyplomatycznej. Za jej pomocą załatwiane są praktycznie wszystkie bieżące sprawy misji dyplomatycznej lub ministerstwa spraw zagranicznych państwa przyjmującego w stosunku do misji dyplomatycznej.

  Listy uwierzytelniające (fr. lettres de créance, ang. credentials, letters of credence) – uroczysty dokument, na mocy którego mianowany jest szef misji dyplomatycznej. Listy uwierzytelniające stanowią ogólne umocowanie dla szefa placówki dyplomatycznej do pełnienia swojej misji i pośredniczenia w kontaktach między państwami. Piwo jopejskie (Jopenbier) (45-55° Blg lub według innych źródeł 19° Blg) – gdański specjał produkowany przynajmniej od 1449, de facto był to pożywny gęsty syrop piwny, który ówcześnie ceniony był za swoje właściwości lecznicze. Wyróżniało się wśród piw jęczmiennych i czerwonych. Bardzo dowolnie go porównując można by przyjąć, iż było tzw. piwem dubeltowym, podobnym do obecnego portera, ewentualnie piwa Hevelius Kaper.

  Personel misji dyplomatycznej - oznacza członków personelu dyplomatycznego, personelu administracyjnego i technicznego oraz personelu służby misji dyplomatycznej. New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”.

  Exploration Flight Test 1 – bezzałogowa misja kosmiczna, która ma być przeprowadzona przez NASA. Celem misji jest test pojazdu kosmicznego Orion (dokładnie test awioniki, osłony termicznej i systemu spadochronowego w module dowodzenia). Pojazd będzie zamontowany do stopnia DCSS rakiety Delta IV Heavy, przez co będzie zasilany wykorzystując baterie tego stopnia zamiast ogniw fotowoltanicznych (nie będą zamontowane). Wyniki tej misji mają stanowić podstawę dla kolejnego lotu Oriona w 2017, o nazwie SLS-1, podczas którego zostanie użyta rakieta Space Launch System. STS-400 to oficjalne oznaczenie misji ratunkowej planowanej na wypadek, gdyby wahadłowiec Atlantis uczestniczący w misji STS-125 nie mógł wrócić z orbity. Uczestniczyć w niej miała czteroosobowa załoga na pokładzie promu Endeavour.

  Mars Scout Program jest programem NASA mającym za zadanie wysyłanie serii małych i niedrogich misji na Marsa, konkurencyjnie wybieranych z innowacyjnych pomysłów składanych przez społeczeństwo naukowe. Według założeń koszt pojedynczej misji tego programu nie może przekroczyć 500 mln USD.

  STS-30 (ang. Space Transportation System) – czwarty lot amerykańskiego wahadłowca kosmicznego Atlantis i trzydziesta misja programu lotów wahadłowców. Głównym celem misji było wyniesienie na orbitę sondy Magellan przeznaczonej do badania planety Wenus. Odznaka misji przedstawia karawelę Magellana, tor lotu na Wenus i nazwiska astronautów.

  Wenera-D (ros. Венера-Д) – rosyjska sonda międzyplanetarna przeznaczona do badania planety Wenus. Zadaniem misji będzie badanie składu atmosfery oraz powierzchni Wenus w sposób zbliżony do amerykańskiej sondy Magellan z 1990 r., ale z użyciem dużo mocniejszego radaru, a także pierwsze lądowanie na powierzchni planety od 1985 r. Start misji był planowany wstępnie na rok 2016, jednakże później uznano, że złożoność projektu nie pozwala na przygotowanie w takim terminie i start nie odbędzie się przed 2024 r. Sojuz 4 (kod wywoławczy Амур - „Amur”) – radziecki pojazd kosmiczny, należący do programu Sojuz. Pojazd wystrzelono 14 stycznia 1969 z kosmonautą Władimirem Szatałowem na pokładzie. Celem misji było wykonanie manewru dokowania z kapsułą Sojuz 5, przyjęcie na pokład dwójki kosmonautów z tamtego statku i powrót. Manewru tego nie udało się z różnych powodów przeprowadzić podczas trzech poprzednich misji Sojuzów.

  Internuncjusz apostolski – stały szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, a jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych internuncjusz jest szefem misji dyplomatycznej w tzw. drugiej klasie. Jego ranga odpowiada zatem randze posła, a co za tym idzie w protokole dyplomatycznym (precedencji) ustępuje pierwszeństwa wszystkim szefom misji w pierwszej klasie takim jak ambasadorowie. STS-300 to oficjalne oznaczenie misji ratunkowej planowanej na wypadek, gdyby wahadłowiec Discovery uczestniczący w misji STS-114 nie mógł wrócić z orbity. Uczestniczyć w niej miała czteroosobowa załoga na pokładzie promu Atlantis.

  Mars Reconnaissance Orbiter – amerykańska naukowo-telekomunikacyjna sonda kosmiczna, wystrzelona przez NASA w kierunku Marsa przy pomocy rakiety Atlas V 12 sierpnia 2005 roku. Na orbitę planety sonda weszła 10 marca 2006 roku. Początkowo była to wydłużona orbita eliptyczna, którą zacieśniła korzystając z tzw. hamowania atmosferycznego. Celem misji MRO jest poszukiwanie podziemnych złóż wody, badanie obecnego klimatu oraz odnajdywanie wskazówek, które pomogłyby w rekonstrukcji modelu klimatycznego planety sprzed milionów lat. Ponadto sonda ma wytypować miejsca do lądowania przyszłych misji automatycznych oraz planowanych wypraw załogowych na Czerwoną Planetę. Sonda MRO jest najnowocześniejszym pojazdem kosmicznym, jaki kiedykolwiek został wysłany z Ziemi na orbitę Czerwonej Planety. Naukowcy oczekują, że sonda zbierze więcej informacji niż wszystkie poprzednie misje marsjańskie razem wzięte. Zakończenie misji nastąpi w latach 2016–2026. Całkowity koszt misji szacowano na ok. 720 milionów USD. Poseł – przedstawiciel dyplomatyczny reprezentujący swoje państwo w obcym państwie lub wobec obcego monarchy. We współczesnej praktyce dyplomatycznej bardzo rzadko używany tytuł. Zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, poseł jest szefem misji dyplomatycznej w tzw. drugiej klasie. Poseł jest akredytowany przy głowie państwa przyjmującego, wypełnia takie same funkcje dyplomatyczne, jak szefowie misji w pierwszej klasie (ambasadorzy, nuncjusze apostolscy) i przysługują mu takie same przywileje i immunitety dyplomatyczne. Według zasad precedencji protokołu dyplomatycznego ustępuje jednak pierwszeństwa wszystkim szefom misji w pierwszej klasie.

  Dodano: 21.06.2011. 07:19  


  Najnowsze