• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzy polskie roboty wezmą udział w zawodach łazików marsjańskich

  17.05.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Copernicus, Scorpio i Magma2, to trzy łaziki marsjańskie, które będą reprezentowały Polskę podczas międzynarodowych zawodów University Rover Challenge (URC) na pustyni w amerykańskim stanie Utah - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej.  Łaziki, które już we wtorek wylecą na zawody w USA, w poniedziałek zaprezentowano w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie.

  Konstrukcje przygotowane przez polskich studentów są jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje i wezmą udział w finale międzynarodowego konkursu University Rover Challenge. "W tym roku mamy aż trzy łaziki, w sam raz na trzy miejsca podium" - powiedział podczas konferencji Mateusz Józefowicz prezes stowarzyszenia Mars Society Polska.

  "Postaraliśmy się o całe spektrum niespodzianek i mnóstwo urządzeń, które pozwolą nam wykonać zadania" - zapowiedział koordynator projektu "Magma2" Wojciech Głażewski. W ubiegłym roku łazik "Magma", przygotowany przez zespół z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajął trzecie miejsce w konkursie URC.

  Jedną z przygotowanych innowacji jest heksakopter - bezzałogowy aparat latający, który studenci wykorzystają do celów zwiadowczych. "Jest to pierwszy taki przypadek w historii zawodów i będziemy jedyną drużyną, która wykorzysta obiekty latające. Mam nawet sygnały od organizatorów, że są ciekawi jak tego rodzaju urządzenie się sprawdzi" - zapowiedział Głażewski.

  Robota "Scorpio" zbudowała 12 osobowa grupa studentów z Wydziału Elektroniki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. "Nasz pojazd posiada manipulator, który mam nadzieję pomoże nam prawidłowo wykonać trzy z czterech konkursowych zadań" - powiedział Grzegorz Hapel koordynator projektu z grupy "Scorpio". Manipulator zbudowany jest w oparciu o szeregową strukturę kinematyczną, składającą się z 6 elementów, zakończoną uniwersalnym chwytakiem imitującym dłoń człowieka.

  Trzeci z zaprezentowanych robotów "Copernicus" przygotowali studenci i absolwent z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jak wyjaśnił Sebastian Meszyński koordynujący prace nad "Copernicusem", łazika wyróżniają wbudowane panele słoneczne, będące alternatywnym źródłem energii, oraz kamera główna na peryskopie.

  Zadaniem uczestników konkursu University Rover Challenge (URC) jest zbudowanie łazika zdolnego do wykonywania zadań takich, jakie realizują roboty badawcze wysyłane na inne planety Układu Słonecznego. Zawody odbywają się na pustyni w stanie Utah, w pobliżu bazy marsjańskiej. Podczas trwających trzy dni zmagań, maszyny poddane zostaną licznym testom technicznym.

  Roboty będą musiały wykonać cztery zadania. Będą szukały życia na Marsie, zaginionego astronauty, wykonają zadanie nawigacyjne i inżynieryjne. W tym ostatnim zadaniu, robotem należy wykonać odpowiednie manipulacje np. włożyć wtyczkę do gniazdka.

  "Jest to zdecydowanie najtrudniejsze zadanie. Dla człowieka uchwycenie wtyczki i wetknięcie jej do panelu nie przedstawia żadnej trudności, ale z punktu widzenia robotyzacji jest to zadanie ogromnie skomplikowane ponieważ nasza ręka dysponuje kilkunastoma stopniami swobody i możemy ustawić ją w każdej pozycji w przestrzeni. Opis matematyczny tego rodzaju przekształceń spędza studentom sen z powiek" - powiedział Głażewski.

  Zwycięzcy konkursu, poza narogami pieniężnymi, będą mogli zaprezentować swój prototyp pojazdu marsjańskiego amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ cza/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej.

  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Rocknest (pl. Skalne gniazdo) − miejsce w kraterze Gale, na powierzchni planety Mars, które zostało wybrane do lokalizacji pierwszego użycia czerpaka łopatki urządzenia CHIMRA, urządzenia zamontowanego jako jednego z pięciu instrumentów, na rewolwerowej wieżyczce znajdującej się na końcu robotycznego wysięgnika należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony na zdjęciu widok miejsca Rocknest jest mozaiką zdjęć wykonanych przez jedną z dwóch (prawą) kamer masztowych ang. (Mastcam) podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, lub w dniu 28 września 2012. Cztery sol wcześniej łazik przybył do Rocknest po opuszczeniu Bradbury Landing. Wydmowa łacha z grupą ciemnych skał ma wymiary 1,5 m na 5 m.

  Yutu – chiński łazik z misji Chang’e 3, przeznaczony do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Jest to sześciokołowy pojazd, podobny do amerykańskich łazików Mars Exploration Rover. Jest zasilany przez panele słoneczne. Przetrwanie długich nocy księżycowych mają umożliwić niewielkie grzejniki radioizotopowe. Robot ma trzy zestawy kamer: panoramiczną, umieszczoną na wysokim maszcie, oraz nawigacyjne i inżynieryjne. Ma także składane ramię wyposażone w instrumenty mogące przeprowadzić m.in. badania regolitu księżycowego. Nazwa łazika została wybrana w głosowaniu, nawiązuje ona do chińskiego mitu o bogini Chang’e.

  Jake Matijevic – marsjańska skała bazaltowa o kształcie piramidalnym, odkryta i zbadana przez łazik Curiosity. Jest to pierwsza marsjańska skała, którą łazik badał podczas swojej misji na Marsie, rozpoczętej lądowaniem 6 sierpnia 2012 roku.

  Goulburn – miejsce na Marsie, znane także jako Goulburn Scour, składające się z grupy skał odkurzonych przez silniki RCS członu opadania łazika Curiosity podczas lądowania w miejscu Bradbury Landing. Zdjęcia podłoża skalnego wykonano 19 sierpnia 2012, w Sol 13, czyli w 13. marsjańskim dniu misji łazika Curiosity na powierzchni Marsa. Są one pierwszą odsłoną tego konglomeratu, będącego piaszczystą warstwą osadową utworzoną przez wodę w ubiegłych systemach geologicznych.

  Dodano: 17.05.2011. 00:19  


  Najnowsze