• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ukazał się jubileuszowy Cyrqlarz nr 200

  30.09.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ukazał się jubieluszowy nr 200 czasopisma Cyrqlarz wydawanego od ponad 20 lat przez Pracownię Komet i Meteorów - (PKiM) informuje Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego UW - redaktor naczelny Cyrqlarza.  Cyrqlarz to biuletyn wydawany przez członków Pracowni Komet i Meteorów. Jego pierwszy numer ukazał się w styczniu 1988 roku. Na początku było to czasopismo tworzone w oparciu o maszynę do pisania. Już w połowie lat 90. nowi redaktorzy mieli dostęp do internetu i przygotowywali biuletyn na komputerze, drukując go na drukarkach laserowych.

  Obecnie Cyrqlarz ukazuje się w cyklu mniej więcej dwumiesięcznym, ma zwykle od kilkunastu do trzydziestu stron oraz kolorowe i twarde okładki. Zawiera materiały do obserwacji komet i meteorów, praktycznie wszystkimi używanymi obecnie technikami (wizualna, teleskopowa, fotograficzna, video czy radiowa), wstępne analizy zebranego materiału obserwacyjnego oraz sprawozdania ze spotkań i warsztatów, w których biorą udział członkowie PKiM.

  Dwusetny numer Cyrqlarza poświęcony jest wspomnieniom osób tworzących pismo. Następny numer będzie już podobny do pozostałych. Będzie zawierał dane pomocne przy obserwacjach wizualnych, najnowsze informacje dotyczące badań drobnych ciał Układu Słonecznego i sprawozdanie z ostatniego wakacyjnego obozu Pracowni.

  Jubileuszowy numer można pobrać z następującej strony:http://www.pkim.org/files/c200.pdf 

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Cyrqlarz – biuletyn popularnonaukowy ukazujące się jako dwumiesięcznik, poruszający zagadnienia związane z obserwacją meteorów i komet. Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe. AstroNautilus – popularnonaukowy dwumiesięcznik o tematyce astronautyczej. Pierwotnie ukazywał się w wersji elektronicznej, a od kwietnia 2012 dostępny jest w wersji drukowanej, płatnej. Pierwszy numer ukazał się w roku 2003. W pierwszym okresie wydawania czasopisma – lata 2003-2005 – ukazało się 14 numerów: w roku 2003 (5 numerów), w 2004 (6 numerów; w tym: 1 numer specjalny, 1 numer łączony) i w 2005 (2 numery). Wydawanie czasopisma zostało czasowo zawieszone w 2005 roku, a następnie wznowione w 2011 (wraz z numerem 15).

  Świat Gier Komputerowych – czasopismo zajmujące się tematyką gier komputerowych, wydane po raz pierwszy 14 grudnia 1992 roku, jako dodatek (8-stronicowy numer zerowy) do czasopisma Amigowiec. Stała ekipa redakcyjna składała się z około 15 osób. Pierwsi w Polsce mieli kolejno 68, 80, 84, 100 i 116 stron (do roku 1997). Przeznaczone było głównie dla graczy starszych stażem, pisane w znacznie bardziej formalnym stylu niż np. konkurencyjne Top Secret i CD-Action. Pierwszy znaczący jubileusz pismo obchodziło w lutym 1997 roku, kiedy to wydano 50 numer. W kwietniu 2001 roku ukazał się numer setny, a w lutym 2003 roku, pismo obchodziło dziesiątą rocznicę istnienia, będąc jedynym pismem na rynku o takim stażu. Ostatni numer ukazał się w lipcu 2003 roku jako numer podwójny. Wieś i Zaścianek – polski tygodnik wydawany w latach 1917–1918 przez Komitet Wykonawczy Rady Polskiej Ziemi Mińskiej. Czasopismo stanowić miało organ propagujący interesy Rady wśród chłopów i szlachty zaściankowej zamieszkujących Mińszczyznę. Jego deklarowanym celem było nauczanie ludu myślenia i czytania po polsku, informowanie go o sytuacji politycznej i upowszechnianie postępu gospodarczego. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 1917 roku. Numer 4. ukazał się 28 stycznia (10 lutego st. st.) 1918 roku. Data wydania ostatniego numeru jest nieznana.

  Kursywa (czasopismo) – magazyn literacki, dwumiesięcznik prezentujący literaturę (głównie autorów młodszego pokolenia). Czasopismo rozpoczęło swoją działalność w internecie w styczniu 2000. Drukiem "Kursywa" zaczęła ukazywać się najpierw jako dodatek literacki do dwumiesięcznika "Opcje", w listopadzie 2003 na rynku czytelniczym pojawił się pierwszy samodzielny numer papierowy "Kursywy" ("Numer bajeczny", kolejny zaś „Międzynarodówka” – każdy z numerów ma swój własny tytuł, jak również charakter tematyczny). W każdym numerze czapopisma prezentowane są utwory poetyckie, proza oraz recenzje. Obecnie ukazywanie się czasopisma jest zawieszone. Rozrywki dla Dzieci – pierwsze polskie czasopismo dla dzieci. Pierwszy jego numer ukazał się w 1824 roku dzięki staraniom Klementyny Hoffmanowej. Czasopismo miało spełniać przede wszystkim rolę wychowawczą. Jego układ był stały. Składało się ono z następujących działów:

  Internet Maker to polski dwumiesięcznik o tematyce komputerowej przeznaczony dla webmasterów i webdesignerów. Pierwszy numer ukazał w styczniu 2006 roku. Od listopada 2008 roku magazyn jest wydawany w formie serwisu internetowego zawierające darmowe artykuły i materiały do pobrania. Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku.

  Tomaszowski Kurier Polski - polskojęzyczne czasopismo lokalne niegdyś wydawane w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszy numer ukazał się 1 czerwca 1925 roku. Zdaniem Jastrzębskiego, czasopismo tomaszowskie było mutacją warszawskiego Kuriera Polskiego. Numer liczył zazwyczaj 10 stronic, rzadziej 12. Materiały lokalne były umieszczane na stronicy pierwszej (tytułowej) i ostatniej. Ukazało się 121 numerów pisma (do dnia 1 października 1925 roku). Najprawdopodobniej wydawanie czasopisma po tym terminie zostało zaniechane.

  Ulica Wszystkich Świętych (ISSN 1732-0941) - miesięcznik Mail artu, którego pierwszy numer okazał się w grudniu roku 1989. 3 pierwsze edycje (1989-90) były typowymi art-zinami, po reaktywowaniu ekipy fluxusu, edytującej pismo ("Double Travel", od lipca 2004 r. wydawcą jest RegioPolis), w lutym 2000 r. pojawił się numer 4. W kwietniu 2008 ukazał się setny numer pisma. Pismo oprócz tradycyjnej formuły ukazuje się czasem w formie muzycznych CD czy DVD z filmami dokumentalnymi.

  Przegląd Lniarski: kwartalnik: organ Towarzystwa Lniarskiego w Wilnie (czasopismo) - kwartalnik wydawany nakładem Towarzystwo Lniarskie od 1930 roku. Numeracja stron zeszytów ciągła w obrębie rocznika. Pierwszy numer ukazał się w marcu 1930 roku (R. 1 z. 1). Czasopismo porusza problemy związane z uprawą oraz produkcją i zbytem lnu. Meander – obecnie kwartalnik, wcześniej dwumiesięcznik i miesięcznik, poświęcony szeroko rozumianej wiedzy o antyku. Ukazuje się w Warszawie od 1946 roku (pierwszy numer przygotowany był już w grudniu 1945 roku, lecz został wydany dopiero w styczniu roku następnego). Mimo licznych trudności finansowych czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 60 lat, cieszy się znaczną popularnością wśród zainteresowanych wiedzą o starożytności i jej recepcji w wiekach późniejszych. Pierwszym redaktorem pisma był prof. dr Kazimierz Kumaniecki. Redakcja działała w zrujnowanej Warszawie, przy odradzającym się Uniwersytecie Warszawskim.

  Świat Przygód z Hugo – polskie czasopismo kierowane do dzieci i opierające się na programie Hugo, w Polsce nadawanym w telewizji Polsat. Magazyn wydawany był od 2003 do 2010 roku w nakładzie 100 000 egzemplarzy miesięcznie. Do każdego numeru dołączane były płyty z grami komputerowymi lub filmami edukacyjnymi i odcinkami seriali animowanych. Pierwszy numer pisma ukazał się w listopadzie 2003 roku. Od 2009 roku zmniejszyła się częstotliwość wydawania i magazyn ukazywał się jako dwumiesięcznik. Ostatni numer pisma pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2010 roku. Południowe delta Akwarydy, (Południowe δ Akwarydy, SDA) – rój meteorów aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika 4° na zachód od gwiazdy δ Wodnika. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość roju wynosi 20 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 41 km/s. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza.

  Dodano: 30.09.2010. 00:33  


  Najnowsze