• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ukazał się majowo-czerwcowy numer Uranii - Postępów Astronomii

  03.06.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Został wydany numer 3/2011 czasopisma popularnonaukowego z astronomii "Urania - Postępy Astronomii". Do numeru dołączono płytę CD z koncertu kosmicznej muzyki, który odbył się koło 32-metrowego radioteleskopu w Piwnicach koło Torunia.  W numerze zawarto cztery obszerne artykuły i wiele innych materiałów. Pierwszy z tekstów w krytyczny sposób przedstawia koncepcje Hawkinga i Mlodinowa przedstawione w książce "Wspaniały projekt". Drugi z artykułów dotyczy gorących gwiazd we wczesnym wszechświecie. Jest też artykuł poświęcony Merkuremu i sondzie MESSENGER, a także opis pozostałości po supernowych.

  W "Uranii" poruszono też problem zbędnego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Przy obecnej modzie na ekologię i oszczędność zadziwiające jest, jak wiele pieniędzy osoby prywatne, firmy i instytucje państwowe tracą, wyświecając w nieprzemyślany sposób w przestrzeń. Wystarczy wskazać choćby kuliste latarnie, czy lampy uliczne świecące całą noc, w godzinach, w których brak ruchu ulicznego, a gasnące nad ranem, gdy wiele osób wybiera się do pracy, a jeszcze panuje zmrok.

  Omówiono także wyniki LIV Olimpiady Astronomicznej 2010/2011 oraz XXXVII Ogólnopolskie Seminarium Astronomiczne im. Roberta Głębockiego w Grudziądzu. Zamieszczono też zdjęcia uczestników obu imprez.

  W dalszej części numeru znajdziemy nowinki z badań kosmosu, sprawozdanie z uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska z okazji Roku Jana Heweliusza 2011. W dziale "Astronomia w szkole" zamieszczono opis warsztatów astronomicznych na zajęciach pozalekcyjnych w szkołach podstawowych.

  Nie brak bardzo obszernego kalendarza astronomicznego, krzyżówki i przedstawienia ciekawej witryny internetowej. Do numeru dołączono też płytę CD "Voices of Cosmos".

  "Urania - Postępy Astronomii" jest wydawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Ukazuje się co dwa miesiące w nakładzie 1700 egzemplarzy. Witryna internetowa czasopisma ma adres http://urania.pta.edu.pl.   CZA

  PAP - Nauka w Polsce

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.

  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne Postępy Astronomii – kwartalnik powstały w 1953 roku z inicjatywy Stefana Piotrowskiego jako czasopismo dla profesjonalnych astronomów polskich. Wydawcą pisma było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pismo miało na celu zamieszczanie prac badawczych (w języku polskim) oraz prac o charakterze przeglądowym.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Medal Bohdana Paczyńskiego - nagroda przyznawana przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Mogą ją otrzymać naukowcy polscy oraz zagraniczni. Nagroda została ustanowiona podczas zjazdu PTA w Gdańsku, który odbył się w dniach od 11 do 14 września 2011 r. Po raz pierwszy nagrodę przyznano podczas zjazdu PTA w Warszawie, który odbył się w dniach 11-14 września 2013 r. Pierwszym laureatem został profesor Martin Rees.

  Stanisław Robert Brzostkiewicz (ur. 1930, zm. 1998) – polski popularyzator astronomii, miłośnik tej dziedziny nauki. Związany był z Dąbrową Górniczą. W 1983 roku został uhonorowany jako pierwszy laureat medalem imienia Włodzimierza Zonna, który Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje co dwa lata za szerzenie wiedzy o Wszechświecie. (30) Urania – planetoida z pasa głównego planetoid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 233 dni w średniej odległości 2,37 j.a. Została odkryta 22 lipca 1854 roku w Londynie przez Johna Hinda. Nazwa pochodzi od Uranii (jej imię oznacza Niebiańska), która była muzą astronomii w mitologii greckiej.

  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) – jedno z wiodących na świecie czasopism naukowych dotyczących astronomii i astrofizyki. Jest wydawane przez Blackwell Publishing w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), jednak wbrew nazwie nie jest miesięcznikiem (rocznie ukazuje się 36 numerów), ani nie zawiera obwieszczeń RAS.

  Michał Kusiak, ur. w Żywcu, student astronomii (stan marzec 2011) na WFAiIS Uniwersytu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył ponad 100 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO.

  Vademecum miłośnika astronomii - kwartalnik popularnonaukowy, poświęcony popularyzacji astronomii, ukazujący się od 1991 r. Wydawany jest przez wydawnictwo naukowe VEGA w nakładzie około 1400 egzemplarzy. Astrophysics Data System (w skrócie ADS) - utworzona przez NASA internetowa baza ponad ośmiu milionów dokumentów z astronomii i fizyki, zarówno recenzowanych, jak i nierecenzowanych przez naukowców z tych dziedzin. Za darmo dostępne są on-line streszczenia prawie wszystkich artykułów, a także skany starszych artykułów zapisane w formacie GIF oraz PDF. Baza zawiera też linki do elektronicznych wersji nowych artykułów, publikowanych na stronach internetowych czasopism, ale te są zwykle dostępne tylko poprzez płatną subskrypcję (wykupiona przez większość ośrodków badań astronomicznych). Baza jest zarządzana przez Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

  Dodano: 03.06.2011. 00:11  


  Najnowsze